Հայաստանին պարտադրում են ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը
Այն, ինչ հիմա և վերջին մի քանի օրերին կատարվում է հայ-ադրբեջանական շփման գծի տարբեր մասերում ունի միայն մեկ տրամաբանական բացատրություն. Ադրբեջանը, Թուրքիայի և Ռուսաստանի հովանու ներքո, Հայաստանին պարտադրում է ստորագրել խաղաղության պայմանագիր, որը ենթադրում է փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչում։
Դեռ հուլիսի 22-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի ժամանակ, Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իրենք Հայաստանին առաջարկել են սկսել սահմանազատման աշխատանքներն ու կնքել խաղաղության պայմանագիր։ «Մենք Հայաստանին օրակարգ ենք ուղարկել` խաղաղության պայմանագիր: Թող ասեն, որ չեն ուզում, թող հրաժարվեն: Ես իմ կողմից բազմիցս ասել եմ, հիմա էլ կրկնում եմ` Ադրբեջանը պատրաստ է այս հարցի շուրջ բանակցությունների: Պատերազմն ավարտվել է, ուզո՞ւմ եք խաղաղություն, կարծես թե` այո, ուրեմն` ճանաչեք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, թող ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր և լուծվի սահմանազատման հարցը»։
Չսպասելով ՀՀ-ում նոր կառավարության ձևավորմանը՝ ադրբեջանական կողմը ձեռնամուխ է եղել սեփական պլանի իրականացմանը։ Մարտավարությունը մեկն է։ Հայաստանի ողջ սահմանի երկայնքով անընդհատ լարված պահել իրավիճակը, ինչը կդրդի Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը զիջումներ անելու և ճանաչելու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Դրանով Հայաստանը վերջ կդնի Ազատ Արցախի գոյությանը։
Բաքուն իր մտադրությունները չի թաքցնում նաև լարվածության ժամանակ։ Մասնավորապես, այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը կոչ էր արել Հայաստանին ընդունել տարածաշրջանում առկա նոր իրողություններն ու սկսել պետական սահմանների սահմանազատման ուղղությամբ բանակցություններ։ Ադրբեջանական կողմը խնդիր չունի թաքցնելու իր մտադրությունները։ Դրանք իրենց հավանությունն են ստացել Անկարայում և Մոսկվայում։
Վստահաբար հարցն Ալիևը քննարկել է Պուտինի հետ, երբ մի քանի օր առաջ մեկնել էր Մոսկվա, իսկ հարձակումը հաջորդել էր նախօրեին Մոսկվայում ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի և Պաշտպանության նախարարի նորանշանակ առաջին տեղակալ Արշակ Կարապետյանի հանդիպմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը։ Միգուցե, այս անգամ հայկական կողմը դիմեր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, սակայն Մոսկվան շտապեց միջամտել դրան՝ բանակցություններ վարելով երկու կողմերի հետ՝ հրադադարի հաստատման առնչությամբ։
Վաղ թե ուշ սահմանազատման հարցի առնչությամբ բանակցությունները սկսվելու են։ Այլ տարբերակ կարծես թե չունենք։ Վարչապետը իր հայտարարություններում ընդգծել էր խաղաղության դարաշրջանի գալստյան մասին։ Դեռևս անհայտ է, թե ինչ փաստաթուղթ է ստորագրվելու, ինչ դրույթներ են լինելու, ինչ նոր պատուհաս է գալու մեր երկրի գլխին, որը հաճախ բնորոշվում է որպես խաղաղության դարաշրջանի մեկնարկի կարևորագույն նախապայման։ Բայց ակներև է, որ պարտված պետությունն այլ տարբերակ չունի, քան ստորագրել իրեն պարտադրված պայմանների տակ։ 2020 թվականի արցախյան պատերազմի արդյունքները մանևրելու տեղ չեն թողել։

Армению принуждают к признанию территориальной целостности Азербайджана
То, что происходит сейчас и последние несколько дней на различных участках армяно-азербайджанской границы, имеет только одно логическое объяснение: Азербайджан при покровительстве Турции и России принуждает Армению к подписанию мирного договора, который предполагает взаимное признание территориальной целостности.
Еще в интервью азербайджанским СМИ 22 июля Ильхам Алиев заявил, что они предложили Армении начать работы по делимитации границы и заключить мирный договор. “Мы отправили Армении повестку – мирный договор. Пусть они скажут, что не хотят, пусть откажутся. Я со своей стороны говорил и сейчас повторяю: Азербайджан готов к переговорам по этому вопросу. Война окончена. Вы хотите мира? Как будто да. Тогда признайте территориальную целостность Азербайджана, пусть будет подписан мирный договор и решится вопрос делимитации”.
Азербайджанская сторона, не дожидаясь формирования нового правительства Армении, приступила к реализации собственного плана. Тактика сводится к одному: сохранять напряженную ситуацию вдоль всей границы Армении, что заставит военно-политическое руководство страны пойти на уступки и признать территориальную целостность Азербайджана. Тем самым Армения положит конец существованию Свободного Арцаха.
Баку не скрывает свои намерения даже в напряженной ситуации. В частности, в распространенном сегодня сообщении оборонное ведомство Азербайджана призвало Армению принять созданные в регионе новые реалии и начать переговоры по делимитации государственных границ. Азербайджанская сторона не скрывает свои намерений, получивших одобрение Анкары и Москвы.
Можно с уверенностью сказать, что Алиев обсуждал этот вопрос с Путиным, с которым встречался несколько дней назад в Москве. Нападению же предшествовала встреча в российской столице министра обороны РФ Сергея Шойгу с новоназначенным первым заместителем министра обороны Армении Аршаком Карапетяном.
Внешнеполитическое ведомство РА заявило, что Республика Армения задействует весь свой военно-политический инструментарий, предоставленный ей международным правом. Возможно, на этот раз армянская сторона обратилась бы в Совет безопасности ООН, однако Москва поспешила вмешаться, проведя с обеими сторонами переговоры об установлении перемирия.
Рано или поздно переговоры по делимитации границы начнутся. Другого варианта у нас, пожалуй, нет. Премьер в своих заявлениях говорил о начале эпохи мира. Пока неизвестно, какой документ будет подписан, какие положения он будет содержать, какая новая беда, характеризующаяся как важнейшее условие начала эпохи мира, может настигнуть нашу страну. Очевидно, однако, что государство, которое потерпело поражение, другого выхода, кроме подписания навязываемых ему условий, не имеет. Результаты арцахской войны 2020 года не оставили места для маневров.