«Իմ քայլը» չի արձագանքել Արցախի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը արտահերթ նստաշրջան ներառելու առաջարկին
«Իմ քայլը» խմբակցությունը չի արձագանքել անկախ պատգամավորներ Սոֆիա Հովսեփյանի, Աննա Գրիգորյանի և Թագուհի Թովմասյանի խնդրանքին` արտահերթ նիստի օրակարգում ներառել նաև «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ուժի կիրառման և ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի մասին» հայտարարության նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ այն ստացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը և ընդգրկվել հունիսի 15-ի քառօրյա նիստերի օրակարգում, սակայն քվորում չլինելու պատճառով նիստ չէր գումարվել, և հարցը դուրս էր մնացել օրակարգից: Նախագծի հեղինակներն այսօր հրավիրված ճեպազրույցին ասացին, որ գրավոր նամակով դիմել են ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին` խնդրելով այդ հարցը ևս ներառել արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում, սակայն Միրզոյանը պատասխան նամակով տեղեկացրել է, որ վերջիններս պետք է դիմեն ԱԺ արտահերթ նստաշրջան նախաձեռնող պատգամավորների խմբին և «Իմ քայլը» խմբակցությանը:
Պատգամավորներն այդպես էլ վարվել են, սակայն այդպես էլ որևէ արձագանք չեն ստացել, ինչի հետևանքով հայտարարությունը չի ներառվել նստաշրջանի օրակարգում: Սոֆիա Հովսեփյանի գնահատմամբ` խորհրդարանական մեծամասնությունն այդ քայլով հերթական անգամ անտեսում է Արցախի կարգավիճակի հարցը: Նա ընդգծեց, որ հայտարարության տեքստը համաձայնեցվել է Արցախի խորհրդարանի հետ, ինքնանպատակ չի եղել,եղել է նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ի և ՊՆ-ի համաձայնությունը:
Թագուհի Թովմասյանն էլ հավելեց, որ Հայաստանը որպես պետություն պետք է որևէ փաստաթղթով արձանագրի, որ Արցախն օկուպացված է, նրա համար անհասկանալի է, թե ինչու է գործող իշխանությունը խուսափում այդ փաստն արձանագրել:
«Եթե չենք ընդունում, որ Շուշին, Հադրութը օկուպացված են, աշխարհից ինչ ենք ակնկալում»,-ասաց Թովմասյանը:
Նշենք, որ ըստ այդ հայտարարության` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը Արցախյան հիմնահարցի լուծում չէ, այլ՝ զինադադարի ռեժիմի պահպանման և Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների խախտմամբ Արցախին պարտադրված հերթական պատերազմի արդյունքում ստորագրված հրադադարի հայտարարություն:
«Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով շարունակելու է մնալ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունը՝ Արցախի ժողովրդի առանց որևէ սահմանափակման ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է Արցախի Հանրապետության համար ընդունելի տարբերակով հիմնահարցի լուծումը, որը բացառում է Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, երաշխավորելով Արցախի անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակի ապահովումը, Արցախի հետ Հայաստանի հուսալի և անվտանգ ցամաքային կապը:
Հայաստանը շարունակելու է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ միաժամանակ կարևորելով և գնահատելով Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում»,-նշվում է նախագծում

Three independent MPs say the Armenian National Assembly’s ruling My Step faction has not responded to their request to include, in a special session of the parliament, a draft statement that reiterates Armenia’s support of self-determination for the people or Artsakh and rules out any status of Artsakh within Azerbaijan.
The bill deals with the Republic of Artsakh as constituted within the boundaries of the former Nagorno Karabakh Autonomous Region and does not include the “liberated” territories returned to Azerbaijan as stipulated by the November 9, 2020 ceasefire.
The bill reads, in part:
"The peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through the OSCE Minsk Group Co-Chairs will continue to be the foreign policy priority of the Republic of Armenia, based on the right of the people of Artsakh to self-determination without any restrictions. The Republic of Armenia will support the settlement of the issue in a way acceptable to the Artsakh Republic, which excludes any status of Artsakh within Azerbaijan, guaranteeing the necessary level of security for Artsakh, Armenia's reliable, secure land connection with Artsakh.”
The authors of the bill (MPS Sofia Hovsepyan, Anna Grigoryan and Taguhie Tovmasyan), at a press briefing today, said that they had written to National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan, requesting that the bill be included in the agenda of the special session, but Mirzoyan replied that they should petition the group of deputies initiating the parliamentary special session.
The MPs say they did so but did not receive any response. Thus, the statement was not included in the agenda of the session.
Hovsepyan said the parliamentary majority once again ignores the issue of Artsakh's status.
She notes that the Artsakh National Assembly and Armenia’s foreign and defense ministries agreed with the bill’s text.
"If we do not accept that Shushi and Hadrut are occupied, what do we expect from the world?" Tovmasyan asked.
Tovmasyan said that Armenia, as a state, should declare, in a document, that Artsakh is occupied and that it is incomprehensible why the current government avoids expressing this.