Գեղամ Նազարյանը` Նիկոլ Փաշինյանին. «Անկախության օրը պետք է նշվի, բայց ոչ գունագեղ շոուով»
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը բարձրաձայնեց անհետ կորած և գերեվարված զինծառայողների ծնողների մտահոգությունները, ըստ որոնց՝ այդպես էլ չկա միջգերատեսչական հանձնաժողով, որ զբաղվի նրանց հարցերով:
«Ի՞նչն է պատճառը, որ էս ամիսների ընթացքում լուրջ մարմին չստեղծվեց այդ խնդիրներով զբաղվելու համար։ Գուցե պատճառն այն է, որ այդ տղաների ծնողները խանգարու՞մ են գունագեղ շոուներ անել: Եռաբլուրում թարմ շիրիմներ ունենք, անհետ կորածներ, գերիներ, մի՞թե ավելի ընդունելի ձև չկար անկախության օրը նշելու, քան փայտով ծնողերի սիրտը փորելն է գունագեղ շոուով, որը նվիրված է զոհված տղերքին»,- հարցրեց Գեղամ Նազարյանը։
Փաշինյանն արձագանքեց` տասնյակից ավելի հանդիպումներ է ունեցել թե՛ անհետ կորածների, թե՛ գերիների հարազատների հետ, ապա վստահեցրեց` անհետ կորածների հարցով զբաղվող մարմին կա:
«Մեր պետական մարմիններն ամենաբարձր մակարդակով զբաղվում են այդ հարցով, բոլոր հնարավոր միջոցներն իրագործվում են: Ինչ վերաբերում է գունագեղ միջոցառումներին, նախ՝ ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլոր այն մարդկանցից, ում զգացմունքները որևէ կերպ վիրավորել կամ խոցել եմ նման ձևակերպմամբ, բայց ասել եմ՝ մեր տրամադրությունը տոնական չէ, ուղղակի կա այլ խնդիր` ՀՀ-ն 30 տարեկան է, իսկ նախատեսվող միջոցառման առանցքը մեր նահատակների հիշատակի ընդգծումն է»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` սեպտեմբերի 21-ին նախատեսվում է հայտարարել արցախյան բոլոր պատերազմների ժամանակ զոհված անձանց հիշատակը հավերժացնող մասշտաբային նախագծի մեկնարկի մասին, որի շուրջ արդեն վեց ամիս աշխատանքային քննարկումներ են ընթանում Կառավարությունում:
«Ներողություն խնդրելով նաև Ձեզնից՝ մի ցավալի փաստ պետք է արձանագրեմ` անկախության որևէ տոնակատարություն չենք ունեցել 30 տարվա պատմության մեջ, երբ չունենանք անհետ կորածներ, թարմ շիրիմներ Եռաբլուրում։ Դիլեման հետևյալն է, թե արդյոք պետք է ընդգծենք անկախության տարեդարձը: Իմ ընկալմամբ, մեր բոլոր նահատակներն ընկել են, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ապրի, ես այսպես եմ ընկալում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նազարյանը հակադարձեց` ինչպե՞ս է այդ մարմինն աշխատում, եթե վիրավոր զինծառայողը Մեղրիից Երևան է գալիս մի տեղեկանք վերցնելու համար:
«Ինչ վերաբերում է զոհված տղերքին, իհարկե, անկախության օրը պետք է նշվի, բայց ոչ գունագեղ շոուով։ Մեր տղերքը սիրում էին մեր երկիրը, զոհվել են էս երկրի համար, ոչ թե իրենց հիշատակը ցինիզմով հարգելու համար, այլ դրանից հետո պետք է սթափվենք ու փոխվենք: Էդ տղերքին հանգի՛ստ թողեք, մի՛ օգտագործեք էդ տղերքի անունները, հայտարարե՛ք, որ փոխվում է ձևաչափը, հնչելու է միայն սիմֆոնիկ երաժշտություն»,- ասաց զոհված զինծառայողի հայր Գեղամ Նազարյանը:
Փաշինյանն ասաց, որ միջոցառումը երկու խորագիր ունի` «Անկախ» և «Հայրենիքիս հետ»։ Ապա Կառավարության ղեկավարը արտասանեց Հովհաննես Թումանյանի «Հայրենիքիս հետ» բանաստեղծությունից մի հատված։

Гегам Назарян – Николу Пашиняну: “День независимости нужно отмечать, но не красочным шоу”
На сегодняшнем заседании парламента депутат оппозиционной фракции Гегам Назарян, встречавшийся на днях с родителями пропавших без вести и находящихся в азербайджанском плену военнослужащих, выразил обеспокоенность отсутствием межведомственной комиссии, которая занималась бы этими вопросами.
“Почему за прошедшие месяцы так и не бы создан орган, который серьезно занимался бы этой проблемой? Может, причина в том, что родители этих ребят мешают проводить “красочные шоу”? На кладбище “Ераблур” етсь свежие могилы, есть пропавшие без вести, пленные… Неужели нельзя отметить День независимости в более приемлемой форме и не причинять родителям боль проведением красочного шоу, которое будет посвящено павшим?” – спросил депутат.
Пашинян ответил, что провел более десятка встреч с родными без вести пропавших и пленных, заверив, что этими вопросами занимаются государственные органы на самом высоком уровне, используются все возможности. “Что касается красочных мероприятий, то я хочу извиниться перед теми, чьи чувства я ранил этой формулировкой. Но я также отметил, что настроение у нас не праздничное, просто Республике Армения исполняется 30 лет, а основой предусмотренного мероприятия станет дань уважения памяти павших”,- пояснил Пашинян.
По словам премьера, 21 сентября будет объявлено о начале реализации масштабного проекта, увековечивающего память погибших во время всех арцахских войн. Этот проект уже шесть месяцев обсуждается в правительстве.
“Принося вам извинения, должен отметить следующий печальный факт: за 30-летнюю историю независимости не было года, чтобы этот день мы отмечали без пропавших без вести и свежих могил в “Ераблуре”. И вопрос в том, нужно ли отмечать День независимости. Я считаю, что погибшие ребята пали за то, чтобы жила Республика Армения”,- сказал Н.Пашинян.
Назарян возразил: если такой орган работает, почему раненый военнослужащий приезжает за справкой из Мегри в Ереван?
“Что касается погибших, то День независимости, конечно, нужно отмечать, но без красочных шоу. Наши ребята любили свою страну и погибли за нее, а не за то, чтобы цинично отмечали их память. Оставьте этих ребят в покое, не используйте их имена. Скажите, что меняете формат, что будет звучать только симфоническая музыка…”- обратился к премьеру Гегам Назарян, чей сын тоже погиб на войне.