3773 զոհ, 243 անհետ կորած․ Փաշինյանը հայտնեց պատերազմի զոհերի և անհետ կորածների թիվը
Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում հայկական կողմն ունեցել է 3773 զոհ, 243 անհետ կորած: Այս մասին խորհրդարանում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների հնգամյա ծրագիրը:
Փաշինյանն ընդգծեց` այն ներկայացնում է արտառոց պայմաններում և թվարկեց պատերազմի ծանր հետևանքները, գերեվարված զինվորների մի մասի դեռևս վերադարձած չլինելը, հազարավոր տեղահանվածների խնդիրը, Արցախում ու Հայաստանում ստեղծված բարդ սոցիալական, տնտեսական վիճակը, Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ահագնացող անվտանգության մարտահրավերները:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 17-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում Փաշինյանը հայտնել էր զոհերի, անհետ կորածների ու գերիների թիվը, նրա խոսքով` զոհերի թիվը 3705 է, անհետ կորած կամ գտնվելու վայրն անհայտ` 268, հաստատված գերիների թիվը` 60 հոգի, վարկած կար 110 հոգու գերեվարված լինելու վերաբերյալ:
«Այս քննարկումը պետք է լինի ոչ միայն խնդիրների ու մարտահրավերների արձանագրման, այլև պատճառների ու ծագումնաբանության, նաև լուծման ուղիներ պետք է նախանշի կարճաժամկետ, միջնաժամկետ ու ռազմավարական հեռանկարի առումով»,-ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց` Հայաստանը ճակատագրական ու շրջադարձային հանգրվանի մի կետի վրա է, որտեղից շարունակությունը վճռորոշ է լինելու պետության ու պետականության համար, ապա հավելեց` իշխող ուժը տրամադրված է այնպիսի քննարկման, որտեղ բացակայում է հայհոյանքն ու վիրավորանքը:
Վարչապետն անդրադարձավ ԼՂ հիմնահարցին` նշելով, որ բանակցային գործընթացի մեկնարկից ի վեր Ադրբեջանը հստակ ձևակերպել է իր անելիքը:
«Ըստ ադրբեջանական խոսույթի` Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջան է, նրանք մշտապես ձևակեպել են ԼՂ ու հարակից շրջաններն իրենց հսկողության տակ վերցնելը և պարզաբանել, որ եթե չստացվի բանակցություններով, կանեն ռազմական ճանապարհով: Նման որոշակիություն չի եղել հայկական խոսույթում»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` հայկական կողմի օրակարգում ձևակերպվել ԼՂ անկախության միջազգային ճանաչման խնդիրը, որը շատերի կողմից որակվել է որպես դավաճանություն, մյուս քննարկվող տարբերակը եղել է տարածքներ կարգավիճակի դիմաց բանաձևը, որը ևս շատերի կողմից ընդունելի չի եղել:
«Կար տարածքների փոխանակման կոնցեպտը, որի իմաստը Հայաստանի որոշ տարածքներ Ադրբեջանին զիջելու դիմաց Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միավորելն է: Այս բանաձևը ևս բնորոշվել է որպես դավաճանություն: Եթե Ադրբեջանի ասելիքը նույնն էր թե՛ բանակցություներում, թե՛ ներքին քննարկումերում, թե՛ միջազգային հանրության հետ հաղորդակության ընթացքում, և կար հանրային կոնսենսուս, իսկ մեր պարագայում ասելիքներն ու դիսկուրսները տարբեր էին»,-ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` հայկական կողմն ամենակարևոր հարցի պատասխանն է` ինչ ենք անելու եթե բանակցային սեղանի շուրջ չհաջողվի ընդունելի լուծման հասնել: Նա նշեց` չի խոսում տարբեր իշխանությունների արած կամ չարածների մասին, այլ այն մասին, որ որպես հանրություն չենք ունեցել ԼՂ հարցի կարգավորման հարցի ռազմավարություն:
«Հարցը դուրս է մղվել հանրային-քաղաքկան օրակարգից` կրելով մեր մոտեցումների հակասականության ամբողջ ազդեցությունը»,-ասաց նա:

3773 погибших, 243 пропавших без вести: Н.Пашинян представил итоги второй Арцахской войны
Во время второй Арцахской войны число погибших с армянской стороны составляет 3773, число пропавших без вести – 243. Об этом сообщил сегодня в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, представляя программу правительства на 2021-2026 гг.
Пашинян подчеркнул, что документ выносится на обсуждение в условиях, когда не преодолены тяжелые последствия войны, когда часть солдат все еще находится в азербайджанском плену, не решены проблемы нескольких тысяч перемещенных лиц, а в Арцахе и Армении сложилась тяжелая социально-экономическая ситуация, усилились вызовы безопасности.
Напомним, что 17 июня, во время предвыборной кампании по внеочередным парламентским выборам, Пашинян сообщил, что во время второй Арцахской войны погибли 3705 военнослужащих, без вести пропали 268, в плену находятся 60.
Касаясь проблемы Нагорного Карабаха, премьер отметил, что Азербайджан с самого начала переговорного процесса четко сформулировал свои планы.
“Согласно азербайджанской риторике, Нагорный Карабах – это Азербайджан. Они всегда заявляли о своем намерении взять под свой контроль НК и сопредельные районы, отмечали, что если этого не удастся добиться путем переговоров, то они это сделают вооруженным путем”,- сказал Пашинян.
По его словам, на повестке армянской стороны стоял вопрос международного признания независимости Нагорного Карабаха, что многими воспринималось как предательство. Обсуждалась также формула “территории в обмен на статус”, которую также многие не признавали.
“Существовал концепт обмена территориями, суть которого заключалась в уступке Азербайджану некоторых армянских территорий против объединения Нагорного Карабаха с Арменией. Эта формула тоже была воспринята как предательство. Если Азербайджан как в ходе переговоров, так и во время внутренних обсуждений и контактов с международной общественностью заявлял одно и то же, к тому же там существовал общественный консенсус, то в нашем случае заявления и дискурсы были разными”,- отметил Н.Пашинян.
Для армянской стороны самым важным является вопрос о том, что делать, если в ходе переговоров не удастся добиться приемлемого решения, сказал премьер, заметив, что наше общество не имело стратегии урегулирования карабахской проблемы.
“Вопрос был вытеснен из общественно-политической повестки, испытав на себе всю полноту воздействия наших противоречивых подходов”,- добавил Никол Пашинян.