ԱԳ նախարարը եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցը
Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
«Կողմերն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հաստատման համար կարևոր են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, Ադրբեջանում դեռևս պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելը»,- նշված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում Ադրեջանի զինված ուժերի անօրինական ներկայությունը, ԼՂ հակամարտության գոտում զորավարժությունների իրականացումը խաթարում են տարածաշրջանում դե-էսկալացիայի ջանքերը։

Встреча министра иностранных дел Армении со специальным представителем ЕС в Южном Кавказе и по вопросу кризиса Грузии
13 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял делегацию во главе со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян и специальный представитель ЕС Тойво Клаар детально обсудили вопросы региональной безопасности.
Стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего и долгосрочного решения нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Глава МИД подчеркнул, что для установления региональной стабильности и безопасности важно соблюдение режима прекращения огня, скорейшее и безоговорочное возвращение все еще удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, а также отказ от армяноненавистной и милитаристской риторики.
Глава МИД Армении также отметил, что незаконное присутствие вооруженных сил Азербайджана на суверенной территории Армении, проведение военных учений в зоне нагорно-карабахского конфликта подрывает усилия по деэскалации в регионе.