Փաշինյան․ «ՀՀ համապատասխան ինստիտուտները մինչև 2020թ․ սեպտեմբերի 25-ը պատերազմի վերսկսումը համարել են քիչ հավանական»
Խորհրդարանում շարունակվում է Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց վերջինիս այդպես էլ չհրապարակված հարցազրույցից հատվածներ, երբ պնդում էր, թե այնպիսի կոնֆիդենցիալ տեեկությունների է տիրապետում, որոնք կարող են Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը ապակայունացնել:
Հիշեցնենք, որ Արցախյան երկրորդ պատերազմի նախօրեին Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը հարցազրույց էր տվել, որի միայն անոնսն էր հրապարակվել, սակայն հարցազրույցի ամբողջական տարբերակն այդպես էլ չհրապարակվեց։ Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչու Փաշինյանն այժմ չի հրապարակում այդ տեղեկությունները և Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակն ապակայունացնում:
Փաշինյանն արձագանքեց` հարցազրույցը չի հեռարձակվել, քանի որ կիրակի օրը պատերազմ է սկսվել, սակայն նա վստահեցրեց, որ այն պահպանվում է, և պնդեց` դեմ չի լինի, եթե այն դառնա պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի քննարկման առարկա: Փաշինյանը նշեց` դեմ չէ, որ դիտեն թե՛ մոնտաժված, թե՛ եթերային տարբերակները:
Նա նաև նշեց, թե Հայաստանի համապատասխան ծառայությունների համար Ադրբեջանի պատերազմի սադրանքը կանխատեսելի չի եղել:
«ՀՀ համապատասխան ինստիտուտներն ինձ տված զեկույցներում, մինչև 2020-ի սեպտեմբերի 25-ը՝ ներառյալ պատերազմի վերսկսումը, համարել են քիչ հավանական, խոսքն այն ինստիտուտների մասին է, որոնք իրավասու են նման գնահատականներ տալ»,- ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով` այս ժամանակաշրջանում Հայաստանի առաջ եղած խնդիրները լուծելու համար պետք են բացառիկ ամուր նյարդեր, սառնասրտություն և հավասարակշռություն, և ՀՀ կառավարությունն առաջնորդվում է այդ տրամաբանությամբ:
«Հետին թվով հարցազրույցներ հրապարակելը չեմ կարծում, թե գործին որևէ օգուտ կտա, բայց ընդունում եմ, որ կարող են լինել հարցեր, որոնց պատասխանը ՀՀ քաղաքացիները, ԱԺ-ն պետք է ստանան»,- ասաց նա` հույս հայտնելով, թե քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակում բոլոր հարցերն իրենց պատասխանները կստանան:

Н.Пашинян: “До 25 сентября 2020 г. соответствующие институты РА считали возобновление войны маловероятным”
Сегодня в Национальное Собрание пришли члены правительства, чтобы ответить на вопросы депутатов. Член оппозиционной фракции “Айастан” Агнеса Хамоян напомнила премьер-министру Николу Пашиняну об отрывках из его интервью, в которых он утверждал, что обладает конфиденциальными сведениями, способными дестабилизировать внутриполитическую ситуацию в Азербайджане.
Напомним, что накануне второй Арцахской войны Пашинян дал интервью Общественному телевидению, однако в эфире появился лишь анонс, а не полная версия. Депутат поинтересовалась, почему Пашинян не обнародует эти сведения и не дестабилизирует внутриполитическую ситуацию в Азербайджане.
Премьер ответил, что интервью не пошло в эфир, поскольку в воскресенье началась война. При этом Пашинян заверил, что оно сохранилось, и подчеркнул, что не будет против, если интервью станет предметом обсуждения комиссии, расследующей обстоятельства войны.
Н.Пашинян также отметил: “В представляемых мне докладах соответствующие институты РА до 25 сентября 2020 г. включительно считали возобновление войны маловероятным. Речь идет о тех институтах, которые компетентны давать такие оценки”.
По словам премьера, в этот период для решения стоящих перед Арменией задач нужны исключительно крепкие нервы, хладнокровие и уравновешенность, и правительство страны руководствуется именно логикой.
“Не думаю, что публикация интервью задним числом принесет какую-либо пользу, но я признаю, что могут быть вопросы, ответы на которые граждане и Национальное Собрание РА должны получить”,- добавил Никол Пашинян, выразив надежду, что это будет сделано в рамках работы расследовательской комиссии.