Մարտական ստորաբաժանումներում կանանց մասշտաբային ներգրավումը Կառավարության առաջնահերթությունն է
Կանանց մասշտաբային ներգրավումը զինված ուժերի մարտական ստորաբաժանումներում Կառավարության հնգամյա ծրագրի առաջնահերթություններից է:
Այս մասին Կառավարության ծրագրի քննարկմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նոյեմբերի 9-ից հետո մեր կարևոր անելիքներից մեկը կա ու մնում է մեր բանակի, զինված ուժերի արդիականացումն ու բարեփոխումները: Պետք է նաև ընդգծեմ, որ բարեփոխումների մեր օրակարգը որոշ ուժեր փորձում են ներկայացնել որպես պատերազմ սկսելու մեր մտադրության մասին, սա որևէ կապ չունի իրականության հետ, որովհետև ՀՀ-ն ինչպես ցանկացած խաղաղասեր պետություն, զինված ուժերը վերափոխելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ ագրեսիայից պաշտպանվելու նպատակով»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` զինված ուժերի բնագավառում Կառավարության նպատակն է իրականացնել շարունակական բարեփոխումներ, որոնք կապահովեն զինված ուժերի կողմից սահմանադրական առաքելության կատարումը:
«Հայաստանը տարածքներ նվաճելու, պատերազմ սկսելու որևէ մտադրություն չունի: Ռազմավարական առումով Հայաստանը անցում է կատարում պրոֆեսիոնալ բանակի, էականորեն կփոխվի զորահավաքային ու ժամկետային զինծառայության կառուցվածը: Մենք կարևոր ենք համարում նաև բանակի տեխնոլոգիական արդիականացումը, ավտոմատացված կառավարման համակարգի ներդրումը»,- ասաց նա:
Փաշինյանը կարևորեց ռազմական կրթության որակի էական բարձրացումը, ինչպես նաև կանանց առավել մասշտաբային ներգրավումը զինված ուժերի մարտական ստորաբաժանումներում:
«Կանանց ներգրավվածության թեզը չունի որևէ գաղափախոսական կամ հակագաղափարախոսական հենք, այլ պայմանավորված է բացառապես պրագմատիկ հաշվարկով. կանայք բնակչության մեծամասնությունն են, և նրանց ռեսուրսի ներգրավումը որևէ ոլորտում նշանակում է մեր երկրի զարգացման պոտենցիալի աղճատում: Ասվածը չի նշանակում, թե կանայք բանակում նույնքան ներգրավված պետք է լինեն, որքան տղամարդիկ, խոսքը պոտենցիալը հնարավորինս լիարժեք օգտագործելու մասին է»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը բանակի բարեփոխումների արդիականացման գործընթացում կարևորեց ռազմավարական դաշնակցի` ՌԴ-ի հետ համագործակցությունը` հավելելով, որ այս առումով Ռուսաստանի հետ կան ձեռք բերված որոշակի պայմանավորվածություններ:
«Կարևոր եմ համարում ևս մեկ անգամ ճշգրտել, թե ինչ նկատի ունենք պրոֆեսիոնալ բանակ ասելով, և ինչով է տարբերվում մինչ այս հայտնի պայմանագրային զինծառայությունից: Երկրի սոցիալ-տնտեսական խնդիրներով պայմանավորված՝ պայմանագրային հիմունքով զինծառայության են ներգրավում այլ գործով ու մասնագիտություններով զբաղվող մարդկանց, որոնք ծառայում են որոշակի ժամկետով, իսկ մյուս ժամանակահատվածում զբաղվում են իրենց գործերով: Պրոֆեսիոնալ բանակ ասելով՝ նկատի ունենք հետևյալը, որ զինվորը զինվոր է օրվա մեջ 24 ժամ, շաբաթվա մեջ յոթ օր, տարվա մեջ 12 ամիս»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` Կառավարության ռազմավարական հեռանկարում չկա զինված ուժերի կողմից սահմանի պահպանություն, այն պետք է վերապահվի սահմանապահ զորքերին, իսկ զինվորը պետք է գտնվի մշտական տեղակայման վայրերում և զբաղված լինի իր մարտական պատրաստվածության շարունակականության բարձրացմամբ:
«Մենք նպատակադրվել ենք էականորեն փոխել ժամկետային զինծառայության կառուցվածքը, ժամկետները, մեծ ուշադրություն պետք է դարձնենք պահեստազորի պատրաստման աշխատանքներին, և նաև այս համատեքստում է վաղվանից եռամսյա վարժական հավաքների մեկնարկը: Սրանով մեկնարկում է ակտիվ պահեստազոր ունենալու գործընթացը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Масштабное вовлечение женщин в боевые подразделения - приоритет правительства
Одним из приоритетов пятилетней программы правительства является масштабное вовлечение женщин в боевые подразделения вооруженных сил, заявил в ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
“После 9 ноября нашими важными шагами были и остаются модернизация и реформирование армии и вооруженных сил. Должен подчеркнуть, что некоторые силы пытаются представить нашу повестку реформ как намерение начать войну. Однако это не имеет ничего общего с реальностью, поскольку Республика Армения, как любое миролюбивое государство, реформирует вооруженные силы не с целью агрессии, а с целью защиты от агрессии”,- заявил Пашинян.
По его словам, правительство поставило задачу реформировать вооруженные силы, что позволит обеспечить выполнение ими конституционной миссии.
“У Армении нет намерения завоевывать территории, начинать войну. В стратегическом плане Армения совершает переход к профессиональной армии. Предусмотрено существенно изменить структуру военного призыва и срочной военной службы. Мы придаем важность и технологической модернизации армии, внедрению систем автоматизированного управления”,- заявил премьер.
Пашинян отметил также важность значительного повышения уровня военного образования и максимально масштабного вовлечения женщин в боевые подразделения вооруженных сил. По его словам, это обусловлено исключительно прагматичным расчетом – женщины составляют большинство населения, и их ресурс следует использовать в любой сфере. “Сказанное, однако, не означает, что женщины должны быть вовлечены в военную службу в той мере, в какой мужчины. Речь идет о максимально полноценном использовании потенциала”,- отметил Пашинян.
В процессе модернизации армии премер выделил сотрудничество с Российской Федерацией, добавив, что в этом плане уже достигнуты определенные договоренности.
“Считаю важным еще раз уточнить, что мы имеем в виду под профессиональной армией и чем она отличается от известной до сих пор контрактной службы. Учитывая социально-экономические проблемы страны, к военной службе на контрактной основе привлекаются лица других специальностей, которые определенное время состоят на военной службе, а в остальное время занимаются своей основной работой. Под профессиональной армией мы имеем в виду то, что солдат выполняет свои обязанности 24 часа в сутки, семь дней в неделю, 12 месяцев в году”,- сказал Пашинян.
По его словам, в перспективе защитой границ будут заниматься не вооруженные силы, а пограничные войска. Солдаты же должны находиться в местах своей постоянной дислокации и заниматься постоянным повышением своей боевой подготовки.
“Мы поставили задачу существенно изменить структуру и сроки срочной военной службы. Большое внимание будет уделено работам по подготовке резервистов. В этом контексте с завтрашнего дня начинаются трехмесячные учебные сборы. Этим шагом дается старт процессу формирования активного резерва”,- заявил Н.Пашинян.