Ադրբեջանցի զինծառայողը հրազենը պահեց ինձ վրա, այնպես, կարծես կրակելու է, և ես այդ պահը նկարեցի
«Նկատեցի, որ ադրբեջանցի զինվորները սկսեցին պատրաստվել՝ հագան իրենց զրահաբաճկոնները, սաղավարտները, վերցրեցին իրենց զենքերը, լիցքավորեցին դրանք և տեղավորվեցին դիրքերում… Ադրբեջանցի զինծառայողը հրազենը պահեց ինձ վրա, այնպես, կարծես կրակելու է, և ես այդ պահը նկարեցի։ Ես գիտեի, որ չէր կրակելու, իհարկե 100%-ով համոզված չէի, բայց գիտեի, որ դա նրանք անում են ծաղրելու համար»,- «Հետքին» պատմում է ամերիկյան մեդիա գործակալություններից մեկի համար աշխատող ֆոտոլրագրողը, որը վերջերս նկարահանումներ է իրականացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Իսպանացի լրագրողի խնդրանքով և անվտանգության նկատառումներով՝ չենք հրապարակում նրա տվյալները։
Նա և մեկ այլ լրագրող հունիսի 15-ին մեկնել են Գեղարքունիք, որպեսզի նկարեն ադրբեջանական բանակի առաջխաղացումը և դիրքերը Հայաստանի տարածքում։
«Ինձ իմ գործընկերներն ասել էին, որ Հայաստանի ՊՆ-ն արտասահմանցի լրագրողներին հայ-ադրբեջանական սահմանին նկարահանումներ իրականացնելու թույլտվություն չի տալիս, բոլորին մերժում են։ Բայց ես համարել եմ, որ որպես ֆոտոլրագրող, իմանալով իրականությունը, պետք է գնամ սահման և նկարեմ՝ ես դա իմ պարտականությունն եմ համարել»,-պատմում է ֆոտոլրագրողը։
Երկու լրագրողները, մի քանի հայ զինծառայողների ուղեկցությամբ, շրջել են Սոթքի ոսկու հանքից մի քանի կիլոմետր դեպի հարավ գտնվող տարածքներում և նկարահանել են ադրբեջանական զինծառայողների դիրքերը Հայաստանի տարածքում։ Նրանք եղել են քաղաքացիական հագուստով, բայց իրենց ձեռքին ունեցել են մեծ տեսախցիկներ և ակնհայտ է եղել, որ մամուլի ներկայացուցիչներ են։
Ստորև ներկայացված նկարում նշված է, թե որտեղ է տեղի ունեցել դեպքը։
Հրազենը լրագրողի վրա պահած ժպտացող ադրբեջանցի զինծառայողի լուսանկարն արդեն մեծ տարածում է գտել համացանցում։ Միջադեպի մասին հաղորդագրություն է տարածել Փարիզում գործող «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազակերպությունը, նաև՝ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը։
Լրագրողի խոսքով, ադրբեջանական դիրքերը հիմնականում բարձրադիր են, սարի կամ բլրի գագաթին։ Ամեն մի դիրքում կա մեկ կամ երկու զինվորական վրան, որոնցում՝ 5-6 զինծառայող։ Վրանների շուրջը խրամատներ են փորում, որոշների կողքին կան նաև գնդացիրներ։
Երևում է, որ ադրբեջանական կողմը սահմանին և Հայաստանի տարածքի ներսում ակտիվ ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ է իրականացնում։ Լրագրողի տպավորությամբ, հայ զինծառայողները չեն կանխում նրանց գործողությունները, քանի որ չմիջամտելու և իրավիճակը չսրելու հրաման ունեն։
«Ես չեմ զղջում, որ առանց Հայաստանի ՊՆ-ի պաշտոնական թույլտվության մեկնել եմ Գեղարքունիք և նկարել եմ ադրբեջանցի զինծառայողներին և նրանց դիրքերը։ Որովհետև ՊՆ-ն կամ չի պատասխանում, կամ 20 օր անց մերժում է դիմումը»,- ասում է լրագրողը։
Փորձառու լրագրողը, որը լուսաբանել է Արցախում 2016 թ.-ի քառօրյա պատերազմը, 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմը և եղել է աշխարհի այլ թեժ կետերում՝ Դոնբասում, Գազայում և այլն, ասում է, որ իրեն այլևս Արցախ չեն թողնում։
«Ես որպես լրագրող հունիսի 11-ին դիմել եմ Արցախ մուտք գործելու և լուսաբանելու համար, բայց ռուս խաղաղապահները մերժել են իմ դիմումը առանց որևէ բացատրության։ Մյուս միջազգային լրագրող գործընկներներս էլ են մերժում ստացել, մեզ բոլորիս ուղարկել են նույն մերժման տեքստը»,-ասում է լրագրողը։
Նրա տպավորությամբ, Ռուսաստանը չի ցանկանում, որ միջազգային լրագրողները լուսաբանեն Արցախում կատարվող գործընթացները և բնակչության խնդիրները, և որ սա քաղաքական որոշում է։
Լրագրողն ափսոսում է, որ չի կարող այլևս Արցախ գնալ, քանի որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախում ձեռք է բերել շատ ծանոթներ և ընկերներ։

