«Կենացներում գովերգում են հայ մայրերին, իսկ հետո ոտնահարում նրանց իրավունքները». երիտասարդ մայրեր
Հարցազրույցին պատրաստվել էր ինչպես հարկն է: Դասական վերնաշապիկով ու զուսպ դիմահարդարմամբ ներկայացել էր գործատուին՝ մտքում կրկնելով վերջին շաբաթների ընթացքում կազմակերպության մասին հավաքած տեղեկություններն ու այն հարցերը, որոնք պետք է, որ հետաքրքրեին ապագա ղեկավարին: Սակայն մեծ էր Անուշ Լ.-ի զարմանքը, երբ հարցազրույցից վայրկյաններ անց գործատուն հարցրել էր, թե արդյոք ընտանիքի համալրում պլանավորում է առաջիկա տարիներին. «Եթե պատրաստվում եք երեխա ունենալ, անկեղծորեն ասացեք ինձ, խնդրում եմ, որ անիմաստ ժամանակ չվատնենք էլ»:
Անուշը հարցազրույցից դուրս էր եկել թմրած ձեռքերով. «Միշտ այդպես է լինում, ուժեղ ապրումներից ձեռքերս սառչում ու թմրում են»: Մեր հարցին, տեղյա՞կ է, որ իր հետ տեղի ունեցածը խտրականություն է աշխատանքի ընդունման հարցում, ինչը աշխատանքային իրավունքի խախտում է, Անուշը դրական պատասխան է տալիս, սակայն ավելացնում, որ որևէ քայլ չէր կարող ձեռնարկել, քանի որ դա չէր խրախուսվի իր ընտանիքի, հատկապես՝ ամուսնու և սկեսրայրի կողմից: Դեպքը տեղի էր ունեցել 2019 թվականի սեպտեմբերին, ընդամենը մեկ ամիս առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստեփանակերտում հայտարարել էր, որ «մինչև 2050 թվականը պետք է [...] Հայաստանի բնակչությունը հասցնել առնվազն 5 միլիոն մարդու»:
Դեմոգրաֆիական զարգացման անհրաժեշտության մասին խոսել են ՀՀ բոլոր ղեկավարները՝ ներկայացնելով հավակնոտ ծրագրեր: Ն. Փաշինյանից առաջ էլ Ս. Սարգսյանն էր 2017-ին հայտարարել, որ 2040 թվականին պետք է հասնել նվազագույնը 4 միլիոն բնակչի: ՄԱԿ-ի կանխատեսումները, սակայն, կտրուկ տարբերվում են մեր ղեկավարների լավատեսական ելույթներից, օրինակ՝ զեկույցներից մեկն ասում է, որ Հայաստանի բնակչությունը 2100 թվականին մոտ 3 միլիոնից կարող է կրճատվել մինչև 1 մլն 739 հազար մարդու:
Ժողովրդագրական զարգացումը մի քանի գործոններից է կախված, որոնցից մեկը ցածր ծնելիությունն է: Թեև 2020 թվականին գրանցվել է ծնելիության՝ վերջին տարիների ամենաբարձր ցուցանիշը (ծնվել է 36,533 երեխա), այնուամենայնիվ անժխտելի է, որ ներկայում հայաստանցիներն ավելի քիչ երեխաներ են ունենում, քան օրինակ՝ 20 կամ 30 տարի առաջ: Մենք փորձել ենք այս երևույթը դիտարկել երիտասարդ մայրերի տեսանկյունից: Զրուցելով շուրջ երկու տասնյակ մայրերի ու նրանց խնդիրներն ուսումնասիրող մասնագետների հետ՝ փորձել ենք հասկանալ, թե ինչ փոփոխությունների է ենթարկվել մայրությունը, ինչ դժվարություններ ունեն երիտասարդ մայրերն աշխատանքային իրավունքի ոլորտում ու թե ըստ նրանց՝ ինչ տեսանելի ու անտեսանելի պատճառներ կան ցածր ծնելիության համար: Արդյո՞ք կանայք հակված են քիչ երեխաներ ունենալ հարցին, ոլորտի հետազոտողներից Աստղիկ Կարապետյանը պատասխանում է, որ իրականում կանայք ցանկանում են շատ երեխաներ ունենալ, «բայց չեն ուզում ամեն երեխայի ծննդի հետ ապրել նույն վախերն ու մտահոգությունները՝ կապված բուժաշխատողների կողմից վերբալ բռնությունների ենթարկվելուց մինչև աշխատանքը կորցնելու հետ»։
