Լաչինի միջանցքի երկայնքով ՀՀ-Արցախ նոր երթուղու կառուցման համար դեռ բանակցություններ չկան
Լաչինի միջանցքի երկայնքով Հայաստան-Արցախ կապն ապահովելու նպատակով երթուղու կառուցման համար դեռ պայմանավորվածություն չկա: Այս մասին խորհրդարանում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրել էր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության վեցերորդ կետը, ըստ որի՝ կողմերի համաձայնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապն ապահովելու համար առաջիկա երեք տարիների ընթացում պետք է հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորքը տեղակայվելու է այդ հատվածում երթուղին պաշտպանելու համար:
Աբրահամյանը մտավախություն հայտնեց, որ նոր երթուղին շրջանցելու է ոչ միայն Բերձոր քաղաքը, Սուս և Աղավնո գողերը, այլ Շուշիի շրջանի Հին Շեն, Մեծ Շեն, Եղծահող, Լիսագոր գյուղերը:
«Կարո՞ղ եք երաշխավորել, որ չի հաստատվի այնպիսի երթուղի, որ այդ գյուղերն ավտոմատ կերպով անցնեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ` թեկուզ անկլավի կարգավիճակով»,- հարցրեց Աբրահամյանը:
Փաշինյանն արձագանքեց` այս պահին այդ թեմայով որևէ բանակցություն չի ընթանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Գիտեմ, որ աշխատանքային քննարկումներ են տեղի ունեցել Արցախի իշխանությունների և ռուսական խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Մեր մասնագետները իքս պահից կմիանան, կձևակերպվի կոնկրետ առաջարկ, այդ առաջարկները կքննարկվեն: Դա պետք է տեղի ունենա կողմերի համաձայնությամբ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց, որ Արցախի և Հայաստանի շահերն առավելագույնս պաշտպանվեն այդ համատեքստում:
Տիգրան Աբրահամյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք Նիկոլ Փաշինյանի համար համար սկզբունքայի՞ն է հարցը, որ երթուղու կառուցման հետևանքով վերոնշյալ համայնքները որևէ կարգավիճակով չհայտնվեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
Փաշինյանն արձագանքեց, որ չի հասցրել բոլոր համայնքների անունները ֆիքսել, սակայն վստահեցրեց, որ Հայաստանի ու Արցախի իշխանություններն ամեն ինչ անելու են պատգամավորի նշած սցենարը բացառելու համար:

Переговоры о строительстве железной дороги РА-Арцах вдоль Лачинского коридора пока не ведутся
Договоренностей о строительстве железной дороги вдоль Лачинского коридора с целью обеспечения связи между Арменией и Арцахом пока нет, заявил сегодня в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Айастан” Тиграна Абрамяна.
Депутат напомнил том, что шестым пунктом подписанного 9 ноября 2020 г. трехстороннего заявления предусмотрено в ближайшие три года построить вдоль Лачинского коридора новую железную дорогу, которая обеспечит связь между Арцахом и Арменией, после чего для защиты коммуникации на данном участке разместятся российские миротворцы