Գործարարները տրոհում են բիզնեսը հարկերից խուսափելու համար
Հայաստանում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ նույն սեփականատերն իր բիզնեսը տրոհում է մի քանի ընկերությունների` հարկերից խուսափելու կամ պակաս հարկ վճարելու համար: Դեպքերի մի մասը պարբերաբար հայտնվում են իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում, նույնիսկ քրեական գործեր են հարուցվում, մի մասն էլ կարողանում է «հաջողությամբ» մանևրել ու նույն ոճով աշխատել: Հետք Մեդիա Գործարանի թիմը փորձել է հասկանալ ընկերությունները տրոհելու այդ մեխանիզմը, բացահայտված գործերի վիճակագրությունը և ամենակարևորը՝ ի՞նչն է դրդում տնտեսվարողներին հաճախ դիմել նման քայլի. տարիների ընթացքում ձևավորված մշակու՞յթը, թե՞ «Հարկային օրենսգրքի» թերությունները:
Գործունեությունը տրոհում են մի քանի ընկերությունների, որ մնան հարկային առավել բարենպաստ դաշտում
«ՀՀ հարկային օրենսգրքի» համաձայն՝ Հայաստանում գործում են հարկման ընդհանուր և հատուկ համակարգեր։ Ընդհանուր համակարգի շրջանակներում հարկային բեռն անհամեմատ ավելի ծանր է, քան հատուկ համակարգի:
Հարկման ընդհանուր համակարգի շրջանակներում կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը և նոտարները հարկվում են ԱԱՀ-ով (ավելացված արժեքի հարկ) և շահութահարկով։ Ավելացված արժեքի հարկի դրույքաչափը 20% է: Եվ, ինչպես բոլոր մնացած դեպքերում, այստեղ էլ կան բացառություններ ու նրբություններ, որոնք սահմանված են Հարկային օրենսգրքով:
Իսկ շահութահարկի դրույքաչափը 18% է՝ կրկին իր բացառություններով հանդերձ:
Եթե կազմակերպությունների ու անհատ ձեռնարկատերերի տարեկան իրացման շրջանառությունը չի գերազանցում 115 մլն դրամը, բառացությամբ գործունեության որոշ տեսակների, օրենքը նրանց թույլ է տալիս ավելի թեթև հարկային բեռով աշխատել, քան ընդհանուր համակարգում է: Դրանք հատուկ համակարգերն են՝ միկրոձեռնարկատիրության ու շրջանառության հարկի համակարգերը:
Այսպես, եթե անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ կազմակերպության տարեկան իրացման շրջանառությունը չի գերազանցում 24 մլն դրամը և եթե համապատասխանում է օրենքով սահմանված դրույթներին, ապա կարող է աշխատել միկրոձեռնարկատիրության դաշտում և ազատվել ինչպես շահութահակից, այնպես էլ ԱԱՀ-ից ու շրջանառության հարկից: Միայն բացառության կարգով կան գործունեության որոշ տեսակներ, որոնք շրջանառության հարկ վճարողներ չեն կարող համարվել, օրինակ՝ բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները և այլն. նրանք միշտ աշխատում են հարկման ընդհանուր համակարգում: Շրջանառության հարկի համակարգում ներառվող գործունեության տեսակների ցանկն ու այլ դրույթներ ևս սահմանված են օրենքով:
Իսկ երբ տարեկան իրացման շրջանառությունը 24 մլն դրամը գերազանցում է, բայց չի անցնում 115 մլն դրամը, տնտեսվարողը «հայտնվում է» շրջանառության հարկի դաշտում: Այստեղ նա ոչ ԱԱՀ է վճարում, ոչ էլ՝ շահութահարկ: Փոխարենը հարկվում է շրջանառության հարկով, որի դրույքաչափերը, ըստ գործունեության տեսակների, տարբեր են:
Հաճախ տնտեսվարողները տրոհում են իրենց ընկերությունը, այսինքն՝ նույն գործունեությունը սկսում են իրականացնել մի քանի ընկերությունների միջոցով: Ոմանց դեպքում տրոհված ընկերությունների շրջանառությունը առանձին վերցրած չի գերազանցում միկրոձեռնարկատիրության համակարգի շեմը և նրանք կարողանում են աշխատել այդ դաշտում: Մի մասն էլ, եթե անգամ գերազանցում է 24 մլն դրամի շեմը, ձգտում է գործունեությունը տրոհելու միջոցով մնալ շրջանառության հարկի համակարգում:
Այսինքն՝ միկրոձեռնարկատիրության համակարգից սկսում են օգտվել ոչ թե փոքր, այլ միջին տնտեսվարողները, մինչդեռ այդ համակարգը ստեղծվել է փոքրերի բեռը թեթևացնելու համար: Իսկ նրանք, ովքեր ավելի խոշոր են և նույնիսկ գործունեությունը տրոհելու պարագայում չեն կարողանում «տեղավորվել» միկրոձեռնարկատիրության համակարգի շրջանակներում, սկսում են աշխատել շրջանառության հարկի համակարգի դաշտում, որն էլ իր հերթին հիմնականում միջին տնտեսվարողների համար է ստեղծվել:
2019-2020թթ․ 380 տնտեսվարող սուբյեկտներ 134 դեպքով ճանաչվել են փոխկապակցված
2019-2020թթ․ տնտեսական շահերից ելնելով համաձայնեցված գործելու հիմքով Պետական եկամուտների կոմիտեն 134 դեպք է բացահայտել, որում ներգրավված է եղել 380 տնտեսվարող սուբյեկտ: Այս մասին «Հետքի» հարցին ի պատասխան հայտնել են ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունից:
Նրանցից 17 սուբյեկտի նկատմամբ հարուցվել են քրեական գործեր։ Մնացած դեպքերում, ըստ էության, տնտեսվարողները ընդունել են «մեղքը» և բյուջե վճարել հարկերը, որոնցից ժամանակին խուսափել են:
Մեր մի քանի հարցումներին ի պատասխան այդպես էլ չկարողացանք ստանալ նշված 17 տնտեսվարող սուբյեկտի ցանկը՝ հասկանալու, թե ովքեր են կանգնած այդ ընկերությունների հետևում: ՊԵԿ-ը բնորոշում է դա որպես հարկային գաղտնիք ու տրամադրման ոչ ենթակա տեղեկություն: Դատախազությունը ևս այդպես է կարծում:
Ու չնայած պաշտոնական տվյալներով՝ երկու տարում ընդամենը 380 տնտեսվարող սուբյեկտ է ճանաչվել տնտեսական շահերից ելնելով համաձայնեցված գործելու հիմքով փոխկապակցված, սակայն ակնհայտ է, որ Հայաստանում այդպիսի դեպքերը բազմաթիվ են: Սա հարկային իրավախախտումների ամենատարածված տարբերակերից մեկն է:
Հաշվապահ. «Միկրոձեռնարկատիրության և շրջանառության հարկի համակարգերի համար սահմանված շեմերը հատելը հեշտ է»
Հաշվապահ Աննա Ստեփանյանը մեզ հետ զրույցում պնդում է, որ միկրոձեռնարկատիրության և շրջանառության հարկի համակարգերի համար սահմանված շեմերը հեշտ է հատել և այդ պատճառով ընկերությունների տրոհման դեպքերը բազմաթիվ են։
Քանի որ Հայաստանում շրջանառության հարկի համակարգի վերին շեմը սահմանված է 115 մլն դրամը, ամսական 9.6 մլն դրամ շրջանառությունը գերազանցող տնտեսվարողը մեխանիկորեն անցնում է ԱԱՀ դաշտ։
«Դա իրականում շատ փոքր թիվ է, հատկապես առևտրի մեջ։ Որպես օրինակ կարող ենք դիտարկել Երևանի «Փեթակ» տոնավաճառում տարածք վարձակալած մի շարք ԱՁ-ներ, որոնք այդ շեմերը հեշտությամբ անցնում են, կամ օրինակ բակում գործող խանութները, հատկապես եթե դրանք տվյալ տարածքում գործող միակն են, հեշտությամբ կարող են անցնել 115 մլն դրամի շեմը», - ասում է Աննա Ստեփանյանը։