Կար ժամանակ, երբ երեխաներին դաստիարակում էր ողջ ազգակցական համայնքը
Ժամանակակից հայ ընտանիքն աստիճանաբար նմանվում է արևմտյան փոքր ընտանիքի մոդելին: Ընտանիքի ու մայրերի կերպարանափոխությունների մասին խոսել ենք ազգագրագետ Գոհար Վարդումյանի հետ: Նա պատմում է, որ հնում, նահապետական ընտանիքներում համատեղ ապրել են մի քանի սերունդ, տոհմակիցների թիվն էլ կարող էր հասնել մինչև 50-70 հոգու. «Այս պայմաններում նոր մայրացած կինը, որը որպես կանոն լինում էր շատ երիտասարդ` մինչև քսան տարեկան, հայտնվում էր մի միջավայրում, որտեղ խորհրդատուներ ու օգնողներ կային, նա մենակ չէր, երեխային դաստիարակում էր ողջ ազգակցական համայնքը՝ ժողովրդի լեզվով ասած՝ «ազգուտակը»,- ներկայացնում է Գ. Վարդումյանը:
Ըստ ազգագրագետի՝ մեզանում կինը հանրության հարգանքին ու գնահատանքին է արժանացել իր մանկածնական ունակության շնորհիվ: Սրա մասին է վկայում հին հայոց դիցարանում մայր դիցուհիների առկայության փաստը, քրիստոնեության ընդունումից հետո էլ մայրության իրավունքն ամրագրված է եղել տարբեր դատաստանագրքերում, գործել է նաև չգրված նորմերի համակարգը, որի համաձայն՝ մայրությունը համարվում էր կնոջ սրբազան պարտականությունը: Մոր կերպարը՝ որպես «տան կին», փոփոխության ենթարկվեց խորհրդային տարիներին, երբ տղամարդու և կնոջ իրավունքները հայտարարվեցին հավասար, ու հայ կինը դարձավ աշխատավոր կին, ներկայացնում է ազգագրագետը. «Խորհրդահայ ընտանիքում մոր դերը շատ բարձր էր: Թեև պահպանվում էին հնուց եկող ավանդույթները, սակայն մայրն այլևս առաջվա զուտ տնային կարգավիճակում չէր, այլ արդեն նաև դրսի մարդ էր, որն ուներ աշխատանք, ստանում էր աշխատավարձ, կարող էր ունենալ պաշտոն, տնտեսապես անկախ էր: Պետությունն ամեն կերպ աջակցում էր մորը, սկսած երեխա ունենալու առաջին իսկ պահից: Եթե նորածին երեխա ունեցող մայրն ուզում էր վերադառնալ իր աշխատանքին, կարող էր երեխային տանել մանկամսուր, ինքը գնար աշխատանքի»,- ասում է Գ. Վարդումյանը:
Մայրերն այսօր, կամ «երբ դու խոշորացույցի տակ ես»
26 տարեկան Լիդան երկու զավակի մայր է: Երիտասարդ ընտանիքն ամուսնու ծնողներից առանձին է ապրում: Լիդան պատմում է, որ չնայած չի աշխատում, բայց երեխաների խնամքը միայնակ կազմակերպելուց ավելի է հոգնում, քան երբ նախկինում շաբաթական 45-55 ժամ գրասենյակում էր: «Կարծես թե արդեն նորմա է դարձել, որ կինը, մայրը չպետք է թափթփված տեսք ունենա, ցանկալի է խնամված ու գեղեցիկ լինի, երեխաներից հետո էլ շարունակի ընդհատված կարիերան, բալիկներին հատուկ մանկավարժական մեթոդներով դաստիարակի, զարգացնող խաղեր խաղա, հետևի մասնագետների ու բլոգերների խորհուրդներին, առողջ սնունդ մատուցի, շորերը՝ արդուկած, տունն էլ կոկիկ պահի, դա դեռ քիչ է՝ ամուսնու համար էլ գրավիչ կին մնա...