Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոյին
Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոն պաշտոնական այցով Երևանում է։ Նա հանդիպել է արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանին։ Հանդիպման ընթացքում Գրիգորյանը հանդես է եկել խոսքով, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Պատիվ ունեմ հյուրընկալելու Ուրուգվայի իմ գործընկերոջը՝ արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոյին, որը գտնվում է Հայաստանում պաշտոնական այցով։ Այս այցը վերահաստատում է հայ-ուրուգվայական ջերմ հարաբերությունները և բարեկամական ամուր կապերը:
Հաջորդ տարի Հայաստանը և Ուրուգվայը նշելու են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Այդ համատեքստում մենք այսօր բովանդակալից զրույց ունեցանք անցյալի ձեռքբերումների, ներկա հնարավորությունների ու ապագա հեռանկարների մասին:
Իհարկե, բարեկամ Ուրուգվայի հետ մեր ավանդական համագործակցությունը, հայ և ուրուգվայցի ժողովուրդների կապերն առավել ընդգրկուն պատմություն ունեն։ Մենք հիշում ենք, որ Ուրուգվայն առաջին պետությունն էր, որը 1965թ․ պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, ինչով վերահաստատեց համամարդկային արժեքների և մարդու հիմնարար իրավունքների ջատագովի իր համբավը:
Գիտեք նաև, որ Ցեղասպանությունից փրկված բազմաթիվ հայեր ապաստան են գտել Ուրուգվայի հյուրընկալ հողում։ Իսկ ուրուգվայահայ համայնքը, որը մշտապես եղել է Ուրուգվայի պետության հոգածության ներքո, իր ավանդն է բերում այդ երկրի զարգացման գործում՝ մեր երկրների հարաբերություններում կատարելով նաև յուրօրինակ կամրջի դեր։
Հայաստանը մեծապես գնահատում է 2020 թվականի աշնանը Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի առնչությամբ Ուրուգվայի սկզբունքային դիրքորոշումը։ Ի թիվս այլոց, երկրի օրենսդիր մարմինը դատապարտել է ղարաբաղյան հակամարտությունում Թուրքիայի կողմից վարձկանների ներգրավումը և Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ռմբակոծման դեպքերը։
Այս ամենը հաստատում է, որ չնայած Հայաստանը և Ուրուգվայը աշխարհագրորեն հեռու են, սակայն հայերի և ուրուգվայցիների միջև շարունակաբար ամրապնդվող արժեքային և աշխարհընկալման կապը հնարավորություն է տալիս հաղթահարելու մեզ բաժանող հազարավոր կիլոմետրերի հեռավորությունը:
Ցավոք, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և գոյության իրավունքի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքները դեռևս ամբողջովին չեն հաղթահարվել։ Հայաստանը և Արցախը բախվում են անվտանգային խնդիրների, դեռևս չեն հայրենադարձվել հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական պատանդները։ Այս պարագայում մենք շարունակում ենք ապավինել մեր բարեկամ երկրների և, իհարկե, Ուրուգվայի համերաշխության վրա։
Այսօրվա մեր հանդիպման ժամանակ գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են։ Հաճախակի են փոխայցելությունները, տարբեր մակարդակի շփումները՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։ Սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային կառույցների շրջանակներում, և մեր տեսակետները համաշխարհային օրակարգի կարևոր հարցերի շուրջ հիմնականում համընկնում են։
Միջխորհրդարանական կապերն ավանդաբար ակտիվ են եղել և մեծ տեղ են զբաղեցրել մեր հարաբերություններում: Զրույցի ընթացքում կարևորեցինք երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Մենք համակարծիք ենք, որ տնտեսական ոլորտում առկա է չիրացված մեծ ներուժ և պատրաստակամ ենք ձեռնարկելու գործնական քայլեր՝ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար: Հատկապես կառանձնացնեի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բանկային գործի, ջրային ռեսուրսների կառավարման և վերականգնվող էներգիայի ոլորտները: Այս առումով նշեմ, որ պարոն Բուստիժոն ունենալու է մի շարք հանդիպումներ, որոնց ընթացքում առարկայական կքննարկվեն տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հարցերը։
Կցանկանայի ընդգծել նաև, որ մեր երկրների միջև գործում է մուտքի՝ առանց վիզաների ռեժիմ, որը լրացուցիչ գործիք է գործարարների շփումների ակտիվացման և զբոսաշրջային այցերի քանակի մեծացման համար:
Ամփոփելով խոսքս՝ կցանկանայի ևս մեկ անգամ ողջունել պարոն Բուստիժոյին և խոսքը փոխանցել նրան: Շնորհակալություն»։

Армен Григорян встретился с главой МИД Уругвая Франсиско Бустижо
Министр иностранных дел Уругвая Франсиско Бустижо находится с официальным визитом в Ереване. Он встретился с исполняющим обязанности министра иностранных дел Арменом Григоряном. Во время встречи Григорян выступил с речью, которую представляем ниже.
