Փաշինյանը չի պատասխանում եռակողմ հայտարարության փախստականների կետի վերաբերյալ հարցերին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի տիրապետում կամ չի ցանկանում պատասխանել այն հարցին, թե ինչ է նախատեսվում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով, ըստ որի՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ:
2021թ․ հուլիսի 19-ին «Հետքը» գրավոր հարցում է ուղարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե կոնկրետ ինչ է նախատեսվում եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով և որ շրջանների բնակիչները կարող են վերադառնալ իրենց բնակավայրեր, օրինակ՝ 1990-ականներին հայաթափված ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի Գետաշեն կամ Գյուլիստան գյուղերից բռնի տեղահանված անձինք կամ 2020թ․ օկուպացված Հադրութի շրջանի բնակիչները կարո՞ղ են վերադառնալ։ Եվ ընդհանրապես, ինչ նկատի ունեն հայտարարությունը ստորագրած անձինք «փախստականների վերադարձ» արտահայտությամբ։
Հուլիսի 19-ին ուղարկած մեր հարցմանը վարչապետի աշխատակազմն ըստ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի՝ պարտավոր էր պատասխանել 5-օրյա ժամկետում (աշխատանքային օրեր) կամ եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա պատասխանը տրվում է 30-օրյա ժամկետում՝ այն պայմանով, որ հարցումը ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, գրավոր տեղեկացվում է դիմողին՝ նշելով հետաձգման պատճառները և տեղեկությունը տրամադրելու վերջնական ժամկետը։
Տվյալ դեպքում վարչապետի աշխատակազմը ո՛չ 5-օրյա ժամկետում պատասխանել է մեր հարցմանը, ո՛չ էլ 5-օրյա ժամկետում տեղեկացրել է, որ պատասխանի համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ աշխատանք կատարել և այն կտրվի 30-օրյա ժամկետում։
Մեր հարցումն ուղարկելուց հետո, երբ արդեն անցել էր 8 աշխատանքային օր, զանգահարեցինք վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանին, որը հայտնեց, թե երկու օրվա ընթացքում կպատասխանեն մեր հարցմանը, սակայն այդպես էլ պատասխանը չստացանք։ Մի քանի օր անց կրկին զանգահարեցինք Արմեն Խաչատրյանին և ստացանք նույն պատասխանը՝ երկու օրվա ընթացքում կուղարկենք։ Նմանատիպ խոսակցություն՝ նույն պատասխաններով, ստացել ենք ևս երեք անգամ, վերջինը՝ երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին։ Արմեն Խաչատրյանը հայտնեց, թե պատասխանն արդեն պատրաստ է, սպասում են հաստատման և երկու օրվա ընթացքում կուղարկեն։ Մեր գրավոր հարցումից անցել է 33 աշխատանքային օր, սակայն պատասխանը այդպես էլ չենք ստացել։
Մենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հստակ հարցեր էինք ուղղել այն մասին, թե ինչ է նախատեսվում եռակողմ հայտարարության՝ փախստականների մասին կետով, սակայն մեր հարցերին ոչ մի տեսակի արձագանք այդպես էլ չի եղել, ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի տիրապետում կամ չի ցանկանում պատասխանել իր իսկ կողմից ստորագրված փաստաթղթի 7-րդ կետի մասին հարցերին։
Հիշեցնենք, որ արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին ադրբեջանական զինված ուժերը Արցախի հայաբնակ մի շարք գյուղերում էթնիկ զտումներ իրականացրին։ Տասնյակ գյուղերից քաղաքացիական անձինք բռնի տեղահանվեցին, դաժանորեն սպանվեցին, գերեվարվեցին, նրանցից շատերի ճակատագիրը մինչև օրս անհայտ է։
2020թ․ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ևս հազարավոր հայեր տեղահանվեցին, ամբողջությամբ հայաթափվեցին Արցախի Հանրապետության Հադրութի, Շահումյանի շրջանները, գրեթե ամբողջությամբ՝ Քաշաթաղի շրջանը, բնակավայրեր Մարտակերտի, Ասկերանի և Մարտունու շրջաններից, Շուշի քաղաքն ու Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղը։
Պատերազմի ավարտից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փախստականների վերադարձի թեմային անդրադարձել է 2020թ․ նոյեմբերի 25-ին ռուսական ТАСС գործակալությանը տված հարցազրույցում։ Լրագրողի այն հարցին, թե ակնկալու՞մ եք փախստականների վերադարձ այն գյուղեր, որոնք անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, Փաշինյանը հետևյալ պատասխանն է տվել։
«Այո՛, դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի շրջաններին, և մեր համատեղ հայտարարությամբ նախատեսվում է այդ մարդկանց վերադարձը իրենց տներ։ Հենց այդ կետի համար պետք է հստակ մեխանիզմներ ստեղծել, հստակ անվտանգության երաշխիքներ և հարկավոր է ապահովել և կազմակերպել այդ ամբողջ գործընթացը։ Այդ պրոցեսը պետք է առաջնահերթ դառնա բանակցային գործընթացի համար»։
