Գաղափարը բազմապատկելու հնարավորության մասին
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կրթական բնագավառների մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն է: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց Հայ Կրթական Հիմնարկության կրթաթոշակային ծրագրի կառավարման խորհրդի նախագահ, Եվրահանձնաժողովի Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների խմբի անդամ Նվարդ Մանասյանի հետ
Ի՞նչ չափանիշներով է կառուցված Հայաստանի կրթական ներկա համակարգը, ի՞նչ հաջողություններ եւ խնդիրներ կան:
Բոլոր կրթական հաստատությունների համար ընդհանուրը վերջին տարիների առաջադիմությունն է կրթության բովանդակության եւ արդյունքի ազատականացման հարցում:
Նախադպրոցական կրթությունը երկար տարիներ անտեսված էր պետության կողմից, չկար կենտրոնացված ծրագրավորում: Նախակրթարանները թողնված էին համայնքների պատասխանատվությանը, վճարովի լինելու պատճառով մատչելի չէին: Բացի այդ, չկար (գուցե հիմա էլ չկա) երեխային նախակրթարան տանելու անհրաժեշտության ընկալումը: Մենք սխալմամբ կարծում ենք, որ ընտանիքում տատիկի խնամքը բավարար է երեխայի տարիքային զարգացումն ապահովելու համար, մինչդեռ տատիկները տարբեր են լինում: Առաջին դասարանում կրթված ընտանիքի երեխան արագ է սովորում, ունի հարուստ բառապաշար, իսկ մեկ ուրիշը, որը վստահված էր ոչ կրթված տատիկի խնամքին, չի ունենում բոլորի հետ հավասար զարգանալու հնարավորություն: Այժմ պետությունն ունի ռազմավարական ծրագիր եւ ստանձնել է նախակրթության երաշխիքը' եւ ֆինանսական, եւ բովանդակային տեսանկյունից:
Հանրակրթության ու բարձրագույն կրթության մասին. եթե սովետական համակարգում դասաժամի ամբողջ բովանդակությունը նկարագրված էր, եւ ես, որպես դասախոս, չունեի ազատություն ընտրելու դասագիրք, այլ լրացուցիչ ուսումնական նյութեր, ապա հիմա ես ունեմ իմ դասաժամը տնօրինելու ազատություն:
Բայց ես ազատ չեմ (եւ կարծում եմ, որ դա ազատության ճիշտ բացակայություն է) անելու լսարանում այն ամենն, ինչ ցանկանում եմ, որովհետեւ պարտավոր եմ ապահովել պետության կողմից սահմանված վերջնարդյունքներ: Այսինքն' ազատություն տալով կրթական հաստատություններին, որպեսզի նրանք կարողանան մշակել սեփական ճանապարհը, պետությունը միեւնույն ժամանակ երաշխավորում է վերջնարդյունքներ: Կա կրթակարգ կոչվածը, որով սահմանվում է, թե ինչպիսին պետք է լինի հանրակրթական դպրոցի շրջանավարտը բարոյականության, իմացության, ֆիզիկական պատրաստվածության առումներով:
Կրթական չափորոշիչը հին համակարգի բառ է: Հիմա ավելի շատ խոսում են վերջնարդյունքների մասին: Այստեղ է, որ ուսուցիչը, դասախոսը պետք է ռազմավար լինի, կարողանա ծրագրավորել, վերակառուցել իր առարկան:
Պետք են մասնագետների վերապատրաստման դասընթացներ, ուղեցույցներ, մեթոդաբանական ձեռնարկներ, հետազոտություններ ու փորձեր կատարող ոչ ֆորմալ խմբեր, որոնք կփոխանակեն իրենց փորձառությունը:
Դասախոսի ու ուսուցչի գործառույթն է տալ գիտելիք եւ սովորեցնել մտածել: Այդ առումով կա առաջընթաց:
