«Իմ քայլը» չի արձագանքել Արցախի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը արտահերթ նստաշրջան ներառելու առաջարկին
«Իմ քայլը» խմբակցությունը չի արձագանքել անկախ պատգամավորներ Սոֆիա Հովսեփյանի, Աննա Գրիգորյանի և Թագուհի Թովմասյանի խնդրանքին` արտահերթ նիստի օրակարգում ներառել նաև «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ուժի կիրառման և ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի մասին» հայտարարության նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ այն ստացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը և ընդգրկվել հունիսի 15-ի քառօրյա նիստերի օրակարգում, սակայն քվորում չլինելու պատճառով նիստ չէր գումարվել, և հարցը դուրս էր մնացել օրակարգից: Նախագծի հեղինակներն այսօր հրավիրված ճեպազրույցին ասացին, որ գրավոր նամակով դիմել են ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին` խնդրելով այդ հարցը ևս ներառել արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում, սակայն Միրզոյանը պատասխան նամակով տեղեկացրել է, որ վերջիններս պետք է դիմեն ԱԺ արտահերթ նստաշրջան նախաձեռնող պատգամավորների խմբին և «Իմ քայլը» խմբակցությանը:
Պատգամավորներն այդպես էլ վարվել են, սակայն այդպես էլ որևէ արձագանք չեն ստացել, ինչի հետևանքով հայտարարությունը չի ներառվել նստաշրջանի օրակարգում: Սոֆիա Հովսեփյանի գնահատմամբ` խորհրդարանական մեծամասնությունն այդ քայլով հերթական անգամ անտեսում է Արցախի կարգավիճակի հարցը: Նա ընդգծեց, որ հայտարարության տեքստը համաձայնեցվել է Արցախի խորհրդարանի հետ, ինքնանպատակ չի եղել,եղել է նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ի և ՊՆ-ի համաձայնությունը:
Թագուհի Թովմասյանն էլ հավելեց, որ Հայաստանը որպես պետություն պետք է որևէ փաստաթղթով արձանագրի, որ Արցախն օկուպացված է, նրա համար անհասկանալի է, թե ինչու է գործող իշխանությունը խուսափում այդ փաստն արձանագրել:
«Եթե չենք ընդունում, որ Շուշին, Հադրութը օկուպացված են, աշխարհից ինչ ենք ակնկալում»,-ասաց Թովմասյանը:
Նշենք, որ ըստ այդ հայտարարության` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը Արցախյան հիմնահարցի լուծում չէ, այլ՝ զինադադարի ռեժիմի պահպանման և Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների խախտմամբ Արցախին պարտադրված հերթական պատերազմի արդյունքում ստորագրված հրադադարի հայտարարություն:
«Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով շարունակելու է մնալ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունը՝ Արցախի ժողովրդի առանց որևէ սահմանափակման ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է Արցախի Հանրապետության համար ընդունելի տարբերակով հիմնահարցի լուծումը, որը բացառում է Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, երաշխավորելով Արցախի անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակի ապահովումը, Արցախի հետ Հայաստանի հուսալի և անվտանգ ցամաքային կապը:
Հայաստանը շարունակելու է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ միաժամանակ կարևորելով և գնահատելով Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում»,-նշվում է նախագծում

Фракция “Мой шаг” не отреагировала на предложение включить заявление об оккупированных территориях Арцаха в повестку внеочередной сессии парламента
Фракция “Мой шаг” не отреагировала на просьбу независимых депутатов Софьи Овсепян, Анны Григорян и Тагуи Товмасян о включении в повестку внеочередного заседания проекта заявления “О применении Азербайджанской Республикой силы против Республики Арцах и о нынешнем этапе карабахского конфликта”.
Напомним, что законопроект получил положительное заключение головной комиссии Национального Собрания и был включен в повестку созванного 15 июня четырехдневного заседания, которое, однако, не состоялось из-за отсутствия кворума. На сегодняшнем брифинге авторы проекта сообщили, что обратились с открытым письмом к спикеру парламента Арарату Мирзояну, попросив его включитье этот вопрос в повестку внеочередной сессии Национального Собрания. Однако в ответном письме Мирзоян сообщил, что авторы документы должны обратиться к инициативной группе по созыву внеочередной сессии НС и фракции “Мой шаг”.
Депутаты так и поступили, однако никакой реакции не последовало, вследствие чего заявление не было включено в повестку сессии. По словам Софьи Овсепян, этим шагом парламентское большинство в очередной раз проигнорировало вопрос статуса Арцаха. Депутат подчеркнула, что текст заявления был согласован с парламентом Республики Арцах, министерствами иностранных дел и обороны Армении.
В свою очередь Тагуи Товмасян отметила, что Армения как государство должна документально зафиксировать факт оккупации Арцаха. Депутату непонятно, почему действующая власть избегает констатации этого факта.
“Если мы сами не признаем оккупацию Шуши и Гадрута, то чего ждем от мира”,- сказала Товмасян.
Отметим, что, согласно этому заявлению, подписанное 9 ноября 2020 г. трехстороннее заявление не является решением проблемы Арцаха и было подписано в результате войны, навязанной Арцаху в нарушение взятых Азербайджаном обязательств по сохранению режима прекращения огня и мирному урегулированию карабахского конфликта. “Республика Армения будет поддерживать приемлемое для Республики Арцах решение конфликта, которое исключает какой-либо статус Арцаха в составе Азербайджана, гарантируя обеспечение необходимого уровня безопасности Арцаха, надежную и безопасную сухопутную связь Арцаха с Арменией. Армения будет продолжать оставаться гарантом безопасности Арцаха, в то же время отмечая важное значение роли и значения миротворческой миссии РФ в Арцахе в деле обеспечения безопасности и стабильности в регионе”,- говорится в проекте заявления.