Աղվան Վարդանյանը` Հակոբ Արշակյանին. «Ձեր ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունքում կամաց-կամաց վերածվում ենք բռնապետական երկրի»
Խորհրդարանը քննարկում է ԱԺ փոխխոսնակի թեկնածու Հակոբ Արշակյանի ընտրության հարցը: Նախկին նախարարի թեկնածությունն առաջադրել է քաղաքական մեծամասնությունը: «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը, դիմելով Հակոբ Արշակյանին, հետաքրքրվեց խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողների աշխատանքի սահմանափակումներից:
«Ձեր հայտարարած սկզբունքներն ու գործը միմյանց հակասում են: Չեք պատրաստվում արդյոք ընտրվելու դեպքում վերանայել լրագրողների նկատմամբ սահմանափակումները»,-հարցրեց նա:
Հակոբ Արշակյանն արձագանքեց` առաջարկվող փոփոխությունները ոչ թե սահմանափակումներ են, այլ` ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ: Նա վստահեցրեց, որ պատգամավորներից յուրաքանչյուրն ազատորեն շփվելու է լրագրողների հետ, իրենք պարզապես փորձում են նախադրյալներ ստեղծել լրագրողների աշխատանքը խորհրդարանում ավելի կազմակերպված իրականացնելու համար:
«Բազմաթիվ կառավարական շենքեր ունենք, որտեղ այդ սահմանափակումները դրված են, հույս ունեմ մեր լրագրող-գործընկերները կոնստրուկտիվ կմոտենան այդ հարցին»,- ասաց Արշակյանը:
«Ձեր ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունքում մենք կամաց-կամաց վերածվում ենք բռնապետական երկրի»,- արձագանքեց Աղվան Վարդանյանը:
Հակոբ Արշակյանը նախարարի պաշտոնից հրաժարական ներկայացրեց լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանի հետ միջադեպից հետո:
«Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանն ասաց, որ հայտնի միջադեպից երկու շաբաթ անց Արշակյանը հրաժարական է ներկայացրել, սակայն ստացվում է պատասխանատվության չի ենթարկվել, այժմ էլ նման բարձր պաշտոնի է հավակնում: Նա նաև հավելեց, որ ըստ իր տեղեկությունների մինչ այժմ տուժածի հետ առերեսում չի եղել: Խամոյանը հետաքրքրվեց, թե պատգամավորը սովորել է արդյոք կառավարել իր էմոցիաները, թե ոչ:
Արշակյանն արձագանքեց` ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա դատապարտում է ցանկացած բռնության կիրառում, ապա հավելեց, որ հանրությունը ևս իր գնահատականն է տվել, ինքը մանդատ է ստացել ու հայտնվել խորհրդարանում:

Агван Варданян – Акопу Аршакяну: “В результате ваших институциональных реформ мы постепенно превращаемся в диктаторскую страну”
В парламенте обсуждается кандидатура Акопа Аршакяна, выдвинутого правящей фракцией “Гражданский договор” на должность вице-спикера. Депутат оппозиционного блока “Айастан” Агван Варданян, обратившись к Аршакяну, поинтересовался, чем обусловлены ограничения в работе аккредитованных в парламенте журналистов.
“Провозглашенные вами принципы и ваши действия противоречат друг другу. Собираетесь ли Вы в случае избрания пересмотреть эти ограничения?” – спросил Варданян.
Акоп Аршакян пояснил, что предлагаемые изменения – не ограничения, а институциональные реформы. Кандидат заверил, что любой депутат может свободно общаться с журналистами, просто предпринимается попытка сделать работу парламентских журналистов более организованной. “У нас много правительственных зданий, где действуют такие же ограничения. Надеюсь, что наши коллеги-журналисты конструктивно подойдут к этому вопросу”,- сказал Аршакян.
“В результате ваших институциональных реформ мы постепенно превращаемся в диктаторскую страну”,- заявил Агван Варданян.
Напомним, что А. Аршакян ушел с должности министра технологической промышленности после инцидента с журналистом Пайлаком Фаградяном.
Другой депутат блока “Айастан” Агнесса Хамоян заметила, что спустя две недели после известного инцидента Аршакян подал в отставку, но не был привлечен к ответственности, а сейчас претендует на высокую должность. Хамоян также сказала, что, по ее сведениям, очная ставка с пострадавшим до сих пор не проведена, после чего она спросила, научился ли депутат управлять своими эмоциями.
Акоп Аршакян ответил, что он, как раньше, осуждает любое насилие, и добавил, что общественность дала свою оценку, благодаря которой он получил мандат и прошел в парламент.