Թագուհի Թովմասյանի գնահատմամբ` Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է
ԱԺ կալանավորված պատգամավոր Արմեն Չարչյանի վիճակը կարելի է բնորոշել ծայրահեղ ծանր: Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը: Պատգամավորն առավոտյան այցելել էր Արմեն Չարչյանին, վերջինիս երեկ Վարդաշեն ՔԿՀ-ից տեղափոխել են հիվանդանոց: Թովմասյանը հայտարարեց, որ Չարչյանը ԲԿ է տեղափոխվել շաքարային դիաբետի 20 ցուցանիշով` ընդգծելով, որ վերջինիցս ունի այդ տվյալը հանրայնացնելու թույլտվություն:
«Սա շատ մտահոգիչ իրավիճակ է, և Առողջապահության նախարարությունից որևէ մեկը չի տեսակցել մեր գործընկերոջը, կարելի էր գոնե մարդկային ժեստ անել և տեսակցել նրան, բայց նման բան չի եղել»,- ասաց նա:
Ըստ Թովմասյանի` Արմեն Չարչյանը պնդել է, որ իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի ցուցումով: Արմեն Չարյանը տվյալներ ունի, ըստ որոնց՝ Ջհանգիրյանը հանդիպել է իր գործով դատավորներ Լուսինե Աբգարյանին և Ռուբեն Մխիթարյանին:
«Այն ֆիզիկական վիճակը, որ տեսա Արմեն Չարչյանի մոտ, ինձ հիմք է տալիս պնդելու, որ պարոն Չարչյանը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի, խափանման միջոցը փոխվի, որովհետև ամենաանցանկալի հետևանքները կարող են լինել»,- ասաց Թագուհի Թովմասյանը:
Նիստին ներկա «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը հայտնեց, որ քիչ անց խմբակցության պատգամավորներով այցելելու են իրենց գործընկերոջը: Նա ևս պնդեց, որ Չարչյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում:

Депутат расценила состояние здоровья Армена Чарчяна как крайне тяжелое
Состояние здоровья находящегося под арестом депутата парламента Армена Чарчяна можно расценить как крайне тяжелое, заявила председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян. Утром она навестила Чарчяна, который вчера был переведен из уголовно-исполнительного учреждения “Вардашен” в одну из ереванских больниц в связи с высоким содержанием глюкозы в крови
“Ситуация вызывает серьезную обеспокоенность, однако никто из Минздрава не навестил нашего коллегу”,- отметила Т.Товмасян.
По ее словам, Армен Чарчян утверждает, что подвергается политическому преследованию по указанию председателя Высшего судебного совета Гагика Джангиряна. У Чарчяна есть сведения о том, что Джангирян встречался по его делу с судьями Лусине Абгарян и Рубеном Мхитаряном.
“Физическое состояние Армена Чарчяна дает мне основание утверждать, что он должен быть немедленно освобожден, а избранная в отношении него мера пресечения должна быть изменена, поскольку последствия могут быть самыми нежелательными”,- отметила Тагуи Товмасян.
Присутствовавшая на заседании депутат фракции “Айастан” Арегназ Манукян также заявила об осуществлении политического преследования в отношении А.Чарчяна.