Չգիտեմ, ուրիշ կանայք այս դերը ոնց են «խաղում», ես դժվարանում եմ»,-անկեղծանում է Լիդան: Մեկ ուրիշ մայր, 28-ամյա Կարինեն, նկատում է, որ ժամանակակից աշխարհում թվային տեխնոլոգիաների ազդեցությամբ մայրությունը կարծես «խոշորացույցի տակ լինի», և դա լրացուցիչ լարվածություն է առաջացնում: Կարինեն ասում է, որ ինքը երբեմն չուզելով, բայց շարունակում է մասնակցել սոցիալական ցանցերում մայրիկների խմբերի քննարկումներին, որտեղ միշտ կան ավելի կազմակերպված, փորձառու և բանիմաց մայրիկներ: Իսկ ամենապարադոքսալ բանն այն է, որ այդ խմբերում, Կարինեի ներկայացմամբ, հաճախ է անփորձ մայրիկի նույնիսկ ամենաանմեղ հարցը կոշտ քննադատվում կամ նույնիսկ ծաղրի արժանանում ուրիշ մայրիկների կողմից: Ի դեպ, այս երևույթն արևմտյան հետազոտողների շրջանում հայտնի է «Mom Shaming» անունով (բառացի թարգմանությամբ՝ մայրիկներին ամոթանք տալ): Թե որքանով է երևույթը տարածված Հայաստանում վիրտուալ տիրույթից դուրս՝ չենք կարող ասել, քանի որ չկան համապատասխան հետազոտություններ: Իսկ ահա Միչիգանի համալսարանի հետազոտողները բացահայտել են, որ մինչև 5 տարեկան երեխա ունեցող երիտասարդ մայրերի երկու երրորդը, այսինքն՝ 10-ից 6-ը, շրջապատողներից դիտողություն, քննադատություն կամ անտեղի խորհուրդ է ստանում՝ սեփական երեխային խնամելու ու դաստիարակելու իր մոտեցումների համար: Հետազոտությանը մասնակցած 475 ամերիկուհի պատմել է, որ շրջապատի քննադատության թիրախում առավել հաճախ հայտնվում են երեխաների վարքագիծը, սննդակարգն և քնելու սովորությունները:
«Մայրությունը բազմաթիվ դեմքեր ունի՝ և երջանիկ, և ոչ այնքան»
Ժամանակակից մայրության առանձնահատկությունների մասին խոսել ենք պրենատալ հոգեբան Սոնա Բուռնազյանի հետ, ով վերջին տարիներին բազմաթիվ ներկա և ապագա մայրերի հետ է աշխատել: Նա վստահեցնում է, որ մայրության շուրջ եղած ռոմանտիկ պատկերացումները հաճախ իրականությանը մոտ չեն, ավելին՝ դրանք իդեալականացված պատկերներ են: Հոգեբանը պատմում է, որ մայրության իդեալականացումն առաջացել է անհիշելի ժամանակներում, երբ մարդիկ գիտելիքներ չունեին վերարտադրողականության մասին, չէին պատկերացնում, թե ինչպես են առաջանում երեխաները, հետևաբար անտեսվում էր հայրերի դերը, և նոր մարդ ստեղծած մարդը, այսինքն՝ մայրը, դառնում էր գերբնական, աստվածային կերպար: Սակայն Սոնա Բ.-ն առաջարկում է ընդունել, որ մայրերը սուրբ չեն, իդեալական չեն, այլ իրական մարդիկ են, մայրությունն էլ կարող է երջանիկ պահերից բացի՝ նաև ոչ այնքան հաճելի ապրումներ առաջացնել՝ ընդհուպ մինչև ագրեսիա կամ դեպրեսիաներ: Պրենատալ հոգեբանը զգուշացնում է, եթե մայրը կատարելության է ձգտում, իսկ ինքը պարզապես սովորական մարդ է, ոչ թե իդեալական կերպար, ապա անխուսափելիորեն նրա կյանքը տարբերվելու է այդ իդեալից, և նա է մեղքի զգացում ունենալու, որ չի համապատասխանում այն պահանջներին, որոնք «լավ մայրիկ» կոչումն են ապահովում: Այդ իդեալին համապատասխանելու