ԱԱՀ դաշտում չհայտնվելու համար ընկերությունները տարբեր այլ քայլերի էլ են դիմում, օրինակ՝ բացում են մեկ այլ ՍՊԸ կամ ԱՁ, աշխատում են մինչև ԱԱՀ շեմին հասնելը ու երբ արդեն մոտենում են ԱԱՀ շեմին, ԱՁ-ն փակում են ու նորն են բացում։
«Առավել փորձված ընկերություններն այլ ճանապարհով են գնում։ Նրանք հստակ պատկերացում ունեն իրենց տարեկան շրջանառության մասին, այդ իսկ պատճառով բացում են միանգամից մի քանի ԱՁ-ներ։ Եթե նորից դիտարկենք տոնավաճառների օրինակը, ապա այստեղ մարդը գիտի, որ լավ առևտուր է անում ու պատկերացում ունի իր շրջանառության մասին։ ԱՁ-ն փակելու ու նորը չբացելու համար մարդը նախապես գնահատում է իր ռիսկերը, որ հարկային մարմինները չտեսնեն՝ նույն հասեցում մի ԱՁ փակվեց, մեկը բացվեց, և այդպես շարունակ։ Նա բացում է միանգամից մի քանի ԱՁ ու սկսում է դրանցով աշխատել», - ասում է հաշվապահը։
Ինչ վերաբերում է պետության կողմից նման դեպքերի բացահայտմանը, ապա Ստեփանյանը նշում է՝ դրանք հեշտ բացահայտվող գործեր են։ ԱՁ-ները հիմնականում նույն ապրանքներ կամ համանման ապրանքներ են վաճառում, համանման ծառայություններ մատուցում, բացի այդ էլ, եթե նայենք ապրանքների ձեռքբերման փաստաթղթերը, ապա կտեսնենք, որ բոլոր տնտեսվարողների կողից ապրանքները ձեռք են բերվում հիմնականում նույն մատակարարից։ Դրանք նաև հեշտ բացահայտելի են այն տեսանկյունից, որ եթե մի մարդ ունի, ենթադրենք, մեկից ավելի ԱՁ, ապա երկուսի աշխատողներն էլ նույն տեղում են գործում, նույն գրասենյակում և այլն։
Հաշվապահը բացատրում է, որ հարկային մարմինների կողմից նման դեպքերի բացահայտվելուց հետո այդ ընկերությունները ճանաչվում են փոխկապակցված, օպերատիվ միջոցառումներ են կիրառվում, հստակեցվում է, թե որ պահից է ընկերությունը հատել ԱԱՀ շեմը, ու այդ պահից սկսված ընկերությունը պարտավորվում է վճարել 20% հարկ՝ տույժերի հետ միասին։
«Հիմա գնամ մյուս տաղավարից բերեմ». բազմաթիվ տաղավարների գաղտնիքը
Մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ Երևանում ու մարզերում բազմաթիվ են ընկերությունները տրոհելու դեպքերը՝ հատկապես առևտրի ոլորտում: Օրինակ՝ երբ մի տաղավարում գնորդը որևէ հագուստ է ցանկանում փորձել և նրա ցանկացած չափով, գույնով կամ այլ չափանիշներով հագուստ այդ տաղավարում բացակայում է, վաճառողը գնորդին ուղեկցում է իրեն պատկանող մեկ այլ տաղավար՝ իր ուզած չափանիշներով հագուստը փորձելու: Կամ խնդրում սպասել մինչև մյուս տաղավարից կբերեն: Ու թեև երկու տաղավարների գործունեությունն էլ կարգավորում է նույն անձը, սակայն տաղավարները վարձակալել են տարբեր Ա/Ձ-ներ, որոնք փոխակապակցված են նույն անձին:
Տնտեսվարողը տրոհում է գործունեությունը և եթե շրջանառությունը մեծ չի լինում, կարողանում է միկրոձեռնարկատիրության համակարգի դաշտում աշխատել, իսկ ավելի մեծ շրջանառություն ունեցող խանութները կարողանում են աշխատել շրջանառության հարկի համակարգի դաշտում: Այդ պարագայում կրկին ավելի բարենպաստ դաշտում են, քան եթե դառնային ԱԱՀ և (կամ) շահութահարկ վճարող:
Այդպիսի օրինակները բազմաթիվ են: Սակայն, առանձին տնտեսվարողների վրա ուշադրություն չգրավելու և ակամա չվնասելու համար, հոդվածում չենք նշում անունները:
Նմանատիպ օրինակներով են աշխատում նաև բեռանփոխադրողների մի մասը: Դիցուք, կոպիտ հաշվարկով՝ մեկ Ա/Ձ-ն իրեն պատկանող բեռնափոխադրող մեկ ավտոմեքենայով, միջին հաշվարկներով, տարեկան շուրջ 20 անգամ բեռնափոխադրում է իրականացնում Հայաստանից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ: Մեկ փոխադրումը՝ գնալը և վերադառնալը, արժենում է 2-2.5 մլն դրամ: Տարեկան կտրվածքով շրջանառությունը կկազմի 40-50 մլն դրամ: Այսինքն՝ եթե նույն տնտեսվարողը իրեն պատկանող ևս երկու մեքենայով փոխադրում իրականացնի, կգերազանցի 115 մլն դրամի շեմը և կհայտնվի հարկման ընդհանուր համակարգում: Դրանից խուսափելու համար նույն տնտեսվարողը իրեն պատկանող բեռնափոխադրող մեքենաները գրանցում է տարբեր Ա/Ձ-ներով, որոնցից յուրքանչյուրը մնում է շրջանառության հարկի դաշտում:
«Հարկային օրենսդրությունը չի խթանում, որ փոքր բիզնեսն աճի»
Փորձագետների ու բիզնես շրջանակների հետ մեր զրույցները ցույց տվեցին, որ ինչպես ընկերությունները տրոհելու միջոցով, այնպես էլ՝ այլ եղանակներով հարկերից խուսափելը Հայաստանում պայմանավորված է և՛ տարիների ընթացքում հաստատված մշակույթով, և՛ հարկային օրենսդրության թերություններով:
ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիայի նախագահ Ռուբեն Օսիպյանը կարծում է, որ ներկայում Հայաստանում փոքր ու միջին բիզնեսը հիմնականում չի զարգանում և չի վերաճում խոշոր բիզնեսի: Խնդիրները շթղայական են, և այդ շղթայի մի մասն էլ հարկային հատուկ և ընդհանուր համակարգերի անցման տարբերությունն է, երբ փոքր բիզնեսը չի ցանկանում հատել միկրոձեռնարկատիրության ու շրջանառության հարկի համակարգերի շեմերը, որ չդառնա ԱԱՀ և շահութահարկ վճարող:
«Դրանով պայմանավորված՝ նրանք աճելու ու նոր գաղափարներ իրագործելու ուղղությամբ չեն էլ աշխատում: Նաև հարկ վճարելու էթիկայի խնդիրը կա: Ես գտնում եմ, որ պետք է հարկային միանման դաշտ լինի, որ այս խնդիրը վերանա»,- ասում է Օսիպյանը:
Լուսանկարը՝ Ռուբեն Օսիպյանի ֆեյսբուքյան էջից
Լինում են դեպքեր, երբ սեփականատերը իր տրոհված ընկերությունները համախմբելու և իր իրական շրջանառությունն ու շահույթը հասկանալու ժամանակ խնդիր առաջ է կանգնում: Պարզվում է՝ հաշվապահությունն այքան թերի է վարվել, որ բազմաթիվ այլ խնդիրներ են առաջ գալիս: Այդպիսով, ըստ Ռուբեն Օսիպյանի, տնտեսվարողը շարունակում է աշխատել փոքր բիզնեսի «հոգեբանությամբ». «Մինչդեռ, եթե իրական պատկերը լիներ, կարող էր պարզվել, որ բիզնեսը բավականին աճել է և կարող է վճարել ԱԱՀ ու շահութահարկ, տնտեսվարողն էլ փորձեր իր բիզնեսն ավելի զարգացնել ու մեծացնել»:
«Խնդիրը հարկային համակարգերի շեմերի կտրուկ անցումն է»
«Մանթաշև» գործարարների միության ղեկավար Վահրամ Միրաքյանի կարծիքով գործարարներին բիզնեսը տրոհելու միջոցով հարկերը թաքցնելու քայլին ստիպում է գնալ հարկային համակարգը։