“Имею честь принять моего уругвайского коллегу, министра иностранных дел Франсиско Бустижо, который находится в Армении с официальным визитом. Данный визит подтверждает армяно-уругвайские теплые отношения и крепкие дружественные связи.
В следующем году Армения и Уругвай отметят 30-летие установления дипломатических отношений. В этом контексте, сегодня мы провели содержательную беседу о прошлых достижениях, нынешних возможностях и будущих перспективах.
Безусловно, наше традиционное сотрудничество с дружественным Уругваем и связи армянского и уругвайского народов имеют более обширную историю. Мы помним, что Уругвай — первое государство, которое в 1965 году официально признало Геноцид армян, чем подтвердило свою репутацию поборника общечеловеческих ценностей и основополагающих прав человека.
Вы знаете также, что спасшиеся от Геноцида множество армян нашли убежище на гостеприимной земле Уругвая. А армянская община Уругвая, которая всегда была под опекой государства Уругвай, вносит свой вклад в развитие этой страны, выполняя роль особого моста в отношениях наших стран.
Армения высоко ценит принципиальную позицию Уругвая относительно азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха осенью 2020 года. Помимо прочего, законодательный орган Уругвая осудил вовлечение наемников со стороны Турции в нагорно-карабахский конфликт, а также случаи нарушения Азербайджаном прав человека и обстрела гражданских инфраструктур.
Все это подтверждает, что, несмотря на географическую отдаленность Армении и Уругвая, непрерывно укрепляющаяся связь ценностей и мировосприятия между армянами и уругвайцами дает возможность преодолеть расстояние в тысячи километров, разделяющих нас.
К сожалению, последствия развязанной войны против права народа Арцаха на самоопределение и существование пока еще полностью не преодолены. Армения и Арцах сталкиваются с проблемами безопасности, все еще не репатриировались армянские военнопленные и гражданские заложники. В данном случае мы продолжаем полагаться на солидарность дружественных нам стран и, конечно, Уругвая.
В ходе сегодняшней встречи мы с удовлетворением констатировали, что армяно-уругвайские отношения развиваются динамично. Взаимные визиты, контакты разного уровня как в двустороннем, так и многостороннем форматах носят регулярный характер. Мы тесно сотрудничаем в рамках международных структур, и наши точки зрения по важным вопросам мировой повестки в основном совпадают.
Межпарламентские связи традиционно были активными и занимали большое место в наших отношениях. В ходе беседы мы отметили важность деятельности групп дружбы в парламентах двух стран.
Мы едины во мнении, что в экономической сфере имеется большой нереализованный потенциал, и готовы предпринять практические шаги для поощрения сотрудничества в сферах, представляющих интерес. В частности, хотел бы выделить сферы информационных технологий, банковского дела, управления водными ресурсами и возобновляемой энергетики. В этом плане отмечу, что господин Бустижо проведет ряд встреч, в ходе которых предметно будут обсуждены вопросы развития экономического взаимодействия.
Хотел бы также подчеркнуть, что между нашими странами действует безвизовый режим, что является дополнительным инструментом для активизации контактов предпринимателей и увеличения числа туристических визитов.