Խորհրդարանական ընթացող ընտրություններում քարոզչական տեխնոլոգիաների գործոնը մղվել է երկրորդ պլան: Սկսվել է քաղաքական դաշտի նոր վերադասավորումների հանգեցնող դիրքային պայքար:
Վերադասավորումները, փաստորեն, տեղի են ունենում ոչ թե ընտրություններից առաջ կամ հետո, ինչպես սովորաբար լինում է, այլ հընթացս: Ընտրությունների ընթացքի վերահսկմանն ուղղված միջկուսակցական շտաբի ձևավորումն այս պրոցեսներում առանցքային նշանակություն ունի, որովհետև այն փաստացի վերածվում է շահերի բախման և բացահայտման հիմնական թատերաբեմի:
Իշխանությունը ներկայացնող ուժը` ՀՀԿ-ն, ի սկզբանե հրաժարվեց միանալ այս նախաձեռնությանը: Դա ուներ երկու հստակ նպատակ: Առաջին` կանխել ընտրությունների վերահսկման ցանկացած առողջ ձևաչափի ստեղծում և մեխանիզմների մշակում, որը իշխանության համար վտանգավոր է ոչ թե խորհրդարանական, այլ գալիք նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանի վերընտրությունը կազմակերպելու տեսանկյունից: Երկրորդ` թույլ չտալ, որպեսզի այդ շտաբի հենքի վրա ձևավորվի իրական այլընտրանքային քաղաքական բևեռ, ինչը միանգամայն իրատեսական կարող էր լինել ՀՅԴ-ԲՀԿ-«Ժառանգություն» միջակայքում:
Ինքնին շտաբի ձևավորման նախաձեռնությունից սահմանազատվելն այդ խնդիրը չէր կարող լուծել: Ավելին` ՀՀԿ-ն փաստացի վերածվում էր կոնկրետ թիրախի: Անհրաժեշտ էր գործարկել ընդդիմության ներսում պառակտում և փոխադարձ անվստահություն սերմանելու փորձված տեխնոլոգիան: Դրա համար օգտագործվեց ամենաթույլ օղակը` արմատական ընդդիմության դրոշակակիրը դառնալու և ՀԱԿ-ի լքած դիրքերը նվաճելու՝ «Ժառանգություն» կուսակցության անթաքույց ամբիցիան, որ արտահայտվել էր դեռ Կոնգրեսից և դրա կորիզը կազմող ՀՀՇ-ից վտարված «Ազատ դեմոկրատներ»-ի հետ դաշինք կազմելու ժամանակ:
Ընտրակեղծիքների դեմ իրապես պայքարելու կամքը հավաստելու համար շտաբում ներգրավված ուժերի ղեկավարների ստորագրությունը պահանջելու «Ժառանգության» քայլը, որն ուղղված էր ՀԱԿ-ի անսկզբունքայնությունը ցուցադրելուն, իշխանության համար լավագույն զենքը դարձավ, թեև ավելի նուրբ քաղաքականության պարագայում վերջինս կկարողանար շատ ավելի համոզիչ լինել և չեզոքացնել իշխանության ձեռքին խառնող «շերեփ» դառնալու կասկածները:
«Ժառանգությունը» սխալմամբ թիրախ ընտրեց ՀԱԿ-ին, մինչդեռ իրական խնդիրը ԲՀԿ-ի մեջ էր: Վերջինս արդար ու թափանցիկ ընտրությունների պահանջ է դնում, սակայն ոչ միայն շարունակում է մնալ կոալիցիայում, այլև, ի դեմս կուսակցության ղեկավարի, պնդում է, թե կոալիցիան ձևական չի եղել: Այսինքն` ԲՀԿ-ն լիարժեք պատասխանատվություն է կրում նաև ընտրությունների որակի համար:
«Ժառանգության» տակտիկական սխալն այն էր, որ նա ԲՀԿ-ի ներգրավման համար վերջինիցս կոալիցիայից դուրս գալու պահանջ ներկայացնելու փոխարեն միայն Ծառուկյանի ստորագրությունը պահանջեց, որը, բացի խնդրի ձևական կողմն ապահովելուց, ոչինչ չէր տալիս, անգամ եթե Ծառուկյանից բացի այդ փաստաթուղթը ամբողջ կուսակցությունը ստորագրեր:
Այսինքն՝ ստորագրելուց Ծառուկյանի հրաժարվելը որպես Ռոբերտ Քոչարյանին վերադարձնելու մտադրության ապացույց ներկայացնելը չափազանց թույլ էր: Նախկին արտգործնախարար և Քոչարյանի պրոտեժե Վարդան Օսկանյանին ԲՀԿ-ի համամասնական ցուցակի երկրորդ հորիզոնականում ընդգրկելու, ինչպես նաև Ծառուկյանին անընդհատ հակադրվելու և ԲՀԿ-ում վերմակն իր կողմը ձգելու վերջինիս անթաքույց քայլերն, իհարկե, նման պնդումների հիմքեր կարող են տալ: Սակայն քանի դեռ ԲՀԿ-ն կոալիցիայից դուրս գալու պաշտոնական հայտարարություն չի արել, քանի դեռ ուժի մեջ են մնում մեծամասնական ընտրատարածքները բաժանելու Սարգսյան-Ծառուկյան պայմանավորվածությունները և քանի դեռ նկատելի չէ ԲՀԿ-ի նկատմամբ իշխանության վարչատնտեսական ճնշումների ընդգծված միտում, ինչը սովորաբար նկատվում է այդ երկու կուսակցությունների հարաբերությունների խրոնիկական սրացումների ժամանակ, շտաբին միանալու ԲՀԿ-ի քայլն ընդամենը իշխանությունից արտաքուստ սահմանազատվելու և այլընտրանքային ուժի իմիջով ներկայանալու մարտավարություն է:
«Ժառանգության» երկրորդ սխալը ՀԱԿ-ԲՀԿ տանդեմի ձևավորմանը չափից դուրս լուրջ վերաբերվելն է, կամ ավելի ճիշտ՝ իր արմատականությունը հիմնավորելու համար այս աներևույթ դաշինքը թիրախ դարձնելը: Իրականում նման տանդեմը չափազանց անիրատեսական է` հաշվի առնելով ՀԱԿ-ի ամբողջատիրական նկրտումները:
Գագիկ Ծառուկյանը երբեք անկախ խաղացող չի եղել և չի էլ կարող լինել: Եթե նա Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքական հենարանը չէ, հաստատ նաև Սերժ Սարգսյանի, առավել ևս՝ գործող կառավարման համակարգի դեմ էլ չէ, որովհետև թե Ծառուկյանի և թե նրա կուսակցության կենսունակության միակ աղբյուրը հենց այդ ռեժիմի գոյությունն է:
Եթե ՀԱԿ-ը և Տեր-Պետրոսյանը ԲՀԿ-ն իսկապես համարում են պոտենցիալ դաշնակից, նշանակում է՝ նրանք կողմ են նաև ռոբերտքոչարյանական-սերժսարգսյանական գործող իշխանական համակարգին: Ուստի իշխանափոխության խնդիր դնելով` պարզապես նրանց ստեղծած ռեժիմը խլելու հարց են լուծում: Եթե ոչ, նշանակում է՝ ԲՀԿ-ն նրանց համար առավելագույնը պոտենցիալ գործիք է իշխանության երկատման և ներիշխանական ճգնաժամ առաջացնելով այն ներսից փլուզելու համար:
Որ հենց սա է ԲՀԿ-ի նկատմամբ ՀԱԿ-ի ռևերանսների բուն պատճառը, վկայում է այն հանգամանքը, որ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դեռ 2008թ. վերջերին էր բացահայտ կերպով առաջ քաշել այս ճանապարհը: Բայց մտածել, որ ՀԱԿ-ը կարող է Ռոբերտ Քոչարյանին վերադարձնելու նպատակ ունենալ, նշանակում է բացարձակապես կտրված լինել իրականությունից: Որովհետև որքան ՀԱԿ-ն է խորամանկ իր մտադրություններում, նույնքան էլ ԲՀԿ-ն է խելացի այդ թակարդը չընկնելու համար: Այդ պատճառով էլ ԲՀԿ-ն ընդգծված տարածություն է պահպանում` թույլ տալով միաժամանակ, որ ԲՀԿ-ՀԱԿ տանդեմի մասին խոսակցությունները որքան հնարավոր է շատ պտտվեն, ու այն որքան հնարավոր է իրական թվա: Որովհետև դրանով նա մի կողմից հանրային վստահության լրացուցիչ ռեսուրս է կուտակում, իսկ մյուս կողմից՝ իր գինն է բարձրացնում Սերժ Սարգսյանի մոտ: Եվ «Ժառանգության» պնդումները, թե ՀԱԿ-ն այդ ռևերանսներով լծվել է Քոչարյանին վերադարձնելու օպերացիային, ավելի շատ շրջվում է հենց նրա դեմ` ամրապնդելով այն կարծիքը, որ վերջինս գործում է իշխանության` ՀՀԿ-ի նպատակների ծիրում:
Այսինքն՝ քաղաքական դաշտում սկսվել է շահերի բացահայտ մրցապայքար: ՀՀԿ-ն ձգտում է օր առաջ ապահովագրել Սերժ Սարգսյանի վերընտրությունը 2013-ին և դա փորձում է անել ընդդիմադիր դաշտում ինտրիգներ հրահրելով կամ առնվազն դրանք խրախուսելով: ԲՀԿ-ն ձգտում է կառուցողական ընդդիմության իմիջ ձևավորել` իշխանությունը կիսելու հարցում Սերժ Սարգսյանից հետագայում ավելի մեծ զիջումներ կորզելու համար, ինչը նրան դրդում է խաղալ թե իշխանության և թե ընդդիմության լարերին:
ՀՅԴ-ն կորցրած ընտրազանգվածը մեծացնելու և իրական ընդդիմություն լինելու մեջ հանրությանը համոզելու նպատակ ունի, ինչը նրան դրդում է պահպանել արդար ընտրությունների ապահովման առաջամարտիկի կարգավիճակը: Եվ քանի որ ամենակայուն և քիչ թե շատ չեզոք կուսակցությունն է դաշտում, ՀԱԿ-ԲՀԿ-«Ժառանգություն» հակասությունները ամենաշատը նրա միավորներն են ավելացնում: ՀԱԿ-ը փորձում է իրականացնել իշխանությունը ներսից պայթեցնելու «օպերացիան»` իր հերթին անվստահություն առաջացնելով ՀՀԿ-ԲՀԿ հարաբերություններում:
Սերժ Սարգսյանը և Տեր-Պետրոսյանը հիմա սկսել են հերթական շախմատային պարտիան, որը որոշելու է` ընդդիմությո՞ւնն է փոշիանում, թե՞ իշխանությունն է փլուզվում: Տեր-Պետրոսյանը խաղում է այն կանխակալ համոզվածությամբ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը խաղից դուրս վիճակում է և ԲՀԿ-ն գործում է ինքնուրույն խաղացող դառնալու սկզբունքով: Այսինքն՝ իրեն գրեթե ապահովագրված է զգում քոչարյանական վերադարձին ակամա նպաստելու, այսինքն՝ «փաստի առաջ կանգնելու» հեռանկարից: Սակայն այս վտանգն իսկապե՞ս չեզոքացված է: ՀՀԿ-ի նյարդային պահվածքը, Վարդան Օսկանյանի վրա հարձակումները վկայում են, որ Սերժ Սարգսյանն իր քայլերն անելիս դա չի բացառում:

Осуществляющаяся в настоящее время предвыборная парламентская кампания показывает, что фактор агиттехнологий отодвинут на второй план. Началась позиционная борьба, которая приведет к перераскладу сил в политическом поле.
Перерасклад сил фактически происходит не до или после выборов, как обычно, а по ходу. В этом процессе формирование межпартийного штаба по контролю за выборами имеет ключевое значение, поскольку фактически превращается в главную арену столкновения и выявления интересов.
Правящая Республиканская партия Армении изначально отказалась присоединиться к этой инициативе, что было обусловлено двумя четкими целями. Во-первых, предотвратить создание любого здорового формата и разработку механизмов контроля за выборами, который представляет опасность для властей не только с точки зрения организации парламентских выборов, но и с точки зрения организации переизбрания Сержа Саргсяна на предстоящих президентских выборах. Во-вторых, не позволить, чтобы на базе этого штаба сформировался альтернативный политический полюс, который был бы реален в рамках трех партий – АРФ Дашнакцутюн, “Процветающая Армения” и “Наследие”.
Сам по себе отказ от инициативы сформировать штаб не мог решить эту проблему. Более того, РПА фактически превращалась в конкретную мишень. Необходимо было задействовать испытанную технологию по внесению раскола в оппозицию и насаждению в ее рядах взаимного недоверия. Для этого было использовано самое слабое звено – откровенные амбиции партии “Наследие” стать флагманом радикальной оппозиции и занять те позиции, от которых отошел Армянский национальный конгресс. Эти амбиции проявились еще при создании блока с исключенной из Армянского общенационального движения, которое составляет ядро АНК, партией “Свободные демократы”.
Выдвинутое “Наследием” требование о том, чтобы руководители вовлеченных в штаб сил своими подписями заверили волю к борьбе с избирательными фальсификациями, что было направлено на демонстрацию беспринципности АНК, стало лучшим оружием для властей, хотя в случае проведения более тонкой политики этот шаг мог быть более убедительным и рассеять сомнения в том, что “Наследие” превращается в “половник” в руках властей.
“Наследие” по ошибке выбрало мишенью АНК, тогда как реальная проблема заключалась в партии “Процветающая Армения”. Последняя требует проведения справедливых выборов, но при этом не только продолжает оставаться в коалиции, но и в лице руководителя партии утверждает, что коалиция не носила формальный характер. То есть ППА несет полную ответственность и за качество выборов.
Тактическая ошибка “Наследия” состояла в том, что вместо того, чтобы с целью вовлечения ППА потребовать от последней выйти из коалиции, потребовала лишь подписи Царукяна, что ничего, кроме обеспечения формальной стороны вопроса, не давало, даже если бы этот документ, кроме Царукяна, подписали все члены “Процветающей Армении”.
То есть представление отказа Царукяна подписать документ в качестве намерения вернуть Роберта Кочаряна было крайне слабым шагом. Основой для таких утверждений, конечно, могут служить включение бывшего министра иностранных дел и протеже Кочаряна Вардана Осканяна в пропорциональный список ППА, а также его неприкрытые шаги по постоянному противопоставлению Царукяну и перетягиванию одеяла на себя. Но до тех пор, пока ППА не выступила с официальным заявлением о выходе из коалиции, пока договоренности Саргсяна и Царукяна о разделении мажоритарных избирательных округов остаются в силе и пока еще незаметна подчеркнутая тенденция властей оказывать административно-экономическое давление на ППА, что обычно наблюдается в период хронического обострения отношений между этими двумя партиями, шаг ППА по присоединению к штабу – всего лишь тактика, направленная на внешнее дистанцирование от власти и на то, чтобы предстать в имидже альтернативной власти.
Вторая ошибка “Наследия” состоит в чересчур серьезном отношении к формированию тандема АНК-ППА, или, точнее, в превращении этого нематериального блока в мишень с целью обоснования своей радикальности. На самом деле такой тандем, учитывая имперские замашки АНК, чересчур нереален.
Гагик Царукян никогда не был, да и не может быть, независимым игроком. Если он не является политической опорой Роберта Кочаряна, то и однозначно не против Сержа Саргсяна, а тем более против действующей системы управления, потому что единственным источником жизнеспособности Царукяна и его партии является как раз существование этого режима.
Если АНК и Тер-Петросян действительно считают “Процветающую Армению” потенциальным союзником, значит они тоже выступают за действующую роберткочаряновскую-сержсаргсяновскую властную систему. А потому, ставя вопрос смены власти, они всего лишь решают вопрос захвата созданного ими режима. В противном случае для них ППА – максимум потенциальный инструмент для разделения власти и развала ее изнутри путем создания внутривластного кризиса.
О том, что именно в этом основная причина реверансов АНК в сторону ППА, свидетельствует то обстоятельство, что еще в конце 2008 г. лидер АНК Левон Тер-Петросян открыто говорил об этом пути. Однако думать, что АНК намерен вернуть Роберта Кочаряна, значит быть полностью оторванным от действительности. Потому что в той мере, в какой АНК хитер в своих намерениях, в той же мере ППА умна для того, чтобы не угодить в эту ловушку. Вот почему ППА подчеркнуто сохраняет дистанцию, в то же время позволяя, чтобы разговоров о тандеме ППА-АНК было как можно больше и чтобы этот тандем казался как можно более реальным. Тем самым “Процветающая Армения” с одной стороны накапливает дополнительный ресурс общественного доверия, с другой – набивает себе цену перед Сержем Саргсяном. И утверждения “Наследия” о том, что этими реверансами АНК подключается к операции по возвращению Кочаряна, скорее, муссируются против этой партии, укрепляя мнение о том, что “Наследие” действует в контексте целей правящей Республиканской партии Армении.
То есть в политическом поле началась откровенная битва интересов. РПА стремится как можно скорее обеспечить переизбрание Сержа Саргсяна в 2013 г., причем пытается сделать это путем провоцирования или по меньшей мере поощрения интриг в оппозиционном поле. ППА стремится сформировать имидж конструктивной оппозиции, чтобы в дальнейшем добиться от Сержа Саргсяна больших уступок в вопросе разделения власти, что заставляет эту партию играть на струнах как власти, так и оппозиции.
АРФ Дашнакцутюн имеет целью увеличить потерянный ею электорат и убедить общественность в том, что является реальной оппозицией. Это заставляет АРФД сохранять статус борца за проведение справедливых выборов. И поскольку Дашнакцутюн является самой стабильной и более или менее нейтральной партией в поле, то разногласия между АНК, ППА и “Наследием” больше всего дивидендов приносят именно ей. АНК пытается осуществить “операцию” по взрыву власти изнутри, в свою очередь вызывая недоверие в отношениях РПА и ППА.
Серж Саргсян и Тер-Петросян уже разыгрывают очередную шахматную партию, которая должна определить, оппозиция распыляется или власть разваливается. Тер-Петросян играет с пристрастной убежденностью в том, что Роберт Кочарян находится вне игры и “Процветающая Армения” действует с намерением стать самостоятельным игроком. То есть чувствует себя почти застрахованным от невольного содействия возвращению Кочаряна, или от перспективы “встать перед фактом”. Но действительно ли эта угроза нейтрализована? Раздраженное поведение АНК, нападки на Вардана Осканяна свидетельствуют о том, что в процессе осуществления своих шагов Серж Саргсян не исключает такой возможности.