Շամիրամում առուները չոր են, համայնքապետարանից պնդում են՝ ոռոգման ջուր ունեն
Արագածոտնի մարզի Շամիրամ գյուղի արոտավայրերը վերածվել են անապատի: Ոռոգման ջրի բացակայությունը գյուղացիներին ստիպել էր օրեր առաջ մտածել Երևան-Գյումրի ճանապարհը փակելու մասին, սակայն վերջին պահին այդ մտքից հետ էին կանգնել՝ մտավախություն ունենալով, որ համայնքապետին կպարտադրեն լիազորությունները դադարեցնելու դիմում գրել: Նման խոսակցություն գյուղում շրջանառվել է, ինչն էլ եզդիաբնակ գյուղին ստիպել է լռել:
Շամիրամ գյուղի կենտրոնում՝ պատի տակ, նստած էր մոտ երկու տասնյակ տղամարդ: Տեղեկանալով, որ լրագրող է այցելել, հավաքվածների մի մասն արագ հեռացավ, մյուսներն էլ գրեթե չէին շփվում, հարցը լսելուց հետո որևէ ձևով չէին արձագանքում: Նրանցից մեկը չդիմացավ «քար» լռությանը և բղավեց գյուղացիների վրա. «Ճանապարհ էիք ուզում փակել ջրի համար, հիմա էլ խելոք նստել եք, չեք խոսում, ամոթ ա»,- ասաց ու արագ հեռացավ: Առանց ներկայանալու, տեղից մեկն էլ ասաց, թե չեն խոսում, որ համայնքապետին «պաշտոնից չհանեն»: Երբ հավաքվածներից մեկը փորձում էր մի երկու բառ ասել, մյուսները եզդիերեն սաստում էին։
Համագյուղացիների հետ նստած էր նաև Շամիրամ համայնքի ավագանու անդամ Ալիխան Ալիյանը: Նա էլ դժվարությամբ խոսեց մեզ հետ՝ անընդհատ շեշտելով, թե պետությունից բողոք չունեն: Ավագանու անդամը մեկ ասում էր, թե «վանքի մոմն ու խունկն էլ է պակասում, բողոք չունեն», մեկ էլ նշում էր, որ լուրջ վնասներ են կրում գյուղացիները:
Համայնքն ունի 1871 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք, որից վարելահողը 664 հա է, 1093 հա-ը՝ արոտավայրեր, մնացածն՝ այլ հողատեսքի: Գյուղը չունի այգիներ, բազմամյա տնկարկներ: Խորհրդային կարգերի փլուզումից հետո գյուղացիները տարեցտարի ոռոգման ջրի պակաս են ունեցել, ինչն էլ ստիպել է այգիները վերացնել:
Հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ։ Բանջարաբոստանային մշակաբույսեր ցանում են միայն տնամերձ հողամասերում, այն էլ ոչ բոլորը՝ կանխատեսելով ջրի պակասը:
«Արդեն 1800-2000 դրամ է դարձել խոտի մեկ տուկը: Խոշոր անասուն ունեցողը հիմիկվանից պիտի գոմում պահի, որովհետև դաշտերում խոտ չկա: Ես ոչ անասուն եմ պահում, ոչ էլ հող եմ մշակում, հողերս տվել եմ ուրիշին, որովհետև ջուր չկա»,- ասաց Ալիխան Ալիյանը:
Գյուղացիներն արդեն մտածում են անասունների մի մասը վաճառելու մասին, որ խոտ գնեն մնացածին պահելու համար: Եթե մանր եղջերավոր անասունները կարող են գետնից քիչ բարձր խոտն ուտել, ապա խոշորները՝ չեն կարող: Դա է պատճառը, որ կովերը դաշտից սոված են վերադառնում:
Մեր այցի ժամանակ համայնքապետ Մրազ Բրոյանն աշխատասենյակում էր: Երբ տեղեկացավ, որ այցի հիմնական թեման ոռոգման ջուրն է, արագ արձագանքեց, թե գյուղը ջրի պակաս չունի, հարցը կարգավորվել է: Ասաց, թե գյուղացիների հետ խոսենք, նոր մոտենանք իրեն: Մինչ խոսում էինք համայնքապետարանից 20 մետր հեռավորության վրա նստած գյուղացիների հետ, համայնքապետն արագ նստեց ավտոմեքենան ու հեռացավ:
Շամիրամի համայնքապետարանի հաշվապահ Ռուզաննա Հովսեփյանը մեզ համոզում էր, որ համայնքի ղեկավարը շտապ գործով է հեռացել համայնքապետարանի շենքից, իսկ գյուղում ոռոգման ջուր կա, և ջուրը խնդիր չէ: Հարցին` եթե ջուր կա, առուներն ու դաշտերն ինչու են չոր, Հովսեփյանը պատասխանեց. «Ջուրը ստեղ չի գալիս, ջրբաշխը պիտի տա, որ գա: Ջրանցքը դաշտերում է, դուք չեք տեսնի»:
Հաշվապահը նշում էր, որ համայնքապետը շատ սրտացավ է գյուղի նկատմամբ, բոլոր հարցերը կարգավորում է, իսկ համայնքի բնակիչներն էլ բողոք, դժգոհություններ չունեն, քանի որ հարցը կարգավորվել է:
«Ամեն տարի էլ պրոբլեմ է եղել, հլը այս տարի լավ ա: Անցյալ տարիներին կռիվներ էր լինում: Այս տարի կռվի ձայն չենք լսել, նորմալ ա երևի»,-հավելեց Ռուզաննա Հովսեփյանը:
Նշենք, որ Շամիրամ գյուղը ոռոգման ջուր ստանում է հիմնականում Արզնի-Շամիրամ ոռոգման համակարգից, որը սնվում է Սևանա լճից եկող Հրազդան գետի ջրերից: Այս տարվա չորային եղանակը բարդացրել է ոռոգման ջրի հարցը: Բացի դրանից, համայնքը ջրի կորուստ է ունենում, քանի որ առուների մեծ մասը հողային է:

The fields in Armenia’s Yezidi village of Shamiram today resembles a desert because of a lack of irrigation water.
Residents of the Aragatzotn village, population some 1,900, thought about blocking the Yerevan-Gyumri roadway but backed down from the idea fearing that the mayor would be forced to resign.
When this journalist visited Shahmiram, about two dozen men were sitting in the village square. None wanted to talk about the issue and most left when they heard that a reporter had arrived.
One of the men berated his neighbors for their silence. "You wanted to close the road because of the water, but now you are sitting silent. You do not speak. It’s a shame," he said and left quickly.
Without introducing himself, someone else said that they were not talking because they don’t want the mayor to be fired. When another wanted to say a few words, the others scolded him in Yezidi.
Shahmiram village council member Alikhan Aliyan was one of those seated in the square. It was a chore to get him to talk. He stressed that the village has no grievances from the government.
Shahmiram has 1,871 hectares of agricultural land, of which 664 hectares are arable land, 1,093 hectares are pastures, and the rest are of other land types. The village has no gardens. After the collapse of the Soviet Union, the villagers have seen a shortage of irrigation water every year, forcing them to destroy the gardens.
Residents are mainly engaged in cattle breeding. Some, but not all, grow vegetables in home plots. The water issue has dissuaded some from not doing so,
“A pound of grass has already become 1,800-2,000 drams. Anyone who has a large animal should keep it in a barn from now on, because there is no grass in the fields. I do not keep livestock, I do not cultivate land, I gave my land to someone else because there is no water," said Aliyan.
Some residents are thinking about selling some of their animals and using the money to buy grass to feed the others.
During our visit, Mayor Mraz Broyan was at his office. When he learned that the main topic of our visit was irrigation water, he quickly responded that the village had no shortage of water, that the issue had been resolved. Broyan told us to talk to the villagers before questioning him. While we were talking to the villagers, sitting twenty meters away from the municipality, the mayor quickly got in the car and left.
Ruzanna Hovsepyan, the municipality’s accountant, assured us that Broyan was called away on an urgent matter. She said that irrigation water is plentiful.
When asked why the fields are dry, Hovsepyan replied. "Water does not come here. The water distributor must provide it. The canal is in the fields, you can’t see it from here.”
Hovsepyan claimed that the mayor took care of the village, resolving all issues, and that residents did not have any complaints or grievances.
"Every year there was a problem. This year is good. There have been fights in past years. We have not heard any this year,” Hovsepyan said.
Shahmiram receives irrigation water mainly from the Arzni-Shahmiram irrigation system, which is fed by the waters of the Hrazdan River emanating from Lake Sevan.
This year's dry weather has complicated the issue of irrigation water. In addition, the community is losing water as most of the canals are groundwater.