Կալանավորված պատգամավորների աշխատավարձը փոխանցվել է
«Հայաստան» խմբակցության կալանանավորված պատգամավորներ Արթուր Սարգսյանի, Մխիթար Զաքարյանի և Արմեն Չարչյանի օգոստոս ամսվա պատգամավորական աշխատավարձերը, այդ թվում՝ 50 հազարական դրամ պատգամավորական ծախսերի փոխհատուցման գումարը փոխանցվել է: Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտել են խորհրդարանից:
Մխիթար Զաքարյանն ու Արթուր Սարգսյանը հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցել ԱԺ ութերորդ գումարման որևէ նիստի, քանի որ մինչ նստաշրջանի մեկնարկը կալանավորված էին: Արմեն Չարչյանը մի քանի նիստի հասցրել էր մասնակցել: ԱԺ աշխատակազմը համապատասխան տեղեկանքների հիման վրա վերջիններիս բացակայությունները համարել է հարգելի:
Սարգսյանն ու Զաքարյանը չէին կարողացել ներկա լինել նաև առաջին նիստին, որտեղ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները նրանց թեկնածություններն էին առաջադրել ԱԺ նախագահի պաշտոնում: Պատգամավորների կենսագրությունները տեղադրված են ԱԺ պաշտոնական կայքում, նրանք անդամակցում են նաև մշտական հանձնաժողովներին, սակայն ֆիզիկապես ներկա չեն կարող գտնվել որևէ նիստի, նույնսիկ՝ մեծ ցանկության դեպքում:
Ինչ վերաբերում է նախորդ գումարման խորհրդարանի ընդունած օրենքին, որով պատգամավորները ամսական 250 հազարական դրամ փոխհատուցում են ստանալու մարզեր այցելելու համար, ապա այդ օրենք ուժի մեջ դեռ չի մտել, այն կգործի հաջորդ՝ երկրորդ նստաշրջանից:
Նշենք, որ կալանքի դեպքում պատգամավորի լիազորությունները չեն կարող դադարել, օրենսդիրի լիազորությունները դադարում են՝ նրան ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու կամ այլ պատճառների (քաղաքացիությունից զրկվելու, անգործունակ ճանաչվելու և այլն) դեպքում:

Находящиеся под арестом депутаты НС получили зарплату
Находящимся под арестом депутатам парламентской фракции “Айастан” Артуру Саргсяну, Мхитару Закаряну и Армену Чарчяну уже перечислена их зарплата за август, в том числе компенсация за депутатские расходы в размере 50 тысяч драмов. Об этом в ответ на письменный запрос Hetq.am сообщили в Национальном Собрании.
М.Закарян и А.Саргсян не имели возможность участвовать в заседаниях парламента восьмого созыва, поскольку были арестованы еще до начала сессии. Армен Чарчян успел принять участие в нескольких заседаниях. На основании соответствующей справки администрации НС отсутствие этих депутатов признано уважительным.
Саргсян и Закарян не присутствовали и на первом заседании, на котором они были выдвинуты кандидатами на должность председателя парламента.
Биографии вышеупомянутых депутатов размещены на официальном сайте НС, они являются членами постоянных комиссий, однако физически участвовать в работе парламента не могут.
Что касается закона, принятого Национальным Собранием предыдущего созыва, по которому депутаты должны ежемесячно получать компенсацию в размере 250 тысяч драмов за поездки по районам, то он начнет действовать только со второй сессии.
Отметим, что полномочия находящегося под арестом депутата не прекращаются. Это может произойти только после вступления в законную силу решения суда о лишении его свободы.