Պատգամավորական ծախսերի ամսական գումարը կդառնա 250 հազար. նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վիկտոր Ենգիբարյանի և Նիկոլայ Բաղդասարյանի ներկայացրած «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով առաջարկում են հնգապատկել պատգամավորական ծախսերի համար հատկացվող ամսական գումարը` 50 հազար դրամից դարձնելով 250 հազար դրամ:
Նախագիծը ներկայացրեց Վիկտոր Ենգիբարյանը, որի խոսքով այն բխում է հանրային լավագույն շահից: Ըստ նրա` ամսական 50 հազար դրամը բավարար չէ մարզեր այցի վառելիքի ծախսերի համար, հետևաբար փոփոխությունները միտված են ուժեղացնելու պատգամավորական ինստիտուտը:
Ըստ քաղաքական մեծամասնության պատգամավորի` կարծրատիպ կա, որ պատգամավորական անձեռնմխելիությունը արտոնություն է պատգամավորի համար, սակայն իրականում հանրային շահից է բխում իրականացնել անկաշկանդ գործունեություն: Ենգիբարյանի խոսքով` մարզերից ընտրված պատգամավորների համար սա մեծ աջակցություն կլինի, իսկ այն պատգամավորները, որոնք ներգրավված են դիվանագիտական աշխատանքում, կարող են օգտագործել այդ գումարը տարբեր ձևի ծառայությունների գնման համար:
Անկախ պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը հետաքրքրվեց, թե այս 2,5 տարիների ընթացքում արդյոք բոլո՞ր պատգամավորներն են մարզեր մեկնել, և արդյոք դիվանագիտական գործունեության ընթացքում այս գումարից են օգտվում և ոչ հավելավճարներից: Հովսեփյանը համաձայնեց` մարզից ընտրված պատգամավորներն իսկապես նման խնդիր ունենում են, սակայն պատգամավորների մեծամասնությունն առհասարակ մարզեր չեն գնացել:
Վիկտոր Ենգիբարյանն արձագանքեց` պատգամավորական գործունեությունը բազմակողմ է, պատգամավորին տրամադրված միջոցները պետք է ուղիղ կառավարելի լինեն, նյութատեխնիկական սպասարկումը պետք է բարելավել:
Սոֆիա Հովսեփյանի գնահատմամբ` պարգևավճարի միջոցով պետք է խրախուսել այն պատգամավորներին, որոնք հաճախ են մարզեր այցելում, որպեսզի այդ գումարով հոգան այդ ծախսերը: Պատերազմից հետո նման ծախսի ավելացումը նա անհիմն որակեց:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը ներկայացրեց կառավարության դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ` ասելով, որ գործադիրն առարկություն չունի, ներկայացված հիմավորումները բավարար են ու ընդունելի:
Տեղեկացնենք, որ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները նիստին ներկա չեն: Նախագիծը դրվեց քվեարկության և առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 70 կողմ, 1 դեմ ձայներով:

Ежемесячные депутатские расходы увеличатся до 250 тысяч драмов: законопроект принят в первом чтении
Парламент на сегодняшнем внеочередном заседании обсудил разработанный депутатами фракции “Мой шаг” Виктором Енгибаряном и Николаем Багдасаряном проект изменений в законе РА “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”, которыми предлагается увеличить депутатские расходы в пять раз – с 50 тысяч до 250 тысяч драмов.
Представивший законопроект Виктор Енгибарян отметил, что 50 тысяч драмов в месяц недостаточно для поездок в регионы, следовательно изменения направлены на усиление института депутатского мандата.
По словам Енгибаряна, для депутатов из областей это будет большим подспорьем, а те, кто участвует в дипломатической работе, смогут потратить эти деньги на различные услуги.
Независимый депутат Софья Овсепян поинтересовалась, все ли депутаты за эти 2,5 года ездили в области и этой ли суммой, а не премиальными, пользуются депутаты в процессе своей дипломатической деятельности.
Овсепян согласилась с тем, что избранные от областей парламентарии сталкиваются с финансовыми проблемами, однако большинство законодателей, по ее словам, не бывает в регионах.
В ответ В.Енгибарян отметил, что необходимо улучшить материально-техническое обслуживание депутатов.
По словам Софьи Овсепян, премиальные должны получать те депутаты, которые часто ездят по районам, поскольку эти средства позволят им оплачивать расходы на поездки.
Представивший точку зрения правительства заместитель министра труда и по социальным вопросам Давид Хачатрян сообщил, что правительство не имеет возражений по законопроекту.