Կորոնավիրուսով հիվանդ երիտասարդներից մեկը մահացել է
Կորոնավիրուսային հիվանդության «դելտա» շտամն ունի ավելի մեծ վարակելիության աստիճան, հիվանդության ընթացքն ավելի ծանր է։ Կառավարության սեպտեմբերի 2-ի նիստում այս մասին հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Նախորդ շաբաթվա ընթացքում հրապարակել էի՝ ունեինք 20, 28 տարեկան երիտասարդ պացիենտներ, ցավով պիտի ասեմ՝ նրանցից մեկը մահացել է։ Այս պահին էլ ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Սա մեզ իսկապես ահազանգ է, որ բոլորս հասկանանք, և առաջիկայում մեր վարքագիծը շատ ավելի կարգապահ դարձնենք»,- ասաց նախարարը։
Ըստ Ավանեսյանի՝ այս պահին ծավալված մոտ 1600 մահճակալ կա, որոնցից 1400-ը զբաղված են։ Ծանր վիճակում է 650 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր՝ 126-ը։ Արհեստական շնչառության սարքին միացված է 51 քաղաքացի։
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ նախարարը նշեց, որ այս պահին 293 955 պատվաստում է իրականացվել, երեկվա դրությամբ՝ իրականացվել է 6227 պատվաստում։

От коронавируса скончался молодой пациент
Дельта-штамм коронавируса отличается высокой степенью заразности и более тяжелым течением болезни, отметила на сегодняшнем заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“На минувшей неделе я сообщила о том, что у нас есть 20 и 28-летние пациенты. С болью должна сказать, что один из них умер. На данный момент в реанимации находится 18-летний пациент. Для нас это тревожный сигнал, и мы все должны понять, что в ближайшее время наше поведение должно отличаться большей дисциплинированностью”,- добавила глава Минздрава.
По словам А.Аванесян, из развернутых на сегодняшний день 1600 коек заняты 1400. В тяжелом состоянии находятся 650 пациентов, в крайне тяжелом – 126. К аппарату ИВЛ подключен 51 больной коронавирусом.
Говоря о вакцинации, министр сообщила, что на данный момент прививку получили 293.955 граждан, за вчерашний день – 6227.