Երեք տարում Սամվել Ալեքսանյանի դստերը պատկանող 2 ընկերությունները 6 արտոնություն են ստացել
Կառավարությունը 3 տարվա ընթացքում 3-րդ արտոնությունն է տրամադրում ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանի դստերը՝ Աստղիկ Ալեքսանյանին պատկանող «Տեքսաս փրոդաքշըն» ընկերությանը։ Աստղիկ Ալեքսանյանը փակ բաժնետիրական ընկերության հիմնադիրներից մեկն է, սակայն՝ որքան բաժնեմասն է նրան պատկանում, հայտնի չէ։ Սա միակ արտոնությունը չէ, որ ստանում է գործարարի դստեր ընկերությունը։ Հուլիսի 1-ին կառավարության մեկ այլ որոշմամբ՝ մաքսատուրքից ազատվել է Աստղիկ Ալեքսանյանին պատկանող մեկ այլ ընկերություն ևս՝ «Ալեքս տեքստիլ»-ը։ Այս ընկերությունը նույնպես իր 3-րդ արտոնությունն էր ստանում։
Կառավարության հուլիսի 29-ի նիստում գործադիրը 52 մլն դրամի մաքսատուրքից ազատման արտոնություն տրամադրեց «Տեքսաս Փրոդաքշըն» փակ բաժնետիրական ընկերությանը՝ գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի և հումքի ներմուծման նպատակով։
«Տեքսաս Փրոդաքշըն» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2017 թվականին, զբաղվում է հագուստի արտադրությամբ։ Ընկերությունը երկու բաժնետեր ունի, որոնցից մեկը Սամվել Ալեքսանյանի դուստր՝ Աստղիկ Ալեքսանյանն է, մյուսը՝ Բուլղարիայում գրանցված «Կայֆ» ՍՊԸ-ն, որի տնօրենն ու միակ սեփականատերը ֆրանսահայ Սևագ Պողոս Ջիջիրյանն է։ Ե՛վ «Ալեքս տեքստիլ», և՛ «Տեքսաս փրոդաքշըն» ընկերությունների տնօրենը Մարատ Մովսիսյանն է։
Սա «Տեքսաս փրոդաքշըն»-ի երրորդ արտոնությունն էր։ Վերջինս մաքսատուրքից ազատման արտոնություն ստացել էր նաև 2018 և 2019 թվականներին։
Ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքները օգտագործվելու են հագուստի արտադրության համար։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 995․3 մլն դրամի ներդրում հումքի ձեռքբերման համար: Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 20 նոր աշխատատեղ` 180,000 դրամ միջին աշխատավարձով։
Ընկերությունը ծրագրով նախատեսված արտադրանքի 80%-ը նախատեսում է արտահանել ՌԴ և ԵՄ, իսկ մնացած մասը իրացնել Հայաստանի տարածքում:
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 994․1 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 52 մլն դրամ:
Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին։
Ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նյութերի ներմուծումն իրականացվելու է կառավարութան որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 3 տարվա ընթացքում։

За три года компании дочери Самвела Алексаняна получили шесть льгот
За последние три года правительство третий раз предоставляет льготу компании “Тексас продакшн”, принадлежащей дочери бывшего депутата Национального Собрания, крупного предпринимателя Самвела Алексаняна Астхик Алексанян. Последняя является одним из учредителей ЗАО, однако ее доля в компании неизвестна. Это не единственная льгота, которая предоставляется компании А.Алексанян. 1 июля другим решением правительства от таможенной пошлины была освобождена еще одна компания дочери предпринимателя – “Алекс текстиль”. Это третья льгота, которая предоставляется данной компании.
На заседании 29 июля кабмин освободил ЗАО “Тексас Продакшн” от уплаты таможенной пошлины в размере 52 млн драмов на импорт технологического оборудования и сырья.
Основанная в 2017 году компания занимается производством одежды и имеет двух акционеров, одним из которых является Астхик Алексанян, вторым – директор и единственный собственник зарегистрированного в Болгарии ООО “Кайф” проживающий во Франции Севаг Погос Джиджирян. А директором “Алекс текстиль” и “Тексас продакшн” является Марат Мовсисян.
Это уже третья льгота, которую получает “Тексас продакшн”. Первые две были предоставлены компании в 2018 и 2019 годах.
Импортируемые компанией товары будут использованы в производстве одежды. В рамках программы предусмотрено инвестировать 995․3 млн драмов в приобретение сырья, также будет создано 20 рабочих мест со средней зарплатой 180 тыс.драмов.
80 процентов продукции компании предусмотрено экспортировать в РФ и страны ЕС, остальную часть – на территории Армении. Стоимость льготы на освобождение от таможенной пошлины оценивается в 52 млн драмов.
Импорт будет осуществляться не из стран-членов ЕАЭС, так как их продукция не удовлетворяет техническим требованиям компании.
Необходимые товары будут доставляться в Армению в течение трех лет после вступления в силу решения правительства.