«6 մետրն է միայն հուշարձան»,- պնդում է Հանրապետության 46 հասցեի հուշարձան-շենքի վերակառուցողը
Հանրապետության 46 հասցեի հուշարձան-շենքի քանդման դեմ հանդես եկող ակտիվիստները հավաքվել էին նույն հասցեում՝ կանխելու հուշարձան-շենքի ապամոնտաժումը։
Երևանի քաղաքապետարանն արդեն տրամադրել է ճարտարապետաշինարարական առաջադրանքը, ինչի հիման վրա ընկերությունը փորձում է սկսել տվյալ տարածքի քանդման աշխատանքները։ Այդ մասին հայտարարեց «Կաէռ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Արման Մկրտչյանը, ով ժամանել էր ակցիայի մասնակիցների մոտ։
Հիշեցնենք, որ «Կաէռ Մայնինգ» ՍՊԸ-ն, որը Երևանի 33-րդ թաղամասի (Ֆիրդուս թաղամասի) կառուցապատողներից մեկն է, իր երեք լոտերի կառուցապատման նախագիծը հանրային քննարկման էր ներկայացրել: 2-րդ լոտում է գտնվում Հանրապետության 46 hասցեն, որը հուշարձան-շենք է: Հուշարձանի հատվածում նախատեսվում է բազմաֆունկցիոնալ շենքի 9 հարկանի հատվածը:
Արման Մկրտչյանը որևէ փաստաթուղթ չտրամադրեց ներկաներին, հեռախոսով շինարարական նախագիծ էր ցույց տալիս՝ ժխտելով շրջակա միջավայրի փորձաքննության ներկայացված նախագիծն ու այնտեղ նշված տեղեկությունները։ Ավելին, պնդեց, որ որևէ հարկ չի ավելանալու հուշարձան-շենքին։
Ներկայացուցիչը պնդեց, որ շենքի պատմամշակութային մասը ընդամենը ֆասադային 6 մետր հատվածն է, որը և պահպանվելու է։ «Շենքը պահպանման ենթակա չէ, 6 մետրն է պատմամշակութային, մնացածը կավային հատվածն է,- ասում է Արման Մկրտչյանը։- 6 մետրն է միայն հուշարձան»։
Արման Մկրտչյանը հղում արեց մասնագիտական եզրակացությանը, որի հիման վրա էլ այդպիսի որոշում է կայացվել։ Ըստ ամենայնի, Արման Մկրտչյանը նկատի ուներ «ՇԵՄՔ» ՍՊԸ-ի կողմից իրականացված Հանրապետության 46 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքի տեխնիկական վիճակի և այն վերակառուցմամբ վերականգնելու հնարավորության վերաբերյալ եզրակացությունը։ Այդ նույն եզրակացությամբ նշվել է, որ շենքը, որի գլխավոր ճակատն ունի որմածքի ինքնատիպ հորինվածք ու ձևավորում, իր ծավալատարածական լուծումներով ճարտարապետական և պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձան-կառույց է:
Ընկերության ներկայացուցիչը խոստացավ վաղը ներկայացնել բոլոր համապատասխան փաստաթղթերը։ Իսկ այսօր իրենք ցանկապատելու են տարածքը։ «Իմ տարածքն է, ես ցանկապատելու եմ»,- ասաց Ա․ Մկրտչյանը։ Ավելին, քանդման թույլտվությունների հիման վրա կարող են կատարել քանդման աշխատանքները, որին ակցիայի մասնակիցները խոչընդոտում են։

“Фасад памятника составляет всего шесть метров” – реконструктор здания-памятника на улице Анрапетутян
Активисты, выступающие против сноса здания-памятника по адресу Анрапетутян, 46 в Ереване, собрались сегодня перед зданием, чтобы не допустить его демонтажа.
Мэрия Еревана уже выдала архитектурно-строительное задание, на основе которого компания пытается начать на этой территории работы по сносу строения. Об этом заявил прибывший на встречу с активистами представитель ООО “КаЭр Майнинг” Арман Мкртчян.
Напомним, что указанная компания, которая входит в число застройщиков 33-го квартала столицы, или квартала Фирдуси, представила на общественное обсуждение проект застройки трех своих лотов. Второй лот – это здание-памятник по адресу Анрапетутян, 46. В этом месте предусмотрено построить 9-этажный сегмент многофункционального здания.
А. Мкртчян не представил какой-либо документ, он лишь показал снимок строительного проекта в своем мобильном телефоне, но при этом отказался продемонстрировать проект, который был представлен на экспертизу окружающей среды, и содержащиеся в нем сведения. Мкртчян также заявил, что на здании-памятнике не будут возведены новые этажи.
По словам представителя компании-застройщика, фасад историко-культурной части здания составляет шесть метров, и она будет сохранена. “Здание в целом не подлежит сохранению. Историко-культурную ценность представляет лишь шестиметровый отрезок, все остальное – глиняное строение”,- отметил А. Мкртчян.
Он сослался на экспертное заключение, на основании которого и было принято решение. Судя по всему, представитель компании имел в виду предоставленное ООО “ШЕМК” заключение о техническом состоянии указанного здания-памятника и возможности его реконструкциии. В этом же заключении указано, что здание, фасад которого имеет самобытное оформление, представляет собой архитектурную и историко-культурную ценность.
Представитель компании пообещал завтра же предоставить все соответствующие документы. А сегодня строители собираются оградить территорию. “Это моя территория, и я установлю здесь ограду”,- сказал застройщик. Более того, на основании разрешения на снос компания может начать работы по сносу, чему препятствуют участники акции протеста.