Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոյին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության, պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոյին, որը պատգամավոր է ընտրված Ֆրանսիայից և Եվրոպական խորհրդարանում «La République en Marche» կուսակցության պատվիրակության ղեկավարն է: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի պաշտոնական կայքը։
«Նատալի Լուազոն նախագահ Սարգսյանին տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է մեկնել նաև Արցախ, անձամբ ծանոթանալ իրավիճակին, խնդիրներին՝ հասկանալու Եվրոպական միության, Ֆրանսիայի աջակցության հնարավոր ուղղությունները Հայաստանին և Արցախին:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի պատգամավորին՝ Հայաստան այցի և Արցախ մեկնելու մտադրության, ինչպես նաև Հայաստանի ու Արցախի խնդիրների նկատմամբ մշտապես ցուցաբերվող ուշադրության համար:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին և իր դիտարկումները ներկայացրել Հայաստանի ապագա զարգացման ուղղությունների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ մեր երկրի հզորացման գործում կարևորում է թե՛ Եվրամիության, թե՛ Ֆրանսիայի աջակցությունը և թիրախային ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
Երկրի զարգացման համատեքստում նախագահ Սարգսյանը կարևորել է սահմանադրական փոփոխությունների իրականացումը և հակակշիռների ու զսպումների արդյունավետ մեխանիզմներ ունեցող նոր սահմանադրության ընդունումը, որը կնպաստի ինչպես երկրի ժողովրդավարական առաջընթացին, այնպես էլ հնարավորություն կտա լիարժեք և արդյունավետ ներգրավել սփյուռքի մարդկային ներուժը Հայրենիքի զարգացման գործընթացներում: Որպես զարգացման մեկ այլ նախադրյալ՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կրթական ոլորտի առաջընթացի ապահովումը:
Նախագահ Սարգսյանն ու Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ»:

The following statement was released today by President Armen Sarkissian’s office.
Armenian President Armen Sarkissian today hosted Nathalie Loiseau, Chairwoman of the Security and Defense Subcommittee of the EP Committee on Foreign Affairs, elected MP from France, and head of the Delegation of La République En Marche party in the European Parliament.
French Ambassador to Armenia Jonathan Lacotte was present at the meeting.
Nathalie Loiseau told President Sarkissian that she would like to get acquainted with the situation and problems to understand the possible directions of supporting Armenia and Artsakh by the European Union and France.
President Sarkissian thanked the European MP for her visit to Armenia, as well as for the constant attention to the problems of Armenia and Artsakh.
President Sarkissian referred to the post-war situation and presented his observations on the directions of the future development of Armenia, emphasizing that in the strengthening of our country, he attaches importance to the support of both the European Union and France and deepening cooperation in the target spheres.
In the context of the country's development, President Sarkissian called for the implementation of constitutional changes and the adoption of a new constitution with effective mechanisms of checks and balances that will contribute to the country's democratic progress and enable full and effective involvement of the human potential of the diaspora. As another precondition for development, President Sarkissian mentioned advanced high technologies, artificial intelligence, and education.
President Sarkissian and the Member of the European Parliament also exchanged views on the regional issues.