“Азербайджанский военнослужащий направил на меня оружие так, будто собирался выстрелить, и я снял этот момент”
“Я заметил, что азербайджанские солдаты начали готовиться: надели свои бронежилеты, каски, взяли в руки оружие, зарядили его и заняли места на позициях… Азербайджанский военнослужащий направил на меня оружие так, будто собирался выстрелить, и я снял этот момент. Я знал, что он не выстрелит. Конечно, 100-процентной уверенности у меня не было, но я знал, что они так издеваются”,- расказал Hetq.am работающий на одно из американских медиа-агентств фотожурналист, который провел недавно фотосъемку на армяно-азербайджанской границе.
По просьбе испанского журналиста и из соображений безопасности мы не публикуем его данные. 15 июня он вместе с другим журналистом отправился в Гегаркуник, чтобы снять продвижение и позиции азербайджанской армии на этой территории.
“Коллеги предупредили меня, что Министерство обороны Армении не дает разрешение иностранным журналистам на проведение съемок на армяно-азербайджанской границе, всем отказывают. Но я посчитал, что как знающий реальность фотожурналист должен отправиться на границу и сделать снимки. Я посчитал это своей обязанностью”,- рассказал наш коллега.
Двое журналистов в сопровождении нескольких армянских военнослужащих побывали на территориях, расположенных в нескольких километрах от Соткского месторождения золота, где сняли позиции азербайджанских военнослужащих на территории Армении. Журналисты были в гражданской одежде, но имели при себе большие видеокамеры, поэтому было понятно, что это представители прессы.
На нижнем снимке показано, где произошел этот случай.
Фото улыбающегося азербайджанского военнослужащего, направившего оружие на журналиста, уже нашло широкое распространение в Сети. Сообщение об инциденте распространила действующая в Париже организация “Журналисты без границ”, а также офис Защитника прав человека Армении.
По словам фотожурналиста, азербайджанские позиции находятся в основном на возвышенностях – на вершине горы или холма. На каждой позиции разбиты по одной-две военные палатки, вокруг которых азербайджанские солдаты роют окопы, рядом с некоторыми из них установлены пулеметы.
Видно, что на границе и на территории Армении азербайджанская сторона проводит активные дорожно-строительные работы. По впечатлению журналиста, армянские военнослужащие не пресекают эти действия, поскольку имеют приказ не вмешиваться и не обострять ситуацию.
“Я не жалею, что поехал в Гегаркуник и снял там азербайджанских военнослужащих и их позиции без официального  разрешения Минобороны Армении, потому что МО либо не отвечает, либо через 20 дней отклоняет заявку”,- отметил наш коллега.
Имеющий большой опыт работы сотрудник американского медиа-агентства, который освещал четырехдневную войну в Арцахе в 2016 году, был в других горячих точках – Донбассе, Газе, говорит, что его больше не пускают в Арцах.
“11 июня я как журналист обратился для получения разрешения на въезд в Арцах с целью освещения ситуации, но российские миротворцы без какого-либо объяснения отклонили мою заявку. Отказ получили и мои коллеги – другие иностранные журналисты. Нам всем прислали один и тот же текст отказа”,- сообщил наш коллега.
У него сложилось впечатление, что Россия не хочет, чтобы международные журналисты освещали происходящие в Арцахе процессы, проблемы населения, и это, по его словам, политическое решение.
Журналист сожалеет, что не сможет больше поехать в Арцах, так как во время 44-дневной войны он приобрел там много друзей и знакомых.