Տիգրանաշեն գյուղը ներառված է Պարույր Սևակ համայնքի կազմում
Արարատի մարզի Տիգրանաշեն գյուղի անունը չգտնելով խոշորացվող համայնքների նախագծերում՝ քաղաքացիները կրկին տագնապեցին, որ կառավարությունը հաստատապես որոշել է գյուղը հանձնել Ադրբեջանին: Տիգրանաշեն գյուղի կարգավիճակն այսօր սոցիալական ցանցերում ամենաշատ քննարկվող հարցերից էր, որի համար հիմք էր տվել Արարատի մարզպետի հրաժարականը և Արարատում միավորվող համայնքների նախագիծը:
Երեկ, երբ հրապարակվեց Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանի՝ հրաժարականի մասին լուրը, շրջանառվող հավանական պատճառներից մեկը համարվեց Տիգրանաշենը Ադրբեջանին հանձնելու մասին փաստաթղթի ստորագրումը: Ռ. Թևոնյանն այսօր հայտարարեց, որ «Տիգրանաշենի հանձնման հետ կապված լուրերը մտացածին են, նման բան երբևէ չի քննարկվել և չի քննարկվի»։
Անհանգստանալու հիմք տվեց նաև այն, որ հրապարակված համայնքների խոշորացման նախագծերում Տիգրանաշեն գյուղի անունը չգտան: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարարության ներկայացրած նախագծով՝ Արարատի մարզում ձևավորվում է 3 համայնք՝ նախկին շրջանները վերականգնելու տարբերակով:
ՏԿԵ նախարարությանն ուղղված մեր հարցմանը նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը պատասխանել է, որ Տիգրանաշեն գյուղը համարվում է Պարույր Սևակ համայնքի կազմում ընդգրկված բնակավայր, իսկ Պարույր Սևակ համայնքն ընդգրկված է Արարատ միավորվող համայնքում:
««Վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքով միավորվում են համայնքները և ոչ թե բնակավայրերը, իսկ Տիգրանաշենն իր կարգավիճակով բնակավայր է և ոչ թե համայնք»,- հայտնել է նախարարի տեղակալը:
Իրականում, բնակչության մտահոգություններն անհիմն չեն: Նախ՝ Արարատի մարզի Տիգրանաշեն գյուղը վերջին ամիսներին ադրբեջանական զինուժի թիրախում է հայտնվել, և գտնվելով միջպետական ճանապարհին՝ բացի տեղի բնակիչներից, սպառնում է նաև Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի բնակիչների անվտանգ ու ազատ տեղաշարժին:
Բացի այդ, ամիսներ առաջ այդ մասին անթաքույց սկսեցին խոսել իշխանական պատգամավորները, իսկ Հանրային հեռուստատեսությունը նույնիսկ «ադրբեջանական անկլավների» մասին ռեպորտաժ հեռարձակեց «Լուրեր»-ի թողարկումով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մայիսի 31-ին հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ ասելով, որ Հանրային հեռուստատեսության մայիսի 30-ի ռեպորտաժի շեշտադրումներն ուղղակիորեն հակասում են առանց այն էլ այս բարդ իրավիճակում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներին: Նա հարց ուղղեց Հանրային հեռարձակողի խորհրդին՝ արդյոք գիտակցո՞ւմ է, որ Հանրային հեռուստատեսության լրատվական քաղաքականությունը միջազգային ատյաններում ընկալվում է որպես պաշտոնական դիրքորոշում:
«Ստացվում է, որ Հայաստանում պետական մակարդակով ընդունում են, որ նշված գյուղերը պատկանում են Ադրբեջանին: Արդյոք ռեպորտաժում մտադրվա՞ծ է Տիգրանաշենը ներկայացվում «ադրբեջանական անկլավ» կամ այլ կերպ՝ «ադրբեջանական տարածք» և, արդյոք, դա ծրագրայի՞ն քաղաքականություն է այն պայմաններում, երբ Տիգրանաշենն անկլավի կարգավիճակ չի էլ ունեցել. այն պատմական հայկական գյուղ է»,- ասվում էր պաշտպանի հայտարարության մեջ:
Պաշտպան Արման Թաթոյանը խորհրդին հարց էր ուղղել, թե ինչո՞ւ է Խորհրդային Հայաստանի կազմում ընդգրկված հայկական Քարքե անվանումով (ներկայում՝ Տիգրանաշեն) գյուղը ներկայացվում հենց ադրբեջանական Քյարքի անունով: Արդյոք, Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը տեղյակ չէ՞, որ Տիգրանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ կամ անկլավ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մաս: Անգամ, օրինակ, ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մաս: Ինչո՞ւ է գյուղերի պատկանելիությունը քննարկվում ադրբեջանական պետական քաղաքականության տեսանկյունից՝ ղեկավարվելով միայն բնակչության էթնիկ պատկանելիության հիմքով:

Село Тигранашен входит в состав общины Паруйр Севак
В проекте решения об укрупнении общин не оказалось название села Тигранашен в Араратской области, что вызвало обеспокоенность местных жителей тем,что правительство решило передать село Азербайджану. На сегодняшний день вопрос статуса Тигранашена – наиболее часто обсуждаемый в соцсетях. Основанием для этого послужили отставка губернатора Арарата и проект решения об объединении общин области.