Եվ նույնիսկ Փաշինյանի այս հայտարարությունում, որն արվել է պատերազմի ավարտից երկու շաբաթ անց, մեր հարցերի պատասխանները չկան, և եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, ինչպես և մի քանի այլ կետեր, շարունակում են մնալ չիրագործված։

Pashinyan Fails to Answer Hetq's Inquiries on Point 7 of November 9, 2020 Statement Dealing with Return of IDPs/Refugeess
Armenian PM Nikol Pashinyan does not know or does not want to answer the question of what the 7th point of the trilateral statement signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia on November 9, 2012 actually means in practice.
Point 7 states: Internally displaced persons and refugees shall return to Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the control of the Office of the UN High Commissioner for Refugees.
On July 19, 2021, Hetq sent a written inquiry to Pashinyan asking him to provide information on Article 7 of the tripartite statement that residents of the regions may return to their homes, such as Getashen or Gulistan, in the Shahumyan region of the NKR, from which Armenians were displaced in the 1990s․ Can residents of now Azerbaijani occupied Hadrut region return? And, in general, what do those who signed the November 9 statement mean by the phrase "return of refugees"?
According to the Freedom of Information Law, the Prime Minister's Office is obliged to respond to our request sent on July 19 within five working days, or if additional work is required, to provide the information mentioned in the written request within 30 days, provided that within five days after receiving the request, the applicant is notified in writing, stating the reasons for the delay.
In this case, the Prime Minister's Office did not respond to our inquiry within five days, nor did it inform us within 5 days that additional work was needed.
Eight days after sending our inquiry, Hetq called Armen Khachatryan, the head of the Information and Public Relations Department of the Prime Minister's Office. He said an answer would be provided in two days. Nothing was sent. A few days later we called Armen Khachatryan again and received the same answer. We received the same answer three times, the last one on August 30. Khachatryan said a response had been drafted and that they were only waiting for a confirmation. We were told to wait another two days. 33 working days have passed since our first written inquiry, but we have not received any response.
During the 1990s Artsakh war, Azerbaijani armed forces carried out ethnic cleansing in several Armenian-populated villages of Artsakh. Civilians were forcibly displaced from dozens of villages, brutally killed and taken prisoner. The fate of many of them is still unknown.
Thousands of Armenians were deported from their homes in the wake of the 2020 war. The regions of Hadrut and Shahumyan of the Artsakh Republic were completely emptied of Armenians. The Kashatagh District was almost completely emptied of Armenians, as well as settlements in Martakert, the Askeran-Martuni regions, the town of Shush and the Karin Tak village of Shushi District.
After the war ended, PM Nikol Pashinyan addressed the issue of the return of refugees in a November 25, 2020 interview with the Russian TASS agency. In response to a reporter’s question whether he expected the return of refugees to the villages now controlled by Azerbaijan, Pashinyan gave the following answer.
"Yes, it refers to the regions of Nagorno Karabakh. Our joint statement envisages the return of those people to their homes. It is for this point that it is necessary to create clear mechanisms, clear security guarantees, and it is necessary to ensure and organize the whole process. That process must become a priority for the negotiation process.”
Even these remarks by Pashinyan fail to answer our questions regarding Point 7 of the November 9 trilateral statement.