Վ․ Քերոբյան․ «Հավանաբար Սևանից լրացուցիչ 50-70 մլն խորանարդ մետրի ջրառ կկազմակերպվի»
Կառավարության հուլիսի 1-ի նիստից հետո էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է ոռոգման խնդրին՝ հայտնելով, որ պետք է անցում կատարվի նոր, արդյունավետ համակարգերի։ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ կառավարությունը ամեն կերպ կաջակցի, որ գյուղացիները կարողանան անցնել կաթիլային ոռոգման։
«Հիմնական խնդիրը կապված է նրա հետ, որ անջրդի հողատարածություններում ջրելու կարիք է առաջացել։ Մյուս խնդիրն այն է, որ ֆերմերները երբեմն սխալ տեղեկատվություն են փոխանցում Ջրային կոմիտեին՝ մի բույսի փոխարեն ցանում են այլ բույս, որի ջրի պահանջարկն այլ է։ Ըստ էության, եթե մենք ասում ենք՝ այս տարի աննախադեպ շոգ էր, ապա ոչ մի հույս չկա, որ հաջորդ տարի լինելու է հով կամ ավելի մեղմ եղանակ։ Աշխարհը տաքանում է և առաջիկա 10 տարվա ընթացքում ամենալավ սցենարով երկրագունդը տաքանալու է ևս 1,5 աստիճանով։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ պատրաստվենք դրան, դրա հնարավորությունները կան, որովհետև կա շատ մեծ չիրացված պոտենցիալ։ Պետք է էնպես անենք, որ հետագա տարիներին ջրի ոռոգման խնդիրը շատ արագ լուծվի։ Կարծում եմ՝ շուտով նոր նախագիծ կներկայացվի և հավանաբար Սևանից լրացուցիչ ջրառ կկազմակերպվի։ Քննարկումներում խոսքը գնում է 50-70 մլն խորանարդ մետրի մասին»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Անդրադառնալով այսօր չզեկուցվող հարցերով Սամվել Ալեքսանյանի դստեր ընկոերությանը տրամադրվող արտոնությանը՝ Քերոբյանը հայտնեց, որ վերջերս կառավարությունը խիստ սահմանափակել է արտոնությունների տրամադրման կարգը և ձևը։
«Ներքին շուկայում սպառման տեսանկյունից աշխատում ենք այնպես անել, որ մրցակցությունը չտուժի, և բոլոր խաղացողներն ունենան նույն պայմանները, և միայն հումքից արտահանման մասով ենք փորձում աջակցել ընկերություններին։ Ընկերությունը լիովին բավարարում էր նորացված և ավելի խիստ չափանիշների, դրա համար էլ ստացել է արտոնությունը»,- հայտնեց նախարարի պաշտոնակատարը։

В.Керобян: “Из озера Севан, возможно, будет организован дополнительный забор 50-70 млн кубометров воды”
По завершении заседания правительства сегодня, 1 июля, исполняющий обязанности министра экономики Ваан Керобян на встрече с журналистами коснулся проблемы орошения, отметив, что необходимо переходить на новые эффективные системы. По словам Керобяна, правительство будет всячески поддерживать переход земледельцев на капельное орошение.
“Основная проблема в том, что возникла необходимость в орошении земельных участков. Другая проблема вызвана передачей фермерами в Водный комитет ошибочной информации, согласно которой вместо одного растения сажают другое, которое нуждается в другом количестве воды. Если в этом году установилась беспрецедентная жара, то нет никакой гарантии, что и в будущем году не будет так же жарко. Климат во всем мире меняется, и в ближайшие десять лет температура повысится еще на 1,5 градуса. Мы должны подготовиться к этой ситуации, тем более, что у нас есть большой нереализованный потенциал. Нам нужно добиться скорейшего решения проблемы оросительной воды. Думаю, в ближайшее время будет представлен новый проект, предусматривающий организацию дополнительного забора воды из озера Севан. В ходе обсуждения речь шла о 50-70 млн кубометров воды”,- сообщил врио министра экономики.
Говоря о принятом правительством решении предоставить льготу компании дочери крупного предпринимателя Самвела Алексаняна, глава Минэкономики сообщил, что правительство недавно внесло серьезные ограничения в порядок предоставления льгот.
“Мы стараемся сделать так, чтобы конкуренция на внутреннем рынке не пострадала, чтобы для всех игроков были созданы одинаковые условия. И мы пытаемся оказать содействие компаниям в вопросе экспорта сырья. Компания удовлетворяет всем обновленным, более строгим критериям, поэтому получила льготу”,- пояснил В.Керобян.