Ընդդիմությունը դիմելու է ՍԴ` վիճարկելու ԱԺ նախագահի ընտրության սահմանադրականությունը
Խորհրդարանական ընդդիմությունը` «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները դիմելու են Սահմանադրական դատարան` վիճարելու ԱԺ նախագահի ընտրության սահմանադրականությունը: Այս մասին ԱԺ նիստի սկզբում հայտարարեց խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ խորրհրդարանական մեծամասնությունը` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը փակ-գաղտնի քվեարկությամբ Ալեն Սիմոնյանին ընտրեց ԱԺ նախագահ: Ընդդիմադիր խմբակցությունները ԱԺ նախագահի թեկնածու էին առաջադրել Սյունիքի նախկին համայնքապետեր, կալանքի տակ գտնվող պատգամավորներ Մխիթար Զաքարյանին և Արթուր Սարգսյանին` պահանջելով նրանց ներկայությունն ԱԺ նիստին: Նրանց բացակայության հիմքով` ընդդիմությունը բոյկոտեց ԱԺ նախագահի ընտրությունը:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ դիմելու են ՍԴ` ԱԺ նախագահի ընտրությունները հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանն արձագանքեց` նույն պահանջով իրենք ևս դիմելու են ՍԴ:

Оппозиция оспорит в КС конституционность избрания председателя парламента
Парламентские оппозиционные фракции “Айастан” и “Честь имею” обратятся в Конституционный суд с целью оспорить конституционность избрания председателя Национального Собрания Об этом представители оппозиции заявили сразу после начала заседания НС.
Напомним, что составляющая большинство в парламенте фракция “Гражданский договор” закрытым тайным голосованием избрала председателем НС Алена Симоняна. Оппозиционные фракции выдвинули на этот пост находящихся под арестом бывших руководителей общин Сюникской области Мхитара Закаряна и Артура Саргсяна, требуя их участия в работе парламента. Основываясь на отсутствии указанных лиц, оппозиция бойкотировала выборы спикера Национального Собрания.
Секретарь фракции “Айастан” Арцвик Минасян заявил, что они обратятся в Конституционный суд с требованием признать выборы председателя НС антиконституционными.