Ադրբեջանցի զինծառայողը հրազենը պահեց ինձ վրա, այնպես, կարծես կրակելու է, և ես այդ պահը նկարեցի
«Նկատեցի, որ ադրբեջանցի զինվորները սկսեցին պատրաստվել՝ հագան իրենց զրահաբաճկոնները, սաղավարտները, վերցրեցին իրենց զենքերը, լիցքավորեցին դրանք և տեղավորվեցին դիրքերում… Ադրբեջանցի զինծառայողը հրազենը պահեց ինձ վրա, այնպես, կարծես կրակելու է, և ես այդ պահը նկարեցի։ Ես գիտեի, որ չէր կրակելու, իհարկե 100%-ով համոզված չէի, բայց գիտեի, որ դա նրանք անում են ծաղրելու համար»,- «Հետքին» պատմում է ամերիկյան մեդիա գործակալություններից մեկի համար աշխատող ֆոտոլրագրողը, որը վերջերս նկարահանումներ է իրականացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Իսպանացի լրագրողի խնդրանքով և անվտանգության նկատառումներով՝ չենք հրապարակում նրա տվյալները։
Նա և մեկ այլ լրագրող հունիսի 15-ին մեկնել են Գեղարքունիք, որպեսզի նկարեն ադրբեջանական բանակի առաջխաղացումը և դիրքերը Հայաստանի տարածքում։
«Ինձ իմ գործընկերներն ասել էին, որ Հայաստանի ՊՆ-ն արտասահմանցի լրագրողներին հայ-ադրբեջանական սահմանին նկարահանումներ իրականացնելու թույլտվություն չի տալիս, բոլորին մերժում են։ Բայց ես համարել եմ, որ որպես ֆոտոլրագրող, իմանալով իրականությունը, պետք է գնամ սահման և նկարեմ՝ ես դա իմ պարտականությունն եմ համարել»,-պատմում է ֆոտոլրագրողը։
Երկու լրագրողները, մի քանի հայ զինծառայողների ուղեկցությամբ, շրջել են Սոթքի ոսկու հանքից մի քանի կիլոմետր դեպի հարավ գտնվող տարածքներում և նկարահանել են ադրբեջանական զինծառայողների դիրքերը Հայաստանի տարածքում։ Նրանք եղել են քաղաքացիական հագուստով, բայց իրենց ձեռքին ունեցել են մեծ տեսախցիկներ և ակնհայտ է եղել, որ մամուլի ներկայացուցիչներ են։
Ստորև ներկայացված նկարում նշված է, թե որտեղ է տեղի ունեցել դեպքը։
Հրազենը լրագրողի վրա պահած ժպտացող ադրբեջանցի զինծառայողի լուսանկարն արդեն մեծ տարածում է գտել համացանցում։ Միջադեպի մասին հաղորդագրություն է տարածել Փարիզում գործող «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազակերպությունը, նաև՝ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը։
Լրագրողի խոսքով, ադրբեջանական դիրքերը հիմնականում բարձրադիր են, սարի կամ բլրի գագաթին։ Ամեն մի դիրքում կա մեկ կամ երկու զինվորական վրան, որոնցում՝ 5-6 զինծառայող։ Վրանների շուրջը խրամատներ են փորում, որոշների կողքին կան նաև գնդացիրներ։
Երևում է, որ ադրբեջանական կողմը սահմանին և Հայաստանի տարածքի ներսում ակտիվ ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ է իրականացնում։ Լրագրողի տպավորությամբ, հայ զինծառայողները չեն կանխում նրանց գործողությունները, քանի որ չմիջամտելու և իրավիճակը չսրելու հրաման ունեն։
«Ես չեմ զղջում, որ առանց Հայաստանի ՊՆ-ի պաշտոնական թույլտվության մեկնել եմ Գեղարքունիք և նկարել եմ ադրբեջանցի զինծառայողներին և նրանց դիրքերը։ Որովհետև ՊՆ-ն կամ չի պատասխանում, կամ 20 օր անց մերժում է դիմումը»,- ասում է լրագրողը։
Փորձառու լրագրողը, որը լուսաբանել է Արցախում 2016 թ.-ի քառօրյա պատերազմը, 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմը և եղել է աշխարհի այլ թեժ կետերում՝ Դոնբասում, Գազայում և այլն, ասում է, որ իրեն այլևս Արցախ չեն թողնում։
«Ես որպես լրագրող հունիսի 11-ին դիմել եմ Արցախ մուտք գործելու և լուսաբանելու համար, բայց ռուս խաղաղապահները մերժել են իմ դիմումը առանց որևէ բացատրության։ Մյուս միջազգային լրագրող գործընկներներս էլ են մերժում ստացել, մեզ բոլորիս ուղարկել են նույն մերժման տեքստը»,-ասում է լրագրողը։
Նրա տպավորությամբ, Ռուսաստանը չի ցանկանում, որ միջազգային լրագրողները լուսաբանեն Արցախում կատարվող գործընթացները և բնակչության խնդիրները, և որ սա քաղաքական որոշում է։
Լրագրողն ափսոսում է, որ չի կարող այլևս Արցախ գնալ, քանի որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախում ձեռք է բերել շատ ծանոթներ և ընկերներ։

