Հակառակորդը գիշերն ինտենսիվ կրակ է բացել Սոթքի և Կութի ուղղությամբ
Հուլիսի 19-ի գիշերը՝ ժամը 22։00-03։00-ն ընկած ժամանակահատվածում, հակառակորդն ինտենսիվ և անկանոն կրակ է բացել Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար խոշորացված համայնքի Սոթք և Կութ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Գեղամասար խոշորացված համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը պատասխան կրակ չի բացել։
«Իմ տեղեկություններով ծանր տեխնիկա չի աշխատել, բայց կրակել են ավտոմատներով, գնդացիրով։ Հայկական կողմը վիրավորներ չունի։ Մերոնք կանոնները չեն խախտել, կրակ չեն բացել»,- ասաց համայնքապետը։
Ավետյանը կարծում է՝ հակառակորդի կրակը նաև խուճապ առաջացնելու համար է, սակայն բնակիչների շրջանում խուճապ չկա, կա անհանգստություն։
«Նախորդ օրերին կրակոցներ նույնպես եղել են, բայց ոչ այդ ինտենսիվությամբ։ Իրավիճակն այս պահին կայուն է»,- հայտնեց նա։
Անդրադառնալով արոտավայրերին՝ խոշորացված համայնքի ղեկավարը հաղորդեց, որ ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ գտնվող հարակից տարածքները համայնքների բնակիչները չեն կարողանում օգտագործել։

Ночью азербайджанцы вели интенсивный огонь в направлении Сотка и Кута
19 апреля с 22։00 до 03։00 ночи азербайджанцы вели интенсивный беспорядочный огонь в направлении населенных пунктов Сотк и Кут укрупненной общины Гегамасар. Об этомHetq.am сообщил руководитель общины Акоп Аветян. По его словам, армянская сторона ответный огонь не открывала.
“По моим сведениям, тяжелая техника не была задействована, стреляли из автоматов и пулемета. С армянской стороны раненых нет. Наши не нарушали правила, огонь не вели”,- отметил А.Аветян.
Глава общины считает, что обстрел со стороны противника преследовал цель вызвать панику, однако, по его словам, среди жителей панических настроений нет, есть лишь обеспокоенность.
“Выстрелы производились и в предыдущие дни, но не такие интенсивные. На данный момент ситуация стабильная”,- сообщил Акоп Аветян.
Касаясь вопроса пастбищ, руководитель Гегамасара сказал, что местные жители не могут пользоваться соседними территориями, которые находятся под контролем азербайджанцев.