Փաշինյանը Դուշանբեում անդրադառնալու է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին հետաքրքրվեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններից: Պատգամավորը հարցրեց հարաբերությունների կարգավորման, երկաթուղու ու ճանապարհների գործարկման հնարավորությունից:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանեց` դեռևս 2021-ի գարնանը հանդիպումներ է ունեցել տարբեր բնակավայրերի բնակիչների հետ, և ի հայտ է եկել մի խոսակցություն, որ թշնամության մթնոլորտը տարածաշրջանում պետք է կառավարվի:
«Այս խոսույթով հանդես եկանք ընտրություններին նախորդած շրջանում և ստացել ենք մանդատ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու համար, որից հետո մեր պատկերացումները մանրամասն շարադրել ենք Կառավարության ծրագրում: Այս քննարկումների համատեքստում Թուրքիայից եղել են խոսակցություն սկսելու պատրաստակամության վերաբերյալ դրական ազդակներ, մենք դրական ենք գնահատել այդ ազդակները»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա` Կառավարությունն իր դեմքով հայտնել է պատրաստակամություն՝ սկսելու նման խոսակցություն հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունների, հաղորդակցության ուղիների բացման վերաբերյալ, և այդ ամենը եղել է հրապարակային: Նա նաև ընդգծեց` մի շարք գործընկեր պետություններ ողջունել են այդ խոսակցության պատրաստակամությունը` իրենք ևս պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ պրոցեսին:
«Երբ փոխադարձաբար արտահայտվում է խոսակցություն սկսելու պատրաստակամություն, ենթադրվում է՝ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվելու: Տրամաբանորեն հաջորդ քայլը պետք է լինի նախ աշխատանքային: Ես այսօր մեկնում եմ Դուշանբե՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, որտեղ Հայաստանը կստանձի նախագահությունը և այդ թեմային անդրադարձ պիտի կատարեմ նաև նման ֆորմատով»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

В Душанбе Н.Пашинян коснется армяно-турецких отношений
Депутат фракции “Гражданский договор” Саркис Ханданян во время проходившего сегодня в парламенте Правительственного часа задал вопрос об отношениях Армении и Турции. Депутата, в частности, интересовала возможность урегулирования отношений, задействования транспортных коммуникаций.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что еще весной 2021 г. встречался с жителями различных населенных пунктов, которые высказали мысль о том, что атмосфера вражды в регионе должна быть управляемой.
“Этот слоган мы использовали в предвыборный период и получили мандат на начало эпохи мирного развития для Армении и региона. После этого наши представления были детально изложены в программе Правительства. В процессе этих обсуждений со стороны Турции поступили положительные сигналы, которые мы оценили положительно”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, правительство выразил готовность начать диалог о возможностях урегулирования отношений, открытии путей сообщения. Никол Пашинян также сообщил, что ряд стран-партнеров приветствовали готовность к такому разговору, отметив готовность содействовать этому процессу.
“Когда взаимно выражается готовность начать разговор, предполагается, что будут предприняты конкретные шаги. По логике следующий шаг должен быть рабочим. Сегодня я отбываю в Душанбе для участия в саммите ОДКБ, на котором председательство перейдет к Армении. В этом формате также я коснусь этой темы”,- сказал Н.Пашинян.