Հետադիմական միտում նույնպես կա' նորը լավը չի, եւ այդ միտումը դեռ ակտիվ է: Մենք օրենքների, թղթերի առումով շատ բան ենք արել, բայց մեր վարքագծում իներցիա կա, հնարավոր չէ թուղթ պատճենելու արագությամբ պատճենել մարդկանց վարքագիծը, փոխվելու համար մարդը պետք է մի բարոյական շրջափուլ ամբողջացնի: Նորն, իհարկե, իր վատ կողմերն ունի, բայց միանշանակ վատը չի: Շատերն ասում են, որ ազատականացումը փչացրեց մեր որակը, այն ժամանակ որակ էինք տալիս, հիմա հայտնի չէ, թե ուր ենք գնում: Էլի կա համակարգը բյուրոկրատացնելու միտում, մի բան, ինչից խուսափել ենք' հասկանալով, որ հնարավոր չէ ամեն ինչ կառավարել ու հսկողության տակ պահել: Մենք անընդհատ այդ վտանգի առաջ ենք կանգնած, պարբերաբար լսում ենք այդ քննարկումը:
Ի՞նչ մակարդակ ունի Հայաստանի դպրոցական կրթությունը, հիմնականում ինչի՞ են պատրաստում երեխաներին մեր դպրոցներում:
Ես դպրոցական համակարգի մասին շատ բան ասել չեմ կարող: Որոշ ազդակներից հասկանում եմ, որ ինչ-որ բաներ են փոխվել: Շատ ուրախալի էր, որ «Մաթեմատիկայի եւ բնագիտական հետազոտությունների» միջազգային հետազոտության տվյալներով մենք հասել ենք միջին եվրոպական մակարդակի: Հետազոտությամբ պարզվել է, որ 2003 թ. համեմատ 2007 թ. 4-8-րդ դասարանի աշակերտների բնագիտական առարկաների իմացության մակարդակն աճել է:
Ուսուցչի դերի փոփոխությունը բառով հեշտ է ասվում, բայց ճանապարհ է պահանջում: Ասում են «աշակերտակենտրոն դպրոց կամ ուսանողակենտրոն համալսարան»: Սա նշանակում է, որ ուսուցիչն այլեւս արեւը չէ, որի շուրջ պտտվում են արբանյակները: Այս փոփոխությունները նույնիսկ կրթական հաստատությունների ճարտարապետական փոփոխություններ են պահանջում: Օրինակ' հիմա արդեն պարզ է, որ օրատորիումներ պետք չեն, ավելի շատ լաբորատորիաներ են պետք: Պետք են փոքր լսարաններ եւ լայն միջանցքներ:
Առայժ չենք կարողանում ապահովել մտածելու կարողության զարգացում: Ուսուցիչներն ուզում են ինֆորմացիա տալ. այս թվականին սա մահացավ, այն թվականին սա գրավեցին եւ այլն, զուտ ինֆորմացիա: Բայց երեխան ժամանակացույցից վերլուծություն չի կարող անել, չի կարող լիարժեք գիտակցել, թե ինչո՞ւ սա պատահեց, աշխարհաքաղաքական շարժումները տեսանելի չեն դառնում: Այս մակարդակի կրթություն հումանիտար բլոկում դպրոցը դեռեւս չի կարողանում ապահովել, որովհետեւ կա վախ, նորն ամբողջապես գիտակցված չի:
Իմ գնահատմամբ' դպրոցներում դեռ այն մեթոդներն են կիրառվում, որոնք ձայնագրության նման ինֆորմացիա են փոխանցում:
Արվո՞ւմ են, արդյոք, քայլեր, որպեսզի հայաստանյան դիպլոմներն ընդունվեն արտասահմանում, ունե՞ն մեր մասնագետները պահանջարկ ուրիշ երկրներում, ո՞ր ոլորտներն են նրանք ներկայացնում:
2004 թ. Հայաստանը վավերացրեց Լիսաբոնի կոնվենցիան, իսկ 2005 թ. Բերգենում միացավ Բոլոնիայի գործընթացին: Կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց «Ակադեմիական փոխճանաչման եւ շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոն» հիմնադրամը, որը սկսեց գործել 2006 թ. հունվարից: Հիմնադրամի ծրագրով նպատակ կա բարելավելու ակադեմիական փոխճանաչման գործընթացը եւ խթանելու սովորողների որակավորումների արդար ճանաչումը: Սա թույլ կտա նրանց հնարավորինս ազատ եւ ճկուն տեղաշարժվել բուհական համակարգերի միջեւ' չկորցնելով իրենց որակավորումների իրական արժեքը անտրամաբանական կանոնակարգերի եւ ընթացակարգերի պատճառով:
