«Առավոտից նստել եմ հեռուստացույցի դիմաց, որ տեսնեմ՝ երբ են ասում՝ ճանապարհը բաց ա»․ Որոտանի բնակիչ
Սյունիքի մարզի Որոտան, Շուռնուխ և Բարձրավան բնակավայրերն այսօր հացի մատակարարման խնդիր են ունեցել։ Որոտանի բնակիչներին հաց է մատակարարվել ռուս սահմանապահների միջոցով։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Գորիսի փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյանը։
«Որոտան կարողացել ենք որոշակի քանակությամբ հաց մատակարարել, բայց Շուռնուխ և Բարձրավան հացի մեքենա չի կարողացել մտնել։ Սննդի որոշակի քանակ կա, հետոյի համար պետք է մտածել»,- ասաց փոխքաղաքապետը։
Ըստ Յոլյանի՝ բնակիչներն ասում են, որ Որոտանի հատվածում ադրբեջանցի զինծառայողների կուտակումներ կան, անընդհատ շարժ է նկատվում, թե ինչ նպատակով՝ հայտնի չէ։
«Որոտանի հատվածում մոտենում են գյուղապետի եղբոր տանը, որը հիմա իրենց տիրապետության տակ է»,- ասաց նա։
Թե ի՞նչ է քննարկվում՝ Գորիսի փոխքաղաքապետը տեղյակ չէ։
«Որոտանի ճամփաները փակ, մենք՝ շրջափակման մեջ, ո'չ Գորիս ենք կարում գնանք, ո'չ Գորիսից կարում ենք գանք, նույնիսկ այսօր հաց չեն բերել խանութ։ Ռուս խաղաղապահների միջոցով մի քիչ հաց են ուղարկել, գյուղի կեսին չի էլ հերիքել։ Մի երկու զենք կար ստեղ, հավաքեցին, տարան, էլ չմտածեցին, որ թուրքը հենա ստեղա 2 կմ-ի վրա՝ Էյվազլիում լցված, կուտակված ա, գյուղում ոչ մեկը ո'չ զենք ունի, ո'չ պաշտպանվելու միջոց, կարող ա գիշերը հարձակվեն, ի՞նչ կարաս անես։ Ճանապարհին մի 2 ռուս, մի 2 հայ սահմանապահ կա, մնացածը ադրբեջանցիներ են»,- մեզ հետ զրույցում հայտնեց Որոտանի բնակիչ Գրետա Մովսիսյանը։
Որոտանի բնակչի խոսքով՝ ղեկավարությունը ոչինչ չի ասում․ «Հեռուստացույցը միացրած, առավոտից նստել եմ հեռուստացույցի դիմաց, որ տեսնեմ՝ երբ են ասում՝ ճանապարհը բաց ա, ո՞վ ա ասում՝ ճանապարհը բաց ա, ոչ մեկը, խի ո՞վ ա բացելու, Էյվազլիում արդեն տուն են սարքում։ Բնակիչները տները նստած անհամբեր սպասում են ինչ-որ պատասխանի, կամ կասեն դուրս եկեք, կամ կասեն՝ ճամփան բացում ենք»։
Գյուղի մեկ այլ բնակիչ՝ Անահիտ Բունիաթյանն էլ հայտնեց, որ գյուղից դուրս եկողներ առայժմ չկան․ «Ճանապարհ էլ չունենք, հնարավորություն էլ չունենք, անհանգիստ վիճակ ա։ Այս անգամ վտանգն ավելի մեծ է, գյուղում խուճապային տրամադրություն է։ Անորոշ վիճակ է, ոչ մեկ չունի պատասխան մեզ տալու։ Ճանապարհին հատուկենտ ռուսական մեքենաներ են գնում-գալիս»,- նշեց համայնքի բնակիչը։

“С утра сижу перед телевизором, чтобы узнать, когда разблокируют дорогу” – жительница Воротана
Сегодня в населенных пунктах Воротан, Шурнух и Бардзраван Сюникской области возникли перебои с поставками хлеба. Жителям Воротана хлеб был доставлен при содействии российских миротворцев. Об этом Het.am рассказала вице-мэр Гориса Ирина Еолян.
“Нам удалось доставить в Воротан небольшое количество хлеба, но до Шурнуха и Бардзравана машина не смогла доехать. Там есть определенное количество продовольствия, а вот о дальнейшем надо будет подумать”,- отметила вице-мэр.
По ее словам, местные жители рассказывают, что в районе Воротана наблюдается скопление и активное перемещение азербайджанских военнослужащих, но с какой целью, пока непонятно.
“На Воротанском участке они уже приблизились к находящемуся под их контролем дому брата старосты общины”,- сообщила наша собеседница.
Вице-мэр не в курсе, какие вопросы сейчас обсуждаются. “Дороги, ведущие к Воротану, перекрыты, мы находимся в блокаде и не можем поехать в Горис, а оттуда не могут приехать к нам. Сегодня даже хлеб не смогли привезти. Небольшую партию хлеба прислали с российскими миротворцами, но ее не хватило даже половине жителей села. У нас было несколько единиц оружия, но и те собрали и увезли, не подумав о том, что азербайджанцы в двух километрах от нас. В Эйвазлы большие скопления, а в нашем селе ни у кого нет ни оружия, ни других средств защиты. Если они ночью нападут на нас, что мы будем делать? На дороге стоят двое русских и двое армянских пограничников, остальные – азербайджанцы”,- рассказала нам жительница Воротана Грета Мовсисян.
По ее словам, руководство ничего не говорит. “Я с утра сижу перед телевизором, чтобы узнать, когда откроется дорога. Но никто об этом не сообщает. Вон, в Эйвазлы уже дом строят. Жители сидят по домам и ждут, что им либо скажут уезжайте, либо сообщат, что дорога уже открыта”.
По словам другой жительница Воротана Анаит Буниатян, никто пока не покидает село. “У нас нет ни дороги, ни возможностей. Ситуация очень неспокойная. На этот раз все гораздо опаснее. В селе царит паника. Все очень неопределенно, нам никто ничего не сообщает. Лишь иногда по дороге проезжают российские машины”,- сказала Анаит Буниатян.