Փաշինյան․ «Ադրբեջանը չի արձագանքել Սոթք-Խոզնավար հատվածից երկու կողմերի զորքերի ետքաշման առաջարկին»
Կառավարության հուլիսի 15-ի հերթական նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է Հայաստանի և Արցախի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մանդատ։ Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո, սակայն, տեղի ունեցավ և տեղի է ունենում այն, ինչ մենք կանխատեսում էինք՝ ասելով, որ մեծ է հավանականությունը, որ Ադրբեջանն՝ ի հեճուկս միջազգային ասպարեզներում արվող խաղաղասիրական հայտարարությունների, ամեն ինչ անելու է տարածաշրջանում խաղաղությանը խոչընդոտելու համար։ Սա անելու է` ցույց տալով, թե Հայաստանն ու Արցախն, իբր, դեմ են խաղաղությանը, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Ադրեբջանի հայտարարությունները որևէ կապ չունեն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով գործող աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի և Մոսկվայում հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ․
«Իմ մեկնաբանությունը միանշանակ է՝ Ադրբեջանը միջանցքի մասին հայտարարություններն անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար։ Ադրեբջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի շրջափակման շուրջ 30-ամյա քաղաքականությունը»։
Փաշինյանի պնդմամբ՝ եռակողմ աշխատանքային խմբում աշխատանքները շարունակվելու են, և միջազգային գործընկերների աջակցությամբ Հայաստանը հասնելու է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը։
«Ադրբեջանն ասպարեզ է բերել ակնհայտորեն կեղծված քարտեզներ՝ փորձելով հիմնավորել իր զինված ուժերի ներկայությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մի շարք հատվածներում, մասնավորապես՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոթք-Խոզնավար հատվածի մի շարք տեղանքներում։ Ինչպես միջազգային հանրությունը, այնպես էլ Հայաստանը հստակ արտահայտել են իրենց դիրքորոշումը՝ տվյալ տարածքներից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերում, սահմանագծից և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի զինված ուժերի հայելային ետքաշում մշտական տեղակայման վայրեր, սահմանագծի վրա ռուս սահմանապահների կամ միջազգային դիտորդների տեղակայում և միջազգային հովանու ներքո սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքների մեկնարկ»,- նշեց նա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այս առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ, սակայն Ադրեբեջանը որևէ կերպ չի արձագանքել առաջարկին։

Н.Пашинян: “Азербайджан не отреагировал на предложение об отводе обеими сторонами своих войск с участка Сотк-Хознавар”
На заседании правительства сегодня, 15 июля, исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе.
“На внеочередных парламентских выборах 2021 г. партия “Гражданский договор” получила мандат на начало новой эпохи мирного развития для Армении и Арцаха. Однако после внеочередных парламентских выборов произошло и происходит то, что мы и предвидели, когда говорили о большой вероятности того, что Азербайджан вопреки своим миролюбивым заявлениям на международной арене будет делать все, чтобы препятствовать миру в регионе. Тем самым он хочет показать, что якобы Армения и Арцах против мира, против процессов демаркации и делимитации”,- сказал Пашинян.
По его словам, заявления Азербайджана о так называемом Зангезурском коридоре не имеют никакого отношения к деятельности рабочей группы, в которую входят вице-премьеры России, Армении и Азербайджана, а также к содержанию трехстороннего заявления, подписанного в Москве 11 января.
“Мой подход однозначен: заявления о коридоре Азербайджан делает с целью помешать деятельности трехсторонней рабочей группы и не допустить открытия коммуникаций в регионе. Цель Азербайджана – сохранить почти 30-летнюю блокаду Армении”.
По словам врио премьера, работа в трехсторонней рабочей группе будет продолжена, и Армения при поддержке международных партнеров добьется открытия коммуникаций.
“Азербайджан ввел в обращение явно сфальсифицированные карты, чтобы на их основе обосновать присутствие своих вооруженных сил на ряде участков суверенной территории Армении, в частности на приграничном с Азербайджаном участке Сотк-Хознавар. И Армения, и международная общественность четко высказали свою позицию: вооруженные сил Азербайджана должны быть выведены с данных территорий, и Армения, и Азербайджан должны зеркально отвести свои вооруженные силы с мест постоянной дислокации, на границе размещаются российские пограничники, под эгидой международных сил начинаются работы по демаркации и делимитации”,- отметил Н.Пашинян.
По словам главы правительства, это предложение остается в силе, однако Азербайджан никак н него не отреагировал.