Ըստ Փաշինյանի` անհրաժեշտ է Ադրբեջանի հետ օր առաջ սկսել սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներ
Հայաստանի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը կողմ է Ադրբեջանի հետ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներին:
ԱԺ նիստում այսպիսի համոզմունք հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Կառավարության հնգամյա ծրագիրը ներկայացնելիս:
«Հայաստանի շուրջ բարենպաստ միջավայր ձևավորելու հաջորդ կարևոր գործիքը եռակողմ հայտարարության հիման վրա տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային ապաշրջափակման նպատակով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի աշխատանքային խմբի գործունեությունն ակտիվացնելն է և կոնկրետ արդյունքների արձանագրումը: Կառավարությունն այս աշխատանքային խմբի միջոցով հնարավորություն է տեսնում ճեղքելու Հայաստանի 30 տարի շարունակվող շրջափակումը»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` այն ամենևին էլ պարզ գործընթաց չէ և «սրվում է ինչ-որ միջանցքների մասին ադրբեջանական կողմի սադրիչ հայտարարություններով»:
«Բազմիցս ասել եմ` ո՛չ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ո՛չ էլ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ արտահայտություն, հղում, ձևակերպում, չկա Հայաստանի տարածքով միջանցքի ստեղծման մասին որևէ բան, խոսքը այլ բանի մասին է` ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի ճանապարհ ստանա ՌԴ-ի, Իրանի հետ տրանսպորտային հաղորդակցության համար, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով ճանապարհ ստանա իր արևմտյան շրջանների տրանսպորտային կոմունիկացիաների հաղորդակցության համար»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` քաղաքացիները քվեարկել են իր օգտին նաև տարածաշրջանային կայուն միջավայրի ձևավորման և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համար: Նա ընդգծեց` սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը կամ կարգավորումը Կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է լինելու, քանի որ թշնամության խորացումը սպառնալիք է տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար:
«Թշնամության հաղթահարումը կարող է դառնալ տարածաշրջանի արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցք»,- մանրամասնեց նա:
Փաշինյանը հորդորեց ուսումնասիրել՝ տարածաշրջանի մյուս պետություններն իրար նկատմամբ ինչ վերաբերմունք ունեն` պնդելով, որ չկա թշնամական զգացումներ միմյանց նկատմամբ: Նա մատնանշեց Թուրքիային, Վրաստանին, Ադրբեջանին և ԻԻՀ-ն՝ որպես գործընկեր պետություններ, ապա հավելեց` Հայաստանն իր սահմանակից երկրների հետ միայն Վրաստանի ու Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունի:
«Բայց այն փաստը, որ տարածաշրջանում թշնամանքի օբյեկտ ու սուբյեկտ ենք, անխուսափելիորեն ազդեցություն է ունենում տարածաշրջանի բարեկամ երկրների հետ մեր հարաբերությունների վրա: Տարածաշրջանի ապաշրջափակմանն ուղղված մեր արտաքին քաղաքական ջանքերը, նաև մյուս դերակատարների կողմից կառուցողական դիրքորոշման ցուցաբերումը կհանգեցնի տարածաշրջանում խաղաղ և փոխշահավետ գոյակցության մթնոլորտի ձևավորմանը: Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ սահմանազատումն ու սահմանագծումն էական նշանակություն ունեն տարածաշրջանում կայուն միջավայրի ձևավորման համար»,- ասաց նա:
Փաշինյանը պնդեց` ինչպես ապրիլ-մայիս ամիսներին, այնպես էլ հիմա համոզված է, որ Ադրբեջանի հետ անհրաժեշտ է օր առաջ սկսել սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքները:

Пашинян считает необходимым как можно раньше начать процесс демаркации и делимитации границы с Азербайджаном
Подавляющее большинство граждан Армении выступает за проведение демаркации и делимитации границы с Азербайджаном. Об этом заявил на сегодняшнем заседании парламента премьер-министр Никол Пашинян, представляя 5-летнюю программу деятельности правительства.
“Следующим важным инструментом формирования благоприятной среды вокруг Армении является активизация и достижение конкретных результатов в деятельности рабочей группы в составе вице-премьеров Армении, России и Азербайджана, которая создана с целью экономической и транспортной деблокады региона на основе трехстороннего заявления. Правительство видит возможность посредством этой рабочей группы прорвать продолжающуюся уже 30 лет блокаду Армении”,- добавил Пашинян.
По его словам, этот процесс не из легких, к тому же “обостряется провокационными заявлениями азербайджанской стороны о каких-то коридорах”.
“Я не раз говорил о том, что ни в трехстороннем заявлении от 9 ноября, ни в заявлении от 11 января нет никаких высказываний, ссылок или формулировок относительно создания какого-либо коридора на территории Армении. Речь идет о другом: как Армения должна получить через территорию Азербайджана дорогу для транспортной коммуникации с РФ и Ираном, так и Азербайджан должен получить через территорию Армении дорогу для транспортных коммуникаций со своими западными районами”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, граждане проголосовали за него для формирования стабильной региональной среды и разблокирования региональных инфраструктур. Пашинян также подчеркнул, что углубление или урегулирование отношений с соседними странами станет одним из важных направлений внешней политики правительства, поскольку усиление вражды представляет угрозу стабильности и безопасности в регионе.
Премьер назвал Турцию, Грузию, Азербайджан и Иран государствами-партнерами, добавив, что Армения поддерживает дружественные отношения только с Грузией и Ираном.
“Наши внешнеполитические усилия по разблокированию региона, а также проявление конструктивной позиции со стороны других акторов приведут к формированию атмосферы мирного и взаимовыгодного сосуществования в регионе. Демаркация и делимитация границ с Грузией и Азербайджаном будут иметь существенное значение для создания стабильной среды в регионе”,- заявил Никол Пашинян, подчеркнув необходимость скорейшего начала работ по демаркации и делимитации границы с Азербайджаном.