Օտարերկրացիներն այսուհետ կարող են պատվաստվել միայն Հայաստանում առնվազն 10 օր լինելու պայմանով
«Օտարերկյա շատ քաղաքացիներ գալիս են Հայաստան առողջապահական ծառայություններից օգտվելու։ Մեր նպատակը եղել է մեր քաղաքացիներին հնարավորինս հասանելի տրամադրել այս ծառայությունները, ինչը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել նաև այլ երկրներից եկողների մեջ»,- խոսելով Հայաստանում օտարերկրացիների պատվաստումների վերաբերյալ՝ լրագրողների հետ զրույցում նշեց աոռողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում որոշում, որով Հայաստանում օտարերկյա քաղաքացիների 10 օրից պակաս մնալու դեպքում նրանք չեն պատվաստվելու։
«Այս պայմանների փոփոխությունը կապված է մեր պատվաստանյութի քանակներով և նոր ակնկալվող խմբաքանակներով։ Նոր խմբաքանակներ ձեռք բերելու պարագայում պատվաստվելու պայմանները կարող են վերանայվել»,- ասաց Ավանեսյանը։

Впредь иностранцы смогут вакцинироваться в Армении при условии 10-дневного пребывания в стране
“Многие иностранные граждане приезжают в Армению для получения медицинских услуг. Наша цель состоит в том, чтобы сделать эти услуги максимально доступными для наших граждан, что вызвало интерес у граждан других стран”,- отметила на сегодняшнем брифинге исполняющая обязанности министра здравоохранения Анаит Аванесян, касаясь вакцинации в Армении иностранцев.
По словам главы Минздрава, с сегодняшнего дня вступает в силу решение, по которому те иностранные граждане, которые останутся в Армении меньше 10 дней, не будут вакцинированы.
“Изменение условий связано с количеством имеющихся у нас вакцин и поступлением новых партий. В случае приобретения новой партии вакцины условия получения прививок могут быть пересмотрены”,- добавила А.Аванесян.