ԱԺ նիստերի դահլիճից հեռացում, ծեծկռտուք, վնասվածք ստացած ընդդիմադիր պատգամավորներ
Նորընտիր խորհրդարանի ու Կառավարության առաջին հանդիպումը վերածվեց քաշքշուկի ու ծեծկռտուքի: Ընդդիմադիր պատգամավորներ Աննա Մկրտչյանը մարմնական վնասվածքներով հեռացվեց նիստերի դահլիճից, վնասվածներ է ստացել նաև Արծվիկ Մինասյանը: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը հետաքրքրվեց, թե ինչու են վարչապետին ուղեկցում անվտանգության բազմաթիվ աշխատակիցներ, իր խոսքով` ախռանիկներ: Երբ քաղաքական մեծամասնության պատգամավորները սկսեցին տեղից խոսել, Մկրտչյանն ասաց.
«Կապիտուլյանտների կողմից ձայներ մի հանեք»,- ասաց նա:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարգադրեց անջատել Մկրտչյանի խոսափողը, նաև նկատողություն արեց ՔՊ-ական Հրաչյա Հակոբյանին` ասելով, որ մյուս անգամ նրան դուրս կհրավիրի նիստերի դահլիճից:
Պատգամավորների վիճաբանությունը շարունակվում էր, ինչից հետո ԱԺ նախագահը Աննա Մկրտչյանին զրկեց մեկ նիստի ընթացքում խոսելու իրավունքից: Հաջորդ հարցի իրավունքը Տիգրան Աբրահամյանինն էր, նա հետաքրքրվեց, թե ինչպիսին է վարչապետի վերաբերմունքը թիմակիցների կողմից տեղից արված ռեպլիկների վերաբերյալ:
Փաշինյանն արձագանքեց` ըստ իրեն թիմակիցները բավական զուսպ ու մեղմ են արձագանքում, ինչից հետո թիմակիցները սկսեցին գոռգոռալ: Տեղից խոսում էր Աննա Մկրտչյանը, ԱԺ նախագահը անվտանգության աշխատակիցներին հրահանգեց հեռացնել նրան նիստերի դահլիճից, վերջինս սակայն դահլիճից դուրս չէր գալիս: Անվտանգության աշխատակիցները բռնի ուժով վերջինիս փորձում էին հեռացնել դահլիճից: Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց քսան րոպե ընդմիջման մասին, պատգամավորները սկսեցին միմյանց քաշքշել, ապա դա վերածվեց ծեծկռտուքի: Անվտանգությունը բռնի ուժով օթյակից հեռացրեց լրագրողներին` խոչընդոտելով մասնագիտական գործունեության իրականացումը: Շուրջ 10-15 րոպե տևած քաշքշուկից ու ծեծկռտուքից հետո պարզ դարձավ, որ պատգամավորներ Արծվիկ Մինասյանն ու Աննա Մկրտչյանը վնասվածներ են ստացել:

Потасовка и драка в зале заседаний НС
Состоявшаяся сегодня первая встреча депутатов новоизбранного парламента с членами правительства перешла в потасовку и драку. Из зала заседаний была удалена получившая телесные повреждения оппозиционный депутат Анна Мкртчян. Пострадал и ее коллега по фракции Арцвик Минасян. Все началось с того, что А.Мкртчян поинтересовалась, почему премьера сопровождают многочисленные сотрудники безопасности. Когда же депутаты политического большинства начали с места отпускать реплики, Мкртчян заявила: “Пусть капитулянты помолчат”.
После этого спикер Национального Собрания Ален Симонян распорядился отключить микрофон оппозиционного депутата и сделал предупреждение члену фракции “Гражданский договор” Грачья Акопяну, отметив, что в следующий раз попросит его покинуть зал заседаний.
Однако спор между депутатами не прекращался. Тогда спикер лишил Анну Мкртчян права голоса в течение одного заседания. Затем слово взял Тигран Абрамян, который спросил, как премьер относится к репликам членов своей команды.
Пашинян ответил, что они реагируют довольно сдержанно и корректно, после чего послышались выкрики со стороны политического большинства. С места говорила и Анна Мкртчян. Тогда глава парламента попросил сотрудников безопасности вывести ее из зала заседаний, но депутат отказывалась выполнить их требование. Сотрудники безопасности попытались силой удалить ее из зала заседаний. В это время спикер объявил 20-минутный перерыв, после чего между депутатами началась потасовка, перешедшая в драку. В это же время охрана удаляла из ложи для прессы журналистов, тем самым препятствуя их профессиональной деятельности.
После 10-15-минутной потасовки и драки выяснилось, что оппозиционные депутаты Арцвик Минасян и Анна Мкртчян получили телесные повреждения.