«ԱԱՀ հարկի տարբերությունը շատ կտրուկ է, հետևաբար բիզնեսն այդ անցումը չի կարողանում անել։ Երբ մարդ շրջհարկով է աշխատում, դա լրիվ ուրիշ տրամաբանություն է, երբ անցնում է ԱԱՀ դաշտ, այնտեղ հարկերը կտրուկ տարբերվում են, անգամ մինչև 20% կարող է տարբերություն տալ: Բիզնես մոդելները պատրաստ չեն դրան։ Հայաստանում բիզնես մոդելներն ունեն 10-15% շահույթ, երբ ստիպված են լինում հարկերը մոտ 20%-ով ավելացնել, նշանակում է, որ գինն էլ պետք է ավելացնեն մոտ 20%-ով։ Այդ դեպքում նրանք ուղղակի չեն դիմանում ու պայթում են, հատկապես երբ իրենց կողքին կան բիզնեսներ, որոնք դեռ աշխատում են շրջհարկով։ Այսինքն՝ խնդիրը կտրուկ անցումն է։ Դրա արդյունքում մարդիկ նախընտրում են բաժանել բիզնեսը իրենց բիզնես մոդելը պահպանելու համար, որ շուկայում կարողանան գոյատևել»,- ասում է Միրաքյանը։
Միջազգային փորձի մասին խոսելով՝ Միրաքյանը պնդում է, որ տնտեսապես զարգացած երկրներում լավագույն լուծումը հարկի աստիճանաբար փոփոխությունն է․ ԱՄՆ-ում օրինակ՝ մինչև 1 մլն դոլար շրջանառության դեպքում վճարում են շրջանառության 2 տոկոսը, և այդպես շարունակ, որքան ավելանում է շրջանառությունն, այնքան աճում են հարկերը։ Գործարարի խոսքով՝ աստիճանական աճի դեպքում բիզնեսները կարողանում են ադապտացվել ու դիմանալ։
Լուսանկարը՝ «Մանթաշև» գործարարների միության ֆեյսբուքյան էջից
«Եթե չեմ սխալվում, Հայաստանում բիզնեսի միջին շահութաբերությունը 13-14% է, հետևաբար այդ 20%-ը չեն կարող գին չբարձրացնել ու շարունակել ապրել, իսկ իրենց կողքն էլ կան շրջհարկով ապրող բիզնեսներ։ Եթե դիտարկենք մարզասրահի օրինակով, մեկը շրջհարկով է աշխատում, ու եթե դրա կողքը գործող մարզասրահն անցնի ԱԱՀ դաշտ, ապա միանգամից մրցակցային դաշտից դուրս կմղվի ու կփակվի։ Դրանից ելնելով էլ մարդիկ բացում են մի քանի բիզնեսներ, որ գոյատևեն», - ասում է Միրաքյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում ևս աստիճանաբար անցումն իդելական լուծում կլիներ, գործարարն այլ, իր որակմամբ՝ «ավելի կոշտ» լուծում է տեսնում։
«Վրաստանում, օրինակ, 20 մլն դրամից ավելին արդեն ԱԱՀ դաշտում են աշխատում ու այնտեղ դրա համար բիզնես մասնատելու հարց չի առաջանում։ Այս դեպքում շուկան բոլորի համար է: Իսկ Հայաստանում հիմա շուկան բոլորի համար չէ, ով կարողանում է լավ խուսանավել, հարկային աշխատողի հետ լեզու գտնել, իր գործերը լավ են: Այսինքն՝ մարդիկ փող են աշխատում ոչ թե բիզնեսից, այլ թաքցնելով հարկերը կամ լավ լեզու գտնելով ինչ-որ մարդկանց հետ: Դա սխալ է»,- նշում է Միրաքյանը։
Միկրոձեռնարկատիրության համակարգի ընձեռած հնարավորությունները չարաշահելու խնդիրը այս տարվա հուլիսի 22-ին քննարկվեց նաև կառավարության նիստին: «Տեսնում ենք, որ օրինակ տարեկան 100 մլն դրամի շրջանառություն ունեցող ընկերություններն այս օրենսդրական փոփոխություններից օգտվելու կամ ավելի ճիշտ չարաշահելու համար կիսվում են 4 մասի և դառնում են 4 հատ միկրոձեռնարկատիրական ընկերութուն, որը մեր բարեփոխման նպատակից անդին է»,- հայտարարեց վարչապետը: Թեև թեման քննարկվեց, սակայն լուծումներ այդպես էլ չառաջարկվեցին:
Առհասարակ, Հայաստանում գործող հարկային համակարգերի առավելությունների ու թերությունների թեման շատ ավելի լայնածավալ է, քան ներկայացված է հոդվածում: Դրանց վերաբերյալ մասնագետներն ու պետական մարմինները անդադար բանավեճերի մեջ են: Ընկերությունները տրոհելու միջոցով պակաս հարկեր վճարելու մեխանիզմը ընդամենը շղթայի մեկ օղակն է:

Armenia: Demerging Businesses to Avoid Taxes