Այս ամենը կապված է ճանաչման գործառույթների հետ, որոնց միջոցով հնարավոր է օտարերկրյա որակավորում ունեցող ուսանողներին ճանաչում շնորհել, որը կարտահայտի այդ որակավորման իրական արժեքը տվյալ երկրի բուհական համակարգի հասկացություններով: Ես ենթադրում եմ, որ եւ Հայաստանում, եւ արտերկրում մեր մասնագետները պահանջարկ ունեն կիրառական, բնագիտական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Ի՞նչ ուղիներով են հիմնականում (պետական կամ մասնավոր) հայաստանյան ուսանողները մեկնում ուսման օտար երկիր: Նրանց ո՞ր մասն է արդյունքում վերադառնում եւ աշխատանք գտնում հայրենիքում:
Ես ցավում եմ, որ մեր կրթության նախարարությունը հատուկ վիճակագրություն չի վարում:
Գիտեմ, որ ուսման նպատակով ավելի շատ մեկնում են Ռուսաստան, հետո' ԱՄՆ, հիմա մեծացել է նաեւ եվրոպական բուհերում ուսանելու հնարավորությունը: Կան տարբեր կրթաթոշակներ տրամադրող հիմնադրամներ' եւ պետական, եւ միջազգային: Դրանցում կան տարբերություններ: Օրինակ' ԱՄՆ-ի տրամադրած կրթաթոշակների պայմաններից մեկն է, որ ուսանողն ուսման ավարտից հետո վերադառնա հայրենիք: «Լույս» հիմնադրամը նման սահմանափակում չունի: Ես կարծում եմ, որ պետք չէ մարդկանց սահմանափակել: Այն մարդիկ, որոնք չեն վերադառնա, միեւնույն է, չեն կորչի: Հիմա խոսում են ոչ միայն ուղեղների արտահոսքի, այլեւ' ուղեղների շրջանառության մասին: Տեղյակ չեմ, թե ուսման նպատակով մեկնածների որ մասն է վերադառնում ու աշխատանք գտնում Հայաստանում:
Մի ուսումնասիրություն ցույց է տվել, որ ուսման մեկնած եւ այլ երկրում հաստատված մարդիկ 40 տարվա ընթացքում վերադառնում են' ավելացված արժեքով: Նրանք միշտ գործարար մակարդակում կապ են հաստատում իրենց ընկերների հետ հայրենիքում, ու սա եւ տնտեսական, եւ գիտական տեսանկյունից կարող է նոր հնարավորություներ ստեղծել:
Եթե այդ մարդիկ արտասահմանում այնքան են տեղայնացվել, որ կարողացել են գործել եւ ապրել, ուրեմն լավ կլինի, որ նրանք այնտեղ մնան: Երիտասարդ ֆիզիկոսը հասկանում է, որ կարող է մի փորձ անել, բայց հայրենիքում չունի այդ հնարավորությունը: Եթե նա չանի այդ փորձը, ապա գաղափարը կհնանա, չի իրագործվի: Ավելի լավ չէ՞, արդյոք, որ գնա, կրթություն ստանա, աշխատի, որպեսզի հետո վերադառնա: Այստեղ է, որ լեզվի կարեւորությունն է պետք գիտակցել: Եթե մարդը հայախոս է, կվերադառնա, եթե ռուսախոս' երբեք: Գաղափարը, գիտելիքը փողի նման բազմապատկիչ էֆեկտ ունի: Երբ վերացնում ես գաղափարը հայերենով բազմապատկելու հնարավորությունը, վերացնում ես նաեւ այդ գաղափարը երկիր վերադարձնելու կամ երկրում ստեղծելու հնարավորությունը:

О возможностях мультиплицирования идей
Интервью с Нвард Манасян – председателем Совета по управлению образовательными стипендиями Армянского образовательного фонда, членом экспертной группы по реформированию высшего образования при Еврокомиссии - Tempus
По каким стандартам структурирована нынешняя образовательная система Армении, в чем она преуспела, и в чем отстает?