Вчера, когда появилась информация об отставке губернатора Размика Тевоняна, в качестве одной из причин было название подписание документа о сдаче Тигранашена Азербайджану. Сегодня Р.Тевонян заявил, что “все слухи о сдаче Тигранашена вымышленны” и что этот вопрос “никогда не обсуждался и обсуждаться не будет”.
Основанием для тревоги послужило то, что в опубликованном Министерством территориального управления и инфраструктур (ТУИ) проекте укрупнения общин отсутствовало название села Тигранашен. Согласно проекту, в Араратской области предусмотрено сформировать три общины.
В ответ на наш запрос замминистра ТУИ Ваче Тертерян сообщил, что село Тигранашен считается населенным пунктом в составе общины Паруйр Севак, последняя же входит в объединенную общину Арарат. “В соответствии с законом РА “Об административно-территориальном делении” объединяются общины, а не населенные пункты. Тигранашен по своему статусу – населенный пункт, а не община”,- пояснил В.Тертерян.
В действительности же обеспокоенность населения небеспочвенна. Во-первых, в последние месяцы Тигранашен не раз оказывался под обстрелом азербайджанских вооруженных сил, что представляет угрозу не только для местных жителей, но и для безопасного и свободного перемещения жителей Вайоцдзорской и Сюникской областей, поскольку село находится рядом с межгосударственной магистралью.
Кроме того, несколько месяцев назад об этом открыто начали говорить и властные депутаты, а Общественное телевидение, даже показало в новостях репортаж об “азербайджанских анклавах”.
31 мая Защитник прав человека Армении Арман Татоян выступил с заявлением о том, что в этой и без того сложной ситуации акценты, расставленные в репортаже Общественного телевидения от 30 мая, напрямую противоречат правам жителей пограничных общин. Татоян обратился к Совету Общественного телевидения и радио с вопросом, осознают ли члены Совета, что информационная политика Общественного телевидения воспринимается в международных инстанцих как официальная позиция.
“Получается, что в Армении на государственном уровне признают, что указанные села принадлежат Азербайджану. Тигранашен умышленно представлен в репортаже как “азербайджанский анклав”, или, иными словами, как “азербайджанская территория”. Является ли это программной политикой в условиях, когда Тигранашен никогда не имел статус анклава? Это историческое армянское село”,- говорится в заявлении Омбудсмена.
Арман Татоян также адресовал Совету ОТР несколько вопросов: “Почему входившее в состав Советской Армении село Карке (в настоящее время Тигранашен) представляется под азербайджанским названием Кярки? Разве общественный телевещатель не знает, что рядом с Тигранашеном, на территории в глубине Нахиджевана, имеется еще одно армянское село, или анклав, – Генут, входившее в состав Советской Армении? Даже на карте Армянской ССР 1926 года село составляет часть Армении. Почему вопрос о принадлежности сел рассматривается с точки зрения азербайджанской государственной политики и с учетом только этнической принадлежности населения?”