There are many cases in Armenia in which business owners demerge (separate) their holdings into several companies to avoid paying taxes or paying less in taxes.
Some cases are regularly paid attention to by law enforcement bodies, and criminal cases are even initiated. Some are able to "successfully" manipulate and continue working in the same way. The Hetq Media Factory team tried to understand the mechanism by which companies demerge, the statistics around reported cases and, most importantly, what motivates businesses to frequently go this route. Is it a culture that has formed over the years or does it have to do with shortcomings in the tax code?
Companies are demerging in order to stay in the most favorable tax bracket
According to the RA Tax Code, there are general and special taxation systems in Armenia. The tax burden under the general system is much heavier than under the special system.
Within the framework of the general taxation system, organizations, individual entrepreneurs and notaries are taxed with VAT (value added tax) and profit tax. The VAT rate is 20%. And, as in all other cases, there are exceptions and subtleties that are defined by the Tax Code.
The profit tax rate, in turn, is 18%–again with exceptions.
If the annual sales turnover of organizations and individual entrepreneurs does not exceed 115 million drams, for some types of activities the law allows for a lighter tax burden than under the general system. These are special systems–micro-business and turnover tax systems.
Thus, if the annual sales turnover of an individual entrepreneur or organization does not exceed 24 million drams and complies with the provisions of the law, then they can work in the field of micro-enterprise and be exempt from profit tax, VAT, and turnover tax. As an exception, banks, credit unions, insurance companies, and others cannot be considered turnover taxpayers given their activities, and they always function within the general tax system. A list of types of activities and other provisions included in the turnover tax system are also defined by law.
When the annual sales turnover exceeds 24 million drams but does not exceed 115 million drams, the business “appears” in the turnover tax bracket. Here, they pay neither VAT nor profit tax. Instead, they are taxed under a turnover tax, the rates of which vary according to the type of activity.
Businesses often demerge their companies, that is, they carry out the same business activities through several companies. In some cases, the turnover of the split companies alone does not exceed the threshold of the micro-enterprise system, and they are able to work in that bracket. Some of them, even if they exceed the threshold of 24 million drams, try to stay in the turnover tax system by splitting their activities.