Все образовательные учреждения объединяет прогресс в вопросе либерализации содержания и результатов образования. На протяжении долгих лет дошкольное образование игнорировалось со стороны государства, не было централизованного планирования. Ответственность за дошкольные учреждения несли общины, из-за платной системы они не были доступны многим гражданам. Кроме того, не было (а может, и теперь нет) понимания необходимости определить ребенка в такие учреждения. Мы ошибочно полагаем, что для обеспечения возрастного развития у ребенка достаточно отдавать его на попечение бабушки. Между тем, бабушки бывают разными. Ребенок из образованной семьи в первом классе учиться быстро, у него богатый лексикон, а вот у детей, которые были на попечении необразованных бабушек, потом не оказывается возможностей для развития, равного с остальными сверстниками. Сейчас государство имеет стратегический план и несет ответственность за содержательную и финансовую сторону дошкольного образования.
Об общеобразовательной системе и вузах: если в советской системе было описано все содержание урока, и я, как преподаватель, была лишена свободы выбора учебников, дополнительных материалов, то теперь эта свобода распоряжаться своим уроком у меня есть. Но у меня нет возможности делать в аудитории все, что мне заблагорассудиться, так как я обязана обеспечить результаты, установленные и нормированные государством (и я думаю, что это – правильное отсутствие свободы). Т.е. государство, предоставляя свободу образовательным учреждениям, одновременно гарантирует конечные результаты. Есть так называемый образовательный порядок, который устанавливает нормы, какими должны быть выпускники общеобразовательных школ с моральной, образовательной точек зрения и в плане их физической подготовки.
Образовательный стандарт – формулировка из старой системы. Сейчас больше говорят о конечных результатах. Именно здесь педагоги, преподаватели вузов должны быть стратегами, уметь планировать, перестраивать свой предмет. Нужны курсы по переподготовке специалистов, путеводители, методические пособия, неформальные группы, проводившие исследования и эксперименты, которые будут обмениваться своим опытом.
Функции учителей и преподавателей вузов заключаются в предоставлении знаний и в том, чтобы дети научились думать. В этом смысле есть прогресс.
Но есть и регрессивная тенденция в сфере представлений и мышления, заключающаяся в утверждении и предубеждении, что новое – хуже старого. В плане законов и бумаг мы сделали многое, но в нашем поведении есть инерция: невозможно со скоростью ксерокопирования вторить человеческому поведению - человек должен пройти через один полный цикл моральных реформ. Новое, конечно, может иметь свои отрицательные стороны, но не может однозначно быть негативным. Многие говорят, что либерализация испортила наше качество, что, мол, тогда мы давали качество, а теперь неизвестно, куда идем. Сейчас опять ощущается тенденция бюрократизации системы. Но это то, от чего мы убегали в свое время, понимая, что невозможно управлять всем и все держать под контролем. Мы все время стоим перед этой угрозой и периодически втягиваемся в дискуссии на эту тему.
Каков уровень школьного образования в Армении, к чему в основном готовят в наших школах?
Многое о системе школьного образования я сказать не могу. Судя по некоторым сигналам, я понимаю, что произошли какие-то изменения. Было отрадно, что по данным международного отчета «Исследования по математике и естественным наукам» мы достигли среднеевропейского уровня. В результате исследования выяснилось, что по сравнению с 2003 годом в 2007 году возрос уровень знаний учеников 4-8 классов по естественным предметам. Легко произнести фразу «изменение роли учителя», это требует усилий и прохождения определенного пути. Говорят: «школа с акцентом на ученика и университет с акцентом на студента». Это значит, что преподаватель уже не является тем солнцем, вокруг которого крутятся спутники. Для таких реформ нужны даже архитектурные изменения образовательных учреждений. Например, сейчас уже ясно, что вместо ораториумов нужно иметь больше лабораторий. Нужны небольшие аудитории и широкие коридоры. Пока мы не можем обеспечить развитие умения мыслить. Педагоги хотят дать информацию: умер в таком-то году, было захвачено тогда-то и т.д., т.е. только информацию. Но ребенок не может делать выводы на основе хронологии, так как не может полноценно понять, почему это случилось, для него остаются непонятными геополитические процессы. Школа пока не может обеспечить такое гуманитарное образование, потому что есть страх, новое еще не полностью осознанно. По моим оценкам, в школах продолжают применяться методы, напоминающие звукозаписи, т.е. только передача информации.
Делается ли что-либо для того, чтобы армянские дипломы котировались за рубежом? Насколько востребованы наши специалисты в других странах, в каких сферах?
В 2004 году Армения ратифицировала Лиссабонскую конвенцию, а в 2005 г. в Бергене присоединилась к Болонскому процессу. По решению правительства был создан фонд «Национальный информационный центр академического взаимного признания и обмена», который начал действовать с января 2006 года. Программа фонда предусматривает улучшение процесса академического взаимопризнания и способствование объективному признанию квалификации обучающихся, что даст им возможность свободно и гибко передвигаться между вузовскими системами, без потери истинных оценок их квалификации из-за нелогичных процедур и сводов правил. Все это связано с функцией признания, в частности, с признанием студентов с зарубежным образованием, что станет отражением истинной ценности этой квалификации по понятиям вузовской системы данной страны. Я полагаю, что и в Армении, и в зарубежных странах наши специалисты пользуются спросом в прикладной сфере, в естествознании и информационных технологиях.
По каким в основном каналам (государственным или частным) армянские студенты едут на учебу за границу. Какая часть из них впоследствии возвращается и трудоустраивается на Родине?
Жалко, что министерство образования не ведет специальной статистики. Я не в курсе, какая часть потом возвращается и находит работу в Армении. Знаю, что для учебы больше едут в Россию, потом в США, сейчас увеличились возможности и для получения образования в европейских вузах. Есть разные фонды, предоставляющие стипендии и государственные, и международные. Стипендии отличаются друг от друга и по условиям их предоставления. К примеру, одним из условий американских стипендий является то, что потом студент должен вернуться на свою родину. А вот у фонда «Луйс» («Просвещение» - ред.) такого ограничения нет. Я думаю, что не нужно заключать людей в какие- то рамки. Те, кто не вернутся потом, все равно, не потеряются. Сейчас говорят не только об утечке мозгов, но и об обороте мозгов. По одному из исследований, люди, уехавшие на учебу в другую страну и обосновавшиеся там, в течение 40 лет возвращаются на родину с уже «дополнительной стоимостью». Как правило, они поддерживают деловые связи на родине, и это с экономической и научной точек зрения может создать новые возможности. Если эти люди настолько освоились в других странах, что смогли жить и развернуть деятельность, значит, будет лучше, если они там же и останутся. Например, молодой физик понимает, что может поставить опыт, но на родине у него нет таких возможностей. И если он не сделает этого, то идея может устареть, не получить применения вовсе. Не лучше ли чтобы он уехал, получил образование, поработал, а потом и вернулся? И именно здесь нужно осознать важность языка. Если человек говорит на армянском, то вернется, если говорит на русском, то не вернется никогда. Идея, знания могут, как деньги, иметь эффект мультиплицирования. Когда уничтожаешь возможность умножения идеи на армянском, то доводишь до нуля и возможность возвращения или реализации этой идеи на родине.
О нынешних образовательных системах Армении и Азербайджана рассказывается в интервью специалистов из двух стран.
Интервью, которые в целом  проводят общие контуры состояния в различных сферах жизнедеятельности современной Армении и Азербайджана (40 параллельных интервью на 20 тем) – часть работы, которую выполняют Исследовательский центр «Регион» (Армения) и Институт мира и демократии (Азербайджан) в рамках совместного проекта «Альтернативная информация для армяно-азербайджанского диалога».