Ծեծկռտուք խորհրդարանում (տեսանյութ)
Խորհրդարանում այսօր ևս, ինչպես երեկ, ծեծկռտուք եղավ իշխանության և ընդդիմության միջև: Ամեն ինչ սկսվեց, երբ ՔՊ-ական Հայկ Սարգսյանն իր ելույթում խոսեց բանակից ազատված անձանց մասին: Նա իր ելույթում պնդեց, որ պաշտպանության այն բոլոր նախարարները, որոնց օրոք բանակից փողով կամ զանգով ազատվել են, դավաճան են: Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը տեղից արձագանքեց` դավաճանը դուք եք, բանակը քանդել եք, ինչից հետո Սարգսյանն «արա»-ով դիմեց Օհանյանին։ Դրան հետևեց Օհանյանի կողմից շիշ նետելը Հայկ Սարգսյանի ուղղությամբ: Սկսվեց ծեծկռտուք պատգամավորների միջև, անվտանգության աշխատակիցները մտան նիստերի դահլիճ:
Ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր անվտանգության աշխատակիցները լրագրողներին բռնի ուժով հեռացրին լրագրողների համար նախատեսված օթյակից, փորձում էին արգելել նաև տեսանկարահանել ՔՊ-ական պատգամավորների հայհոյանքները, որոնք նրանք հնչեցնում էին միջանցքներում: Ինչպես փոխանցեցին ընդդիմադիր պատգամավորները, նիստերի դահլիճում հայհոյանքներով և քաշքշուկներով աչքի են ընկել Նիկոլ Փաշինյանի աներորդի Հրաչյա Հակոբյանը, Սիսակ Գաբրիելյանը, Նարեկ Գրիգորյանը, Խաչատուր Սուքիասյանը: Հրաչյա Հակոբյանը սեռական բնույթի հայհոյանքներ էր հնչեցնում նաև միջանցքներում, անվտանգության աշխատակիցներն ուժով հեռացրին դահլիճից: Դահլիճի հրմշտոցների, քաշքշոցների ձայները լսելի էին միջանցքներում:
Ընդմիջումից հետո Ալեն Սիմոնյանը ներողություն խնդրեց հանրությունից միջադեպի համար, ապա ելույթով հանդես եկավ Հայկ Սարգսյանը և ասաց, որ բոլորն էլ գիտեն, թե բանակից ովքեր են փողով ազատվել, հանրության համար նորություն չէր իր ասածը:
Մի քանի րոպե անց կրկին ծեծկռտուք սկսվեց, այս անգամ Վահե Հակոբյանի ելույթի ժամանակ: Տեղից արձագանքում էր ՔՊ-ական Վահագն Ալեքսանյանը, նա առաջ եկավ դեպի ամբիոն և ոտքով հարվածեց Վահե Հակոբյանին: Նիստն ընդմիջվեց: Ուշագրավն այն էր, որ նիստին ներկա էր վարչապետ Փաշինյանը և ծեծկռտուքի ամբողջ ընթացքին նստած հետևում էր:

Драки в парламенте (видео)
Сегодня, как и вчера, во время заседания в Национальном Собрании произошла драка между властными и оппозиционными депутатами. Все началось с того, что депутат от фракции “Гражданский договор” Айк Саргсян в своем выступлении коснулся освобожденных от военной службы лиц, заявив, что все те министры обороны, при которых за деньги или по телефонному звонку предоставлялась отсрочка от службы в армии, предатели. Представляющий оппозицию бывший министр обороны Сейран Оганян с места парировал: “Это вы предатели, развалили армию”. После этого Саргсян обратился к Оганяну в неуважительной форме, а тот в ответ бросил в Айка Саргсяна бутылку. Между депутатами началась драка, в зал вошли сотрудники службы безопасности.
Сегодня также журналистов удалили из предусмотренной для прессы ложи и пытались запретить снимать на видео нецензурно ругавшихся в коридоре депутатов от “Гражданского договора”. По словам оппозиционных депутатов, в зале заседаний ругательствами и участием в потасовке отличились шурин Никола Пашиняна Грачья Акопян, депутаты Сисак Габриелян, Нарек Григорян, Хачатур Сукиасян. Служба безопасности силой вывела из зала заседаний Грачья Акопяна, который продолжал ругаться в коридоре.
После перерыва спикер парламента Ален Симонян принес извинения общественности за произошедший инцидент, после чего предоставил слово Айку Саргсяну. Тот заявил, что всем известно, кто за деньги освобождался от армии.
Спустя несколько минут потасовка возобновилась – на этот раз во время выступления оппозиционного депутата Ваге Акопяна. Член фракции “Гражданский договор” Ваагн Алексанян с места отпускал реплики, затем подошел к трибуне и ногой ударил Акопяна. Вновь был объявлен перерыв. Примечательно, что за происходящим следил находившийся в зале заседаний премьер-министр Никол Пашинян.