In other words, while this system was created to lighten the burden of small businesses, the micro-enterprise system is used not by small but rather medium-sized businesses. And those that are bigger and cannot even “fit” within the micro-enterprise system by splitting their business, start working under the turnover tax system bracket, which in turn is created mainly for medium-sized businesses.
In 2019-2020, 380 economic entities were recognized as interconnected in 134 cases.
In 2019-2020, the State Revenue Committee identified 134 cases of coordinated action based on economic interests involving 380 economic entities. This was reported by the State Revenue Committee's Investigative Intelligence Department in response to Hetq's question.
Criminal cases were initiated against 17 of them. In the remaining cases, the businesses pleaded guilty and paid taxes from their budget that they had avoided.
We were unable to get a response to several inquiries for a list of the 17 economic entities in order to understand who is behind those companies. The State Revenue Committee defines this as tax secrecy and not subject to information. The Prosecutor's Office also defines it this way. And although, according to official data, only 380 economic entities over 2 years were recognized as interconnected on the basis of agreed upon economic interests, it is obvious that there are many such cases in Armenia. This is one of the most common types of tax evasion.
Accountant: "It’s easy to cross the thresholds set for micro-business and turnover tax systems"
In a conversation with us, accountant Anna Stepanyan asserts that the thresholds set for micro-enterprises and turnover tax systems are easy to cross, and that is why there are numerous cases of companies demerging.
As the upper limit of the turnover tax system in Armenia is set at 115 million drams, the economic entity that exceeds the monthly turnover of 9.6 million drams automatically enters the VAT bracket.
"That is actually a very small number, especially in trade. As an example, we can consider a number of private companies renting space at the Petak fair in Yerevan, which easily cross those thresholds, or shops that operate in courtyards–especially if they are the only ones operating in the area–which can easily exceed the threshold of 115 million drams," says Anna Stepanyan.
In order not to appear in the VAT bracket, the companies take various other steps. For example, they open another LLC or a private enterprise, work until they reach the VAT threshold and, when they approach the threshold, they close the private enterprise and open a new one.
“The most experienced companies go a different route. They have a clear idea of their annual turnover, and that is why they open several private enterprises at once. Let’s take the same example of fairs. Here, a person knows that they are doing good business and has an idea of their turnover. In order to close a private enterprise and not have to open a new one, the person assesses their risks in advance so that the tax authorities do not see that, as one private enterprise was closed, another was opened, and so on. Instead, they open several private enterprises at once and start working with those,” says the accountant.
Stepanyan notes that the state catches those cases that can be easily revealed. These private enterprises mainly sell the same goods or similar goods and provide similar services. In addition, if we look at the documents showing the purchase of goods, we will see that the goods from all economic entities are purchased mainly from the same supplier. They are also easily identifiable from the point of view that if one person has, say, more than one private enterprise, then the employees of both work in the same place, in the same office, and so on.
The accountant explains that, after such cases are revealed by the tax authorities, these companies are recognized as interconnected and operative measures are applied. The clarification is made that, when a company crosses the VAT threshold, from that moment they are obliged to pay 20% in taxes along with fines.
“Now let me go and get it from the other booth”: The secret of many booths
Our study showed that there are many cases of companies demerging in Yerevan and the regions, especially in the commercial sphere. For example, when a buyer wants to try on clothes in one booth, and the size, color, or other criteria are not available in that booth, the seller accompanies the buyer to another booth belonging to them to try on clothes the buyer wants, or they ask for the buyer to wait for them to bring it from the other booth. The activities of both booths are carried out by the same person, but the booths are rented by different private enterprises connected to the same person.
The business person divides activities and, if the turnover is not large, they are able to work under the micro-enterprise system, while shops with greater turnover are able to work under the turnover tax system. In that case, they are in a more favorable bracket than if they were to pay VAT or/and profit tax.
There are many such examples. However, we are not mentioning names in this article so that we don’t draw attention to individual businesses and unintentionally harm them.
