Կառավարությունում քննարկել են ներդրումային ծրագրերին առնչվող հարցերը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Էկոնոմիկայի նախարարության և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի կողմից ուղեկցվող ներդրումային ծրագրերի իրականացման հետ կապված խնդիրները: Խորհրդակցությանը մասնակցել են կառավարության պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև ներդրումային ծրագրերն իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչները: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցության սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այսօրվա քննարկումն իրականացնում ենք հետևյալ նպատակով: Մենք կքննարկենք ներդրումային ծրագրերի իրականացման ճանապարհին առկա դժվարությունները: Ըստ էության, մի սեղանի շուրջ են հավաքված ներդրողները և այն մարմինների ներկայացուցիչները, որոնք առնչվում են նրանց խնդիրների հետ, պետք է լուծեն կամ չեն կարողանում լուծել այդ խնդիրները: Մեզ համար կարևոր է այս քննարկումների արդյունքում տեղեկանալ խնդիրների առաջացման պատճառների, դրանց օբյեկտիվության կամ սուբյեկտիվության մասին և փորձել հասկանալ, թե ինչո՞ւ կան այդ խնդիրները, որոնց մասին գործարարները բարձրաձայնում են»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ քննարկման նպատակն է լսել այն խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են ծրագրերի կյանքի կոչմանն ու առաջ մղմանը և գտնել համապատասխան լուծումներ:
Առաջին ներդրումային ծրագիրը, որը ներկայացվել է քննարկման, վերաբերում էր Երևանի Ազատության պողոտայի սկզբնամասում նոր բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցմանը: Ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 10 մլն դոլար, որի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել 220 աշխատատեղ: Ծրագրի իրականացման հետ կապված խնդիրն առնչվում է կառուցապատվող տարածքում պատմամշակութային ջրանցքի առկայությանը:
Հարցի առնչությամբ պարզաբանումներ են ներկայացրել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
Լսելով պատասխանատուների ներկայացրած պարզաբանումները՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է 10-օրյա ժամկետում ներդրողին ներկայացնել պատմամշակութային ջրանցքի պահպանության հետ կապված բոլոր պահանաջներն ու չափորոշիչները, ինչպես նաև կառավարության նախկին որոշումներից մեկում կատարել փոփոխություններ, որոնք միտված կլինեն քաղաքաշինական ծրագրերի դյուրացմանը: «Տնտեսվարողը պետք է ստանա հարցի պատասխանը, թե ինչն է պետք պահպանել և ինչպես»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Հաջորդ ներդրումային ծրագիրը վերաբերել է Արարատի մարզի Լուսառատ համայնքում զբոսաշրջային-մշակութային համալրիրի կառուցմանը: Ծրագիրը գնահատվում է 14 մլն դոլար, որի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել 50 մշտական և 500 ժամանակավոր աշխատատեղ: Ներդրողը տեղեկացրել է, որ համալիրում նախատեսում է կառուցել գինեգործարան, գինետուն, պրոֆեսիոնալ բեմահարթակ՝ ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով, պատկերասրահ: Ծրագրի իրականացման հետ կապված խնդիրն այն է, որ համալիրը նախատեսվում է կառուցել Հին Արտաշատի տարածքում:
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ուսումնասիրել՝ արդյոք նշված տարածքում առկա է հնագիտական նյութ, թե՝ ոչ: Ավետսիյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունների համար անհրաժեշտ է առնվազն երկու ամիս ժամանակ:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անթույլատրելի է համարել Հին Արտաշատի տարածքում, որտեղ առկա է հնագիտական նյութ, նման ծրագրի իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկել է տնտեսվարողի ֆինանսավորմամբ առաջիկայում սկսել պեղումների գործընթացը և եթե պարզվի, որ տարածքում առկա է հնագիտական նյութ, ապա մարզպետարանը կառաջարկի ներդրումային ծրագիրն իրականացնելու այլ տարածք՝ նույն համայնքում: Ներդրողը համաձայնել է առաջարկին և պատրաստակամություն հայտնել սերտորեն համագործակցել հնագիտական աշխատանքային խմբի հետ:
Հաջորդ ներդրումային ծրագիրը վերաբերել է Երևանի մանկական երկաթուղու այգու արդիականացմանը: Ծրագիրը գնահատվում է 160 մլն դոլար, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել այգու միջազգային չափանիշներին համապատասխան վերակառուցում: Նախագիծը քննարկվել է Երևանի քաղաքապետարանում: Դրա նախնական տարբերակի հետ կապված եղել են առարկություններ:
Լսելով ներդրողի և Երևանի քաղաքապետի դիտարկումները՝ վարչապետի պաշտոնակատարն առաջարկել է շարունակել ծրագրի բարելավման ուղղությամբ աշխատանքները և մշակել փոխադարձ ընդունելի նախագիծ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այգին պետք է պահպանի իր նշանակությունը՝ բարելավելով ենթակառուցվածքներն ու տեղի բնապահպանական վիճակը:
Հաջորդիվ ներկայացվել է «Հին Խնձորեսկ» ներդրումային ծրագիրը, որով նախատեսվում է իրականացնել 32 մլն դոլարի ներդրում, ստեղծել 400-ից ավելի նոր աշխատատեղ: Ծրագիրն ուղղված է Հին Խնձորեսկ և Հին Գորիս տեղանքների պատմամշակութային արժեքների վերականագնմանն ու պահպանմանը: Տնտեսվարողը նշել է, որ ծրագրի առաջընթացին խոչընդոտում է համապատասխան տարածքներում ապօրինի կառույցների առկայությունը:
Խնդրի վերաբերյալ համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ևս ներկայացրել են անհրաժեշտ պարզաբանումներ: Վարչապետի պաշտոնակատարն անթույլատրելի է համարել ապօրինի կառույցների պատճառով ներդրումային ծրագրի իրականացմանը խոչընդոտելը և ընդգծել, որ կառավարությունը խնդրին կտա համապատասխան լուծում:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև Արագած լեռան վրա լեռնադահուկային համալիրի կառուցմանը, Կապանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան հյուրանոցային համալիրի հիմնմանը, Սատանի կամուրջին հարակից տարածքում զբոսաշրջային ենակառուցվածքների զարգացմանը, Երևանում չեխական «Գրանդ Բոհեմիա» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցմանը, ինչպես նաև արդյունաբերության ու էներգետիկայի ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:

Обсуждены проблемы реализации осуществляемых совместно с “Центром поддержки инвестиций” инвестпроектов и возможности их решения
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы реализации инвестиционных программ, осуществляемых с участием министерства экономики и фонда “Центр поддержки инвестиций”. На встрече присутствовали руководители ответственных ведомств правительства, а также представители компаний, реализующих инвестиционные программы.
В начале совещания Никол Пашинян, в частности, отметил: “Сегодняшнее обсуждение мы проводим со следующей целью: обсудим сложности на пути реализации инвестиционных программ. По сути, за одним столом собрались инвесторы и представители органов, которые занимаются их проблемами, должны решать или не могут решать эти проблемы. Для нас важно в результате этих обсуждений узнать о причинах возникновения проблем, их объективности или субъективности, а также попытаться понять, почему существуют те проблемы, о которых говорят предприниматели”.
Никол Пашинян отметил, что цель обсуждения - выслушать проблемы, препятствующие реализации и продвижению программ, и найти соответствующие решения.
Первой представленной на обсуждение инвестиционной программой стало строительство нового многофункционального комплекса в начале проспекта Свободы в Ереване. Инвестиционная программа оценивается в 10 млн долларов, в рамках которой планируется создать 220 рабочих мест. Проблема, связанная с реализацией проекта, связана с наличием на строящейся территории канала культурно-исторического значения.
По вопросу представили разъяснения мэр Еревана Айк Марутян, и.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, замминистра Ара Хзмалян, директор Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении Павел Аветисян.
Выслушав объяснения официальных лиц, Никол Пашинян поручил в течение 10 дней представить инвестору все требования и критерии, связанные с сохранением культурно-исторического канала, а также внести изменения в одно из предыдущих решений правительства, направленные на содействие программам городского развития. “Хозяйствующий субъект должен получить ответ на вопрос, что и как сохранять”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.
Следующая инвестиционная программа касалась строительства туристско-культурного комплекса в общине Лусарат Араратской области. Проект оценивается в 14 млн долларов, в рамках которого планируется создать 50 постоянных и 500 временных рабочих мест. Инвестор сообщил, что планирует построить на территории комплекса винодельню, винный погреб, профессиональную сцену с современным техническим оснащением, галерею. Проблема с реализацией проекта заключается в том, что комплекс планируется построить в районе Старого Арташата.
Директор Института археологии и этнографии НАН Армении Павел Аветисян отметил, что необходимо изучить, есть ли археологические материалы на указанной территории или нет. По словам Аветисяна, для исследований потребуется не менее двух месяцев.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян посчитал недопустимой реализацию подобной программы на территории Старого Арташата, где есть археологические материалы. Никол Пашинян предложил начать процесс раскопки при финансовой поддержке хозяйствующего субъекта, и если выяснится, что в этом районе есть археологические материалы, администрация области предложит другой участок для реализации инвестиционной программы в том же населенном пункте. Инвестор согласился с предложением и выразил готовность работать в тесном сотрудничестве с археологической рабочей группой.
Следующим инвестиционным проектом была модернизация Ереванского детского железнодорожного парка. Проект оценивается в 160 млн долларов, в рамках которого планируется обновить парк в соответствии с международными стандартами. Проект обсуждался в мэрии Еревана. Против первоначальной версии были возражения.
Выслушав замечания инвестора и мэра Еревана, исполняющий обязанности премьер-министра предложил продолжить работу по совершенствованию программы и разработать взаимоприемлемый проект. Никол Пашинян подчеркнул, что парк должен сохранять свое значение, улучшая также инфраструктуры и экологическую ситуацию.
Затем была представлена инвестиционная программа “Старый Хндзореск”, которая предусматривает вложение 32 млн долларов и создание более 400 новых рабочих мест. Проект направлен на восстановление и сохранение исторических и культурных ценностей Старого Хндзореска и Старого Гориса. Хозяйствующий субъект отметил, что продвижению программы препятствует наличие незаконных построек на соответствующих участках.
Представители профильных ведомств также представили необходимые разъяснения по данному вопросу. Исполняющий обязанности премьер-министра посчитал недопустимым препятствование реализации инвестиционной программы из-за незаконных построек, подчеркнув, что правительство примет соответствующее решение.
В ходе совещания также были затронуты проблемы реализации следующих проектов - строительство горнолыжного комплекса на горе Арагац, создание гостиничного комплекса в Капане в соответствии с международными стандартами, развитие туристических объектов у Чертова моста, строительство многофункционального чешского комплекса “Гранд Богемия” в Ереване, а также инвестиционные проекты в сферах промышленности и энергетики. Были обсуждены возможные решения поднятых проблем.
Исполняющий обязанности премьер-министра дал должностным лицам конкретные поручения, подчеркнув, что вопрос улучшения инвестиционного поля, стимулирования и привлечения инвестиций является одним из приоритетов правительства, и работа со всеми инвесторами будет носить продолжительный характер.