A Spanish journalist, whose identity will remain anonymous for security reasons, recounted to Hetq how an Azerbaijani soldier trained his loaded gun on him when he visited the Armenia-Azerbaijan border earlier this month to cover the story for the U.S. media.
He and another journalist left for Armenia’s Gegharkunik province on June 15 to film the advance of Azerbaijan soldiers into Armenia.
"I noticed that the Azerbaijani soldiers started to prepare, put on their armor, helmets, and took their weapons and loaded them. The Azerbaijani soldier trained his gun on me, as if he were going to shoot. I photographed that moment,” says the journalist, adding that he realized that the Azerbaijani soldiers were “toying” with him․
"My colleagues told me that the Armenian Ministry of Defense does not allow foreign journalists to film on the Armenian-Azerbaijani border. They reject everyone. But I thought that as a photojournalist, knowing the reality, I should go to the border and take photos. I considered it my duty," says the photojournalist.
The two journalists, accompanied by several Armenian servicemen, toured the areas a few kilometers south of the Sotk gold mine, filming the positions of the Azerbaijani servicemen in the territory of Armenia. They were in civilian clothes, but they had big cameras in their hands, it was obvious that they were representatives of the press.
The photo below shows where the incident took place.
The photo of the smiling Azerbaijani soldier aiming a gun on the journalist has already spread on the Internet. The Paris-based Reporters Without Borders organization and the office of the Human Rights Defender of Armenia, issued a statement on the matter.
#Armenia: A team of Spanish journalists were threatened with death by #AzerbaijaniForces while reporting on their position, close to the border with #Azerbaijan in the Gegharkunik province. @RSF_inter condemns this unacceptable act toward journalists ! pic.twitter.com/bH1BJNh2Y7
— RSF in English (@RSF_en) June 23, 2021
The photojournalist says the Azerbaijani positions are mainly elevated, on the top of a mountain or hill. There are one or two military tents at each position that includes 5-6 servicemen. Trenches are dug around the tents and some are outfitted with machine guns.
Reports says that Azerbaijan is carrying out active road construction works on the border, inside the territory of Armenia. According to the journalist, the Armenian servicemen are not taking countermeasures since they’ve been instructed not to intervene and not aggravate the situation.
"I do not regret that I went to Gegharkunik without the official permission of the Armenian Ministry of Defense, I photographed the Azerbaijani servicemen, their positions because the Ministry of Defense either does not respond or rejects the application after 20 days," says the journalist.
The experienced journalist, who covered the four-day war in Artsakh in 2016, the 44-day war in 2020, and other hot spots of the world, says that he is not allowed to go to Artsakh anymore.
"As a journalist, I applied to enter Artsakh on June 11 to cover the story, but the Russian peacekeepers rejected my application without any explanation. My other international journalist colleagues also received rejections. They sent all of us the same rejection text," says the journalist.
The journalist says Russia does not want international journalists to cover events taking place in Artsakh, the problems faced by residents.
The journalist regrets that he cannot go to Artsakh anymore, because during the 44-day war he made many acquaintances and friends in Artsakh.