Գնել Սանոսյան․ ապաշրջափակման դեպքում երկաթուղին անցնելու է Նախիջևանով և Մեղրիով
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում խոսել է նոր ենթակառուցվածքների կառուցման մասին՝ նշելով, որ ապաշրջափակումը վերաբերում է թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին։
«Երկուսն էլ համաչափ կերպով պետք է ապաշրջափակեն տրանսպորտային ուղիները, և սկսվի հաղորդակցություն, որից կշահենք ոչ միայն մենք, այլ նաև տարածաշրջանի մեր հարևան երկրները»,- ասել է նա։
Լրագրողի այն հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանը ենթակառուցվածքներ կառուցելու է և ո՞ր հատվածում, Սանոսյանը պատասխանել է․ «Եթե երկաթուղու մասին է խոսքը, չենք կարող առանց ենթակառուցվածքների կառուցման ունենալ ապաշրջափակում, որովհետև հատվածներ ունենք, որտեղ երկաթուղու նախկին ցանցը չկա, և պետք է նորը կառուցվի»։
Նախարարի խոսքով՝ ենթադրաբար, երկաթուղին անցնելու է նախկին ցանցի նույն ուղիով․ «Բոլորիս հայտնի է՝ երկաթուղին անցնում էր Նախիջևանով, Մեղրիով, և եթե որոշում կայացվի, որ երկաթուղին պետք է շահագործել, ուրեմն այդ ուղղությունը պետք է վերականգնել և աշխատել։ Իջևանի ուղղությամբ սովետական տարիներին երկաթուղի եղել է։ Ենթադրաբար, երբ տարածաշրջանում խաղաղություն լինի և կարողանանք ամբողջովին ապաշրջափակել, կարծում եմ՝ նաև տնտեսապես ձեռնտու կլինի այդ ուղղությունն էլ աշխատեցնել»,- հայտնել է Գնել Սանոսյանը։

Some Sections of Regional Rail Network Must be Rebuilt, Says Armenian Minister
Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan today told reporters in Yerevan that any agreement to reopen regional transportation links applies to both Armenia and Azerbaijan.
"Both must unblock the transport routes in a proportional way for interaction to begin. This will benefit not only us, but also our neighboring countries in the region," Sanosyan said.
Regarding the reopening of rail links, Sanosyan said some sections of the former rail network must be rebuilt.
"We know that the railway passed through Nakhichevan and Meghri. If a decision is made to operate it, then that section should be restored. There was a railway in the direction of Ijevan during the Soviet years. Presumably, when there is peace in the region, we will be able to completely unblock it. I think it will be economically profitable to work in that direction as well," Sanosyan told reporters.