Some carriers also work similarly. Let’s say that a company has one truck that it uses, on average, 20 times to transport goods from Armenia to Russia and vice versa and that one round trip cost is 2-2.5 million drams. Over one year, the turnover will be 40-50 million drams. In other words, if the same business uses two cars to transport goods, it will exceed the threshold of 115 million drams and will appear under the general taxation system. To avoid this, the same business registers its trucks with different business entities, so that each stays within the turnover tax bracket.
“Tax legislation does not encourage small business growth”
Our conversations with experts and business circles have shown that tax evasion in Armenia, both through the demerging of companies and other methods, is due to both the culture established over the years and tax legislation shortcomings.
Ruben Osipyan, President of the SME Cooperation Association, thinks that presently small and medium-sized businesses in Armenia do not develop and grow into large businesses. The problems are cyclical, and part of that chain has to do with switching to special tax and general systems; small businesses do not want to cross the thresholds of micro-businesses and turnover tax systems in order to avoid paying VAT and profit tax.
“Because of that, they don’t even work to grow and implement new ideas. There is also the issue of tax ethics. I think there should be a uniform tax code to eliminate this problem,” says Osipyan.
Photograph taken from Ruben Osipyan’s Facebook page
There are cases in which the owner has a problem consolidating their demerged companies and understanding their real turnover and profit. It turns out that the accounting is so flawed that numerous other problems arise. Thus, according to Ruben Osipyan, the business person continues to have a small business “mindset”. “Meanwhile, if they had the real picture, it might have become clear that the business has grown a lot and can pay VAT and profit tax, and the business person would have tried to further develop and grow their business.”
“The problem is the abrupt transition from one tax system threshold to another”
According to Vahram Mirakyan, Head of the Mantashev Entrepreneurs Union, the tax system is forcing business people to evade taxes by dividing their businesses.
“The difference in VAT tax is very abrupt, so the business is not able to make that transition. There is a completely different logic for a person working under a turnover tax. When they go to the VAT bracket, the taxes there differ sharply. Even up to 20% can make a difference. Business models are not ready for that. Business models in Armenia have a 10-15% profit. When they have to increase taxes by about 20%, it means that they also have to increase prices by about 20%. In that case, they just can't make it and they fall apart, especially when there are nearby businesses that get around taxes. In other words, the problem is the abrupt transition. As a result, people prefer to divide the business in order to maintain their business model so that they can survive in the market,” says Mirakyan.
Speaking about his international experience, Mirakyan claims that the best solution in economically developed countries is a progressive tax․ In the USA, for example, they pay 2% of their turnover for up to $1 million in turnover, and it continues that way: Taxes increase as turnover increases. According to entrepreneurs, businesses under a progressive tax are able to adapt and endure.
Photograph taken from the Mantashev Entrepreneurs Union Facebook page
“If I am not mistaken, the average profitability of business in Armenia is 13-14%, so that’s why they have to raise prices by 20% to continue surviving, and next to them are businesses that are getting around taxes. If we consider the example of gyms, one works by getting around taxes, and so if another nearby gym passes to the VAT bracket, it will be immediately pushed out of competition and closed. That’s why people are opening up several businesses to survive,” says Mikaryan.
According to him, a progressive tax in Armenia would be an ideal solution. The business person, however, sees the solution as “tougher”.
"In Georgia, for example, you can be making more than 20 million drams and be within the VAT bracket. That’s why they don’t have to divide businesses. In this case, the market is for everyone. But the market now in Armenia is not for everyone. Whoever can maneuver it and get along with tax employees has a good business. In other words, people make money not from business but by tax evasion or getting along well with certain people. That’s wrong,” says Mirakyan.
The issue of taking advantage of opportunities provided by the micro-enterprise system was also discussed at the July 22 sitting of the government. “We see that, for example, companies with an annual turnover of 100 million drams are being divided into 4 parts to become 4 micro-business companies in order to use–or rather an abuse–these legislative changes, which is not the goal of our reform,” the Prime Minister stated. Though the topic was discussed, no solutions were offered.
In general, the topic of the advantages and disadvantages of tax systems in Armenia is much broader than what is presented in this article. Experts and government agencies are constantly in debate. The mechanism of paying less taxes by demerging companies is just one link in the chain.