Նախագահի ապագա թեկնածու Հակոբյանը վտանգավոր մրցակից է համարում «Ռոբին Հուդին»
Համամասնական ցուցակներով մեծամասնական ընտրակարգ. սա է առաջարկում Հայաստանի գլխավոր մարքիսիստ Դավիթ Հակոբյանը: Նրա կարծիքով` համամասնական ցուցակն «ամենահանցագործն» է, քանի որ «այդ գաղափարի առաքյալը», համամասնական ցուցակում ընդգրկված անձնավորությունը անհայտությունից մտնում է քաղաքականություն: Այդ առաքայլներին մարքսիստն անվանում է «մակաբույծ-պորտաբույծ»:
Նրա կարծիքով` այսօր մտավորականությունը մնում է «за бօртом», իսկ խորհրդարան է մտնում «կրմինալա… ըըը… ձեռնարկատիրական կապիտալը»: Դ. Հակոբյանի խոսքերով` ազգը հիասթափություն է ապրում իր քաղաքական առաջնորդներից, գյուղական համայնքները քայքայվում են, ավելանում է արտագաղթողների թիվը, անկում է ապրում ծնելիությունը, և կա «անհավատություն իշխանությունների նկատմամբ»:
41-րդ ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված Դավիթ Հակոբյանը գաղափարական առումով մրցակից չի համարում նույն ընտրատարածքում առաջադրված ոչ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Սպարտակ Հարությունյանին, ոչ էլ ՀՀԿ ներկայացուցիչ Հակոբ Հակոբյանին: Նրա խոսքերով` երկուսն էլ ընտրապայքարի մեջ են մտել ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածի ոտնահարմամբ. երկուսն էլ գործարարներ են, Ս. Հարությունյանը վերջին 10 տարիներում անգամ ՀՀ-ում չի բնակվել, Պիվի Հակոբը Իջևանում համարվում է «persona non grata»: Եվ եթե նախորդ խորհրդարանական ընտրություններին, Դ. Հակոբյանի համոզմամբ, վերջինս Ռոբերտ Քոչարյանի աջակցությամբ գողացել է իր ձայները, ապա այս անգամ դա չի կրկնվի:
«Որպես քաղաքական գործիչ ժողովրդի հոգու դավթարում նրանք (Սպարտակ Հարությունյան և Հակոբ Հակոբյան) չկան»,- հավելեց Դ. Հակոբյանը:
Վերջինս նշեց, որ ժամանակին նախագահի մոտ է բարձրացրել Սահմանադրության խախտումները` ասելով` «почему 65 статья конституции растоптана? Why Mr. president?», այնուհետև նախագահը հարցրել է` էս ի՞նչ ա ասում:
Մարքսիստը, ով պատրաստավում է իր թեկնածությունն առաջադրել նաև 2013 թ.-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, նշեց, որ այստեղ ևս իր համար գաղափարական մրցակից չկա, սակայն «բոնապարտիզմի առումով իր վտանգավոր հակառակորդն են երկուսն (Սերժ Սարգսյան և Ռոբերտ Քոչարյան) էլ, հատկապես` Ռոբին Հուդը (Ռոբերտ Քոչարյան)»:
Վերջինիս Դ. Հակոբյանի կարծիքով` նույնպես «persona non grata» է, ում վերադարձը արդեն «пробитая карта» է:
Անդրադառանալով ԲՀԿ-ին` Դ. Հակոբյանը նշեց, որ ընտրություններից հետո այն պետք է ապացուցի, որ կանգնած է ժողովրդի կողքին, այլ ոչ թե շարունակում է մնալ «ՀՀԿ-ի սպասավորը», ժողովուրդը սպասում է, որ այն ձևավորվի որպես ինքնուրույն քաղաքական ուժ, չվարվի ՕԵԿ-ի նման, հակառակ դեպքում այն կհայտնվի «պատմական թափոնների շարքում»:
Դ. Հակոբյանի կարծիքով՝ «persona non grata» է նաև Վարդան Օսկանյանը:
«Օսկանյան Վարդանի անուն եք ուզում արծարծել, ուզում եք անընդհատ հարվածել, էդ մարդը հարվածված, վերջացված, պրծած ա, էլ ի՞նչ եք ուզում էդ մարդուց»,- հավելեց Դ. Հակոբյանը:

Будущий кандидат в президенты Давид Акопян считает “Робина Гуда” опасным соперником
Мажоритарная система с пропорциональными списками – такую модель избирательной системы предлагает лидер Марксистской партии Армении Давид Акопян. По его мнению, пропорциональный список является “преступным”, поскольку включенные в него лица попадают в политику, не будучи известными общественности.
Сегодня интеллигенция “остается за бортом”, а в парламент проходит “криминальный предпринимательский капитал”, считает лидер МПА, отмечая, что “народ разочаровался в своих политических лидерах, сельские общины разваливаются, увеличивается число эмигрантов, рождаемость падает, люди теряет доверие к власти”.
Баллотирующийся в парламент в 41-ом избирательном округе Давид Акопян не считает для себя соперниками ни представителя Армянского национального конгресса Спартака Арутюняна, ни представителя Республиканской партии Армении Акопа Акопяна, чьи кандидатуры выдвинуты в том же округе. По словам лидера марксистов, эти кандидата вступили в предвыборную борьбу в нарушение ст.65 Конституции РА, поскольку оба являются предпринимателями, а С.Арутюнян последние 10 лет даже не проживал в Армении.
В свое время Давид Акопян поднял перед президентом вопрос о конституционных нарушениях, сказав следующее: “Почему 65-я статья Конституции растоптана? Why Mr. president?” На что президент удивленно спросил: “Что он говорит?”
Лидер армянских марксистов, который в 2013 г. собирается баллотироваться также на пост президента, заметил, что и в этом случае у него не будет идейных сопреников, однаков “в плане бонапартизма оба (действующий президент Серж Саргсян и экс-президент Роберт Кочарян. – авт.) будут для него опасными соперниками, особенно Робин Гуд (Роберт Кочарян. – авт.)”.
Последний, по мнению Акопяна, является “персоной нон грата”, чье возвращение – “пробитая карта”.
Касаясь партии “Процветающая Армения”, лидер МПА отметил, что после выборов ППА должна доказать, что стоит рядом с народом, а не продолжает оставаться “прислужницей РПА”. Народ ждет, что “Процветающая Армения” должна сформироваться в качестве самостоятельной политической силы, а не поступить так, как поступила партия “Оринац еркир”, в противном случае она окажется “среди политических отходов”.
“Персоной нон грата” Давид Акопян считает и Вардана Осканяна. “Вы постоянно называете его имя, постоянно хотите нанести ему удары. Но этот человек уже исчерпал себя, что вы от него хотите?”,- добавил лидер МПА.