Նիկոլ Փաշինյան․ «Տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը այլընտրանք չունեն»
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության հուլիսի 22-ի նիստում մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ խոսեց Ազգային ժողովի ընտրության արդյունքների և սահմանային իրավիճակի մասին։
«Հուլիսի 17-ի հրապարակած որոշմամբ՝ Սահմանադրական դատարանն ուժի մեջ թողեց Ազգային ժողովի 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրությունների արդյունքները։ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ»-ը՝ 7 մանդատ»,- հայտնեց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը նախ շնորհավորեց իր գործընկերներին ճգնաժամային պայմաններում ազատ և մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ, ապա նաև՝ խորհրդարան անցած ուժերին։
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան», «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին խորհրդարան անցնելու առիթով։ Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ նախկինում սովոր ենք եղել ընտրությունների անցկացման արդյուքներով ներքաղաքական ճգնաժամներ ունենալու պրակտիկային։
Որպես խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակը գլխավորող և ժողովրդի կողմից ընտրված վարչապետ՝ ուզում եմ ասել հետևյալը․ ՔՊ կուսակցությունը Ազգային ժողովում և դրանից դուրս տրամադրված է կառուցողական, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված աշխատանքի՝ հանուն մեր երկրի անվտանգության, բարեկեցության և զարգացման։ Մենք վճռական ենք ժողովրդի առաջ մեր ստանձնած պարտավորությունները լիարժեք կատարելու գործում և պատրաստ ենք համագործակցային, ատելութան, բռնության խոսքից զերծ աշխատանքի ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ»,- նշեց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով սահմանին տիրող իրավիճակին՝ վարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, որ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական վիճակը շարունակում է լարված մնալ։ «Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը և առավելապաշտական նկրտումները նորանոր սպառնալիքներ են ստեղծում Հայաստանի և Արցախի համար։ Հայաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի միացյալ խմբավորումը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն անկյունաքարային նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում։ Շարունակում եմ կարծել, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի խափանել նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը, մասնավորապես՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման և Հայաստանի ապաշրջափակման մասով։ Ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանն օր առաջ կկատարի գերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ իր ստանձնած գրավոր պարտավորությունը»։
Խոսելով նաև Սոթք-Խոզնավար հատվածի մասին՝ Փաշինյանը վերահաստատեց՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում երկու կողմերի ստորաբաժանումների հայ-ադրբեջանական սահմանագծից հայելային ետքաշման, ռուս և/կամ միջազգային դիտորդների տեղակայման ճանապարհով ճգնաժամի լուծման հայկական կողմի առաջարկը։
«Տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունմ այլընտրանք չունեն։ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է իրացնել Հայաստանի, Արցախի և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ՀՀ ժողովրդից ստացած մանդատը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: “Мир и стабильность в регионе не имеют альтернативы”
На заседании правительства сегодня, 22 июля, исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян до обсуждения вопросов повестки коснулся результатов внеочередных парламентских выборов и ситуации на границе.
“Конституционный суд обнародовал 17 июля решение, которым оставил в силе результаты состоявшихся 20 июня 2021 года внеочередных выборов в Национальное Собрание. Парламент 8-го созыва будет состоять из 107 депутатов. Партия “Гражданский договор” получит 71 мандат, блок “Айастан” – 29 мандатов, блок “Честь имею” – 7 мандатов”,- сообщил Пашинян.
Врио премьера также отметил, что партия “Гражданский договор” настроена на конструктивную, основанную на взаимном уважении работу в Национальном Собрании и за его стенами во имя безопасности, благополучия и развития страны.
Касаясь ситуации на границе, Никол Пашинян отметил, что военно-политическая обстановка в регионе остается напряженной. “Провокационные шаги и максималистские притязания Азербайджана создают все новые и новые угрозы для Армении и Арцаха. Объединенная группировка вооруженных сил Армении и России, а также российская миротворческая миссия в Нагорном Карабахе имеют краеугольное значение в деле обеспечения мира и стабильности в регионе. Я продолжаю считать, что Азербайджан поставил цель сорвать реализацию трехсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января, в частности по вопросам открытия региональных коммуникаций и деблокады Армении. Мы ожидаем, что Азербайджан как можно быстрее выполнит взятые на себя письменные обязательства по возвращению пленных, заложников и других удерживаемых лиц”.
Говоря об участке Сотк-Хознавар, Пашинян подтвердил предложение армянской стороны об урегулировании кризиса путем зеркального отвода подразделений обеих стран на участке Сотк-Хознавар армяно-азербайджанской границы и размещения там российских и/или международных наблюдателей.
“Мир и стабильность в регионе не имеют альтернативы. Правительство РА готово использовать полученный от народа мандат для начала эпохи мирного развития Армении, Арцаха и региона в целом”,- сказал в заключение Н.Пашинян.