«Որևէ փաստաթղթի ստորագրում չի նախատեսվում»․ Պեսկովը՝ Փաշինյանի և Պուտինի հանդիպման մասին
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հուլիսի 7-ին կայանալիք հանդիպման արդյունքներով փաստաթղթի ստորագրում չի նախատեսվում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Բնականաբար, կքննարկվի Ղարաբաղը, ռուս զինվորականների հարցը, որոնք տեղակայված են այնտեղ։ Ընդհանուր առմամբ, կքննարկվեն նաև երկկողմ հարաբերությունները, բայց որևէ փաստաթղթի ստորագրում չի նախատեսվում»,- ասել է Պեսկովը։
ՌԴ նախագահի խոսնակի հաղորդմամբ՝ Պուտինի և Փաշինյանի հանդիպումը կայանալու է օրվա երկրորդ կեսին՝ սկզբում առանձնազրույցի ձևաչափով, ապա նրանք շփումը կշարունակեն աշխատանքային ճաշի շրջանակներում։
«Սա կարևոր, և ըստ էության, առաջին արտասահմանյան այցն է, որը Փաշինյանն իրականացնում է խորհրդարանական ընտրություններում բավական վստահ և համոզիչ հաղթանակից հետո»,- ասել է Դմիտրի Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Փաշինյանը հուլիսի 7-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա, որտեղ հանդիպում կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

No Documents to be Signed at Today's Putin-Pashinyan Meeting, Says Russian Presidential Spokesman
Russian Presidential Press Secretary Dmitry Peskov announced that no agreement to send another detachment of Russian peacekeepers to Karabakh will be signed at today’s Moscow meeting of Russian President Vladimir Putin and Acting Armenian PM Nikol Pashinyan.
“Of course, Karabakh will be discussed, and the Russian military who are now stationed there will be discussed, and bilateral relations in general, but no documents are planned to be signed," he said, answering a reporter’s question.
Peskov stressed the importance of Pashinyan’s visit to Russia, noting that it’s the Armenian leader’s first foreign visit after his convincing win in the June 20 snap parliamentary election.
Putin and Pashinyan will discuss assistance to the population of areas affected by the recent Karabakh war, as well as the restoration of economic and transport links in the region.