մոլուցքը հանգեցնում է նրան, որ մայրերը չեն խնայում իրենց ուժերը և չեն կազմակերպում կյանքն այնպես, ինչպես իրենց իսկապես հարմար կլիներ ու, ի վերջո, ուժասպառ են լինում, ասում է հոգեբանն ու բացատրում, որ եթե մարդը հետևողականորեն ու անընդհատ անտեսում է իր անձնական կարիքները, ապա ինչ-որ ժամանակ անց նա կարող է ծանր հոգեկան վիճակում հայտնվել, լինի դա ընկճվածություն, թե ճնշված ագրեսիա ու զայրույթ երեխայի կամ ուրիշ մարդկանց նկատմամբ. «Շատ կանայք փոխանակ վայելեն մայրությունն իր երջանկությամբ ու դժվարություններով, իր լավ ու վատ կողմերով, լարվածության մեջ են ապրում: Նրանք ամաչում են դրանից ու հենց այդ պատճառով չեն կարողանում բարձրաձայնել իրենց խնդիրները, չեն կարողանում աջակցություն ստանալ մտերիմներից կամ պրոֆեսիոնալներից»:
Ինչու՞ չեն պլանավորվում ընտանիքի երրորդ երեխաները
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամը 2016 թվականին պարզել էր, որ թեպետ հարցված երիտասարդների 80 տոկոսից ավելին 2 կամ 3 երեխա է ցանկանում ունենալ, սակայն նրանց զգալի մեծամասնությունը փաստացի 1 կամ 2 երեխա ունի:
Մեզ հետ զրուցած մայրերն այս խնդրի հաղթահարման իրենց տարբերակներն են առաջարկում: Հարցազրույցներում, որոնք անցկացվել են 2020-21 թթ. մոտ երկու տասնյակ երիտասարդ մայրիկների հետ, գրեթե բոլորը պնդում են, որ երեքից պակաս երեխա ունենալու պատճառներից առաջնայինը սոցիալական, տնտեսական բնույթի են: Մերին, ով մեկ դուստր ունի, ասում է. «Երեխան ամեն օր մի նոր բանի կարիք է ունենում՝ շոր, կոշիկ, խնամք, զվարճանք, ու ինձ համար կարևոր է, որ աղջիկս գոնե հնարավորության սահմաններում ոչնչի պակաս չզգա։ Հենց դա է գլխավոր պատճառը, որ մենք չենք ցանկանում շատ բալիկներ՝ թերի կամ չապահովված կյանքով»։ Սաթենիկը մեկ զավակ ունի, նա էլ է երկրորդ հղիության պլանավորումը հետաձգում. «Մենք ամուսիններով մի տարվա մեջ գրեթե ոչնչից ամբողջ տուն «հավաքեցինք», ու հինգ տարվա ընդմիջումը միտված էր սոցիալական պայմանները մի քիչ ավելի ամրացնելուն, որ երկրորդ երեխայի ժամանակ էլ չմտածեմ տակդիրը փոխեմ, թե՞ մի ժամ էլ թողնեմ, որ մի հատ պակասն օգտագործեմ»:
Երեխա պլանավորելիս ժամանակակից ընտանիքներում էական նշանակություն ունի նաև սեփական հարկի առկայությունը: Ընդ որում, կարևոր է նաև բնակտարածքի հարցը: Մասնագիտությամբ լրագրող Լարիսան կրկնակի մայր է, բայց երրորդ երեխա իրենց երկսենյականոց բնակարանում չի պատկերացնում. «Մեր տունը փոքր է նույնիսկ երկու երեխայի համար: Համավարակն այս խնդիրը էլ ավելի զգալի դարձրեց, ոչ երեխաները, ոչ ես և ամուսինս փաստացի չունենք մեր տարածքը, ինչի հետևանքով երբեմն վիճում ենք անիմաստ: Երիտասարդ ընտանիքներին բնակարան ապահովելու ծրագրերում, եթե կառավարությունն իսկապես փորձում է խրախուսել բազմազավակությունը, պետք է ներառեն այս հարցը»: Փոքր բնակարանների խնդրին առավել սուր բախվում են ծնողների հետ ապրող ընտանիքները:
Հարցազրույցներում երիտասարդ մայրերն ավելի քիչ երեխաներ ունենալու պատճառներից նշում են նաև առողջապահական համակարգի բացթողումերը: Մեզ հետ զրուցած կանանց գրեթե կեսը առաջին երեխային ծննդաբերել է կեսարյան հատման ճանապարհով: Իսկ դա նշանակում է, որ երկրորդ և հաջորդ հղիությունները պետք է համեմատաբար ուշ պլանավորվեն՝ պայմանավորված կեսարյան հատումից հետո օրգանիզմի ավելի երկար ժամանակ վերականգնմամբ. «Սոցիալական, կազմակերպչական հարցերը լուծելի են, ինձ երրորդ երեխային ունենալուց հետո պահող միակ բանը առողջական խնդիրներն են: Կրտսեր տղայիս նորածին ժամանակ շատ-շատ էինք ուզում ևս մեկ երեխա, բայց կեսարյանից հետո այդքան շուտ չէի կարող հղիանալ: Իսկ հիմա տարիքիս պատճառով անհանգստանում եմ, երրորդ վիրահատությունս կլինի, ես էլ արդեն մոտենում եմ ռիսկային տարիքին» (Կարինե, 38 տարեկան, երկու երեխայի մայր): Երիտասարդ մայրերի համար լուրջ խոչընդոտ է նաև ծննդատներում կերակրման մասնագետների բացակայությունը. «Միշտ երազել եմ 4 երեխա ունենալ՝ ամեն սեռից երկուսը: Բայց աղջիկներիս հետ շատ չարչարվեցինք, հենց ծննդատանից սկսվեցին խնդիրները, մեզ ուղղորդեցին կաթնախառնուրդ գնել, հետո փորձեցի կրծքով կերակրել, լուրջ խնդիրներ ունեցանք, առայժմ պատրաստ չեմ նորից անցնել այդ ամենի միջով: Եթե ծննդատանը կրծքով կերակրման մասնագետ լիներ՝ վստահ եմ, ես ու երեխաներս չէինք չարչարվի այդքան»:
Անբարենպաստ շրջակա միջավայրը՝ որպես քիչ երեխա ունենալու պատճառ, նշում են հարցված մայրերի մեկ երրորդը: Նարեն մեկ դուստր ունի, ասում է, որ Երևանը երեխա մեծացնելու համար ավելի քան անհարմար է: «Այգիների, խաղահրապարակների բացակայություն, անհամապատասխան թեքահարթակներ կամ ընդհանրապես դրանց բացակայությունը, մեքենաներով լի մայթեր...Անգամ մայթին հանգիստ չես կարողանում զբոսնել կամ սայլակով անցնել, «քարսիթով» տաքսիների անհասանելիություն, իսկ առանց դրա երբեք երեխա մեքենա չեմ նստեցնի՝ ճանապարհներին մահացության թվերի պատճառով»: Լոռու մարզի փոքր համայնքներից մեկում բնակվող Ստելլան էլ ներկայացնում է գյուղում երեխա մեծացնելու դժվարությունները. «ժամանակակից աշխարհը շատ մրցակցային է, բոլորը ուզում են երեխան լավ մանկապարտեզ գնա, լավ դպրոց, «խմբակներ», զարգացած մարդ մեծանա, դիմանա մրցակցությունը: Իսկ մեզ մոտ ոչ մի պայման չկա դրա համար»:
Պատերազմից հետո արված հարցազրույցներում մայրերին մտահոգող ամենասուր խնդիրն ապահովության, կայունության բացակայությունն է, թեև հարցվածներից որոշներն էլ երրորդ երեխա ունենալու որոշում կայացրել են պատերազմում հարազատ կորցնելուց հետո:
Հղի և մանկահասակ երեխա ունեցող կանանց իրավունքների հարցն օրակարգային չէ
Աստղիկ Կարապետյանը «Կետ 33» հասարակական կազմակերպության նախագահն է, «Վաղ մայրության շրջանում կանանց աշխատանքային իրավունքների ջատագովություն» ծրագրի ղեկավարը: Ասում է, որ մեր երկրում մայրության պաշտպանության վերաբերյալ բավարար օրենսդրական կարգավորումներ կան, պարզապես վերահսկող մեխանիզմների բացակայության պատճառով այդ օրենքները հաճախ անտեսվում են: Օրինակ՝ կրծքով կերակրող կինը պետք է ունենա համապատասխան պայմաններ աշխատավայրում կրծքով կերակրելու համար, մինչդեռ գործատուները հատուկ կահավորված կերակրասենյակներ գրեթե երբեք չեն նախատեսում: Որոշ իրավիճակներում էլ թեև կինը տեղյակ է իր իրավունքներից, սակայն չի կարողանում պաշտպանել իրեն, քանի որ խոցելի վիճակում է: Նման զգացողություն ինքն ունեցել է ծննդատանը, «երբ բառացիորեն քո ու երեխայիդ կյանքն ու առողջությունը այլ մարդկանց ձեռքերում է, և կարող ես հանդուրժել գռեհիկ ռեպլիկը, ոչ ադեկվատ վարքը»,- ասում է Ա. Կարապետյանը։
Փորձագետը վստահեցնում է, որ մայրության պաշտպանությունն ընտանիքամետ քաղաքականությունների կենտրոնում է դրվում, վերջինս էլ նպասում է ծնելիության աճի խթանմանը։ Իսկ դրան հասնելու համար, ըստ տիկին Կարապետյանի, պետք է նվազագույնն ունենալ տեսլական, այնուհետև մշակվել ծրագրեր, իրականացվել օրենդրական և ոչ օրենսդրական միջոցառումներ։ Օրինակ, աշխատանքային իրավունքի ոլորտում, եվրոպական մի շարք երկրներում այսօր օրակարգային է ընտանեկան կյանքը աշխատանքից պաշտպանելը. «Թերևս մեր երկրում ամենատարածված խնդրներից մեկն է, երբ գործատուն ցանկացած ժամի իրեն իրավունք է վերապահում անհանգստացնել աշխատողին՝ աշխատանքին վերաբերող հարցերով։ Կամ «մենք մի ընտանիք ենք», «պետք է մեղվի պես աշխատել հանուն նպատակի» և նման մոտեցումներով «խրախուսում» են աշխատողին գրեթե 24-ժամյա ռեժիմով լինել գործատուի տրամադրության տակ։ Ֆրանսիայիում 2017-ի հունվարից աշխատողներն ունեն օրենսդրորեն ամրագրված «անջատելու իրավունք» (right to disconnect), երբ աշխատողը կարող է ոչ աշխատանքային ժամերին ուղղակի չարձագանքել աշխատանքին վերաբերող հաղորդագրություններին»,- ասում է փորձագետը:
Հոդվածի սկզբում հիշատակված Անուշ Լ.-ն նույնպես համարում է, որ իր հետ տեղի ունեցածն օրենքը վերահսկող մեխանիզմների բացակայության հետևանք է եղել: Նա համոզված է, որ եթե օրենքները չվերահսկվեն, միշտ էլ գտնվելու են գործատուներ, որոնք խտրականություն ցույց կտան երիտասարդ մայրիկների, կերակրող մայրերի ու հղիների նկատմամբ. «Ես համոզվել եմ, մենակ կենացներում են գովերգում հայ մայրերին, իսկ հետո հարմար պահին ոտնահարում են մեր իրավունքները»,- եզրափակում է նա:

Young Moms in Armenia: “They toast us and then violate our rights”
The young woman researched the company, listing the possible questions her potential employer would ask. She dressed modestly, with little make-up.
Anoush was surprised when the employer asked her if she planned to have children. “If you’re going to have a baby, tell me now. Let’s not waste my time,” the employer said.
The young woman says she left the interview with numbed hands. "It always happens, my hands freeze and go numb from the strong emotions.”
She nods when asked if she’s aware that the employer’s question was a violation of the employment law. Anoush says her family, especially her husband and father-in-law, wouldn’t have supported her if she complained.
This incident took place in September 2019, just a month after Armenian PM Nikol Pashinyan announced that his government wanted to increase the country’s population to five million by 2050.
Pashinyan is not the first Armenian leader to announce such ambitious demographic goals. In 2017, then Armenian President Serzh Sargsyan declared that Armenia’s population needed to reach four million by 2040. U.N. forecasts are much less optimistic. One U.N. report claims that the country’s population may drop from the current three million to 1.7 million by 2100.
Population growth depends on several factors, one of which is the birth rate. While 2020 saw the highest recent birth rate in Armenia (36,533), it is undeniable that Armenians now have fewer children than before.
Here, we study this phenomenon from the perspective of young mothers. We talked to two dozen mothers and experts to understand what changes motherhood has undergone in Armenia and what difficulties young mothers face in terms of the labor law.
When asked if women in Armenia prefer to have fewer children today, researcher Astghik Karapetyan said that women want to have more but dread the verbal abuse of maternity health workers and the risk of losing their jobs.
There was a time when the extended family raised a child
Over time, the modern Armenian family has come to resemble the nuclear Western family. We talked to ethnographer Gohar Vardumyan about the transformations of the family and mothers. She says that in ancient times, several generations lived together in patriarchal families, and clan size could include 50-70 people.
"In these conditions, the new mother, usually not older than twenty, was surrounded by counselors and helpers. The young mother was not on her own. The entire extended family raised the child,” says Vardumyan.
Vardumyan says that in Armenia, women have been idolized, put on a pedestal, because they can give birth. This is evidenced by the “mother goddesses” in ancient Armenian mythology. The image of the mother as a "housewife" underwent a transformation during the Soviet era when the rights of men and women were declared equal, and the Armenian woman became a working woman.
"The role of the mother in the Soviet-Armenian family was especially important. While ancient traditions were preserved, the mother was no longer restricted to a purely domestic status. She could work, receive a salary, and attain economic independence. The state supported the mother in every way, starting with childbirth. If a mother with a newborn wanted to return to work, she could leave the child at a nursery and go to work," says Vardumyan.
“Under a magnifying glass”: Mothers in Armenia today
Lida, 26, is a mother of two. The young family doesn’t live with the husband's parents.
Although Lida now longer puts in fifty hours a week at an office job, she says that rearing kids on her own is more tiring than before.
"It seems that it has become the norm for a woman, a mother, to look her best, to look well-groomed and beautiful. After having kids, she’s expected to resume her career, to read what the experts say and rear the children using modern methods. You must give them healthy food, iron their clothes, keep the house tidy. In addition, the woman must look attractive for her husband,” Lida says, asking how her peers manage to “play this game”.
Another mother, 28-year-old Karineh, says that in the modern world, motherhood seems to be "under a magnifying glass" via the influence of digital technology.
Karineh says she continues to participate in “mother group” social network discussions despite the risk of being ridiculed by more “experienced moms.” This phenomenon is known among Western researchers as "Mom Shaming". We don’t know how widespread the phenomenon is outside the virtual domain in Armenia as there is no relevant research. Researchers at the University of Michigan found that two-thirds of young mothers with children under the age of five, get comments, criticism or inappropriate advice from their peers about their approaches to caring for and raising their own children. The 475 American women who took part in the study said that children's behavior and eating habits were the most common targets of such outside advice.
"Motherhood has many faces: some happy, some less so”
We talked about modern motherhood with prenatal psychologist Sona Burnazyan, who has worked with many current and future mothers.
Burnazyan says a gulf separates the idolized notions of motherhood from the reality. She says that the romanticization of motherhood arose in ancient times when people had no knowledge of reproduction. The role of fathers was thus neglected, and mothers assumed a supernatural, divine image.
Burnazyan says that moms are ordinary people, and that motherhood can cause happiness and depression. She says that mothers who strive for perfection often feel guilty for coming up short.
The obsession with conforming to the ideal can be quite damaging. "Instead of enjoying motherhood with its joy and challenges, its pros and cons, many women live in tension. They are ashamed of it and that is why they are not able to voice their problems. They can’t get support from relatives or professionals,” says Burnazyan.
Why families don’t plan for a third child
A 2016 Friedrich-Ebert-Stiftung Foundation revealed that while more than 80% of the young people surveyed wanted to have two or three children, the vast majority had one or two.
Most all the mothers who spoke to us said the main reason for having less than three children was socio-economic
Mary, who has one daughter, told us she wants to give her child everything possible, new clothes, shoes, care, recreation, and that having more kids would be a burden.
“We don’t want to raise children that we can’t properly provide for, who will go wanting,” she says.
Satenik has one child and is postponing a second pregnancy. "It took us one year to get this house in order. We took a five-year break to improve our social conditions. I don’t want to think about how I’ll get diapers for a second child,” she says.
Having a home of one’s own is also a key factor in modern family planning
Larisa, a journalist, is a mother of two who can’t imagine having a third in their two-room apartment.
"Our house is small even for two children. The epidemic made the problem worse since none of us have our own space. This leads to useless arguments. The government has to address this in their housing programs for young families,” says Larisa.
Health system inadequacies also cited
The young mothers we spoke to also cited shortcomings in the health care system as reasons for having fewer children.
Half of the women said their first child was born by caesarean section. This delays any second or subsequent pregnancy given the time the body needs to recover.
"Social and organizational issues are solvable. The only thing that keeps me from having a third child is health problems. We really wanted one more baby when my younger son was born, but I couldn’t get pregnant so soon after the caesarean. Now, I'm worried about my age. It will be my third operation and I'm approaching a risky age,” says 38-year-old Karineh, a mother of two.
The lack of nutrition specialists in maternity hospitals is also a serious obstacle for young mothers.
"I have always dreamed of having four children, two of each sex. But my daughters and I suffered. The problems started in the maternity hospital. We were instructed to buy milk. Then I tried to breastfeed. We had serious problems and I’m not ready to go through all that again. If there had been a breastfeeding specialist in the maternity ward, I'm sure my children and I would not have suffered so much."
One-third of mothers surveyed cite a lack of public amenities for having few children.
Nareh has one daughter and says that Yerevan is quite problematic for raising a child.
“There’s a lack of parks, playgrounds, inappropriate disability ramps or their absence, sidewalks full of cars. You can’t walk or travel in a wheelchair on the sidewalks. Taxis don’t have car-seats, and I’ll never put a child in a car because of the road fatalities."
Stella, who lives in one of the small communities in Armenia’s northern Lori Province, says that the modern world is incredibly competitive. Everyone wants their child to attend good schools and clubs to get ahead.
“Here, we don’t have the conditions for this,” she says.
The most pressing issue for mothers in our post-war interviews is the lack of security and stability in Armenia. Some women, however, decided to have a third child after losing a loved one in last year’s Artsakh war.
Rights of pregnant women and those with young children not on government agenda
Astghik Karapetyan, President of the “Ket 33" NGO and head of the "Advocacy for Women's Labor Rights in Early Maternity" program, says that maternity protection laws in Armenia are often not enforced.
She says that employers must provide adequate conditions for women to breastfeed their child but seldom do.
While women are aware of their rights, they often do not defend them given their perceived vulnerability. Karapetyan says she found herself in this position at the maternity hospital when her life and that of her child were in the hands of others.
“I had to tolerate the vulgar remarks and inadequate behavior,” she says.
Karapetyan believes that maternity protection laws must be drafted and enforced to raise the birth rate in Armenia. She cites laws in Europe that create a cushion between family life and the workplace.
Employers in Armenia still believe they can call on employees whenever they want, demanding their input on this or that matter, or that they work additional hours for the “team”.
Karapetyan noted that in France, as of January 2017, employees have a legal right to “disconnect” from the job and that they can simply disregard any work-related messages during non-working hours.
Anoush, the young mom mentioned at the beginning of this article, says greater monitoring of the laws is necessary, otherwise there will always be employers who will discriminate against young mothers, nursing mothers and pregnant women.
"I am convinced that Armenian mothers are praised only in toasts, and later, when convenient, they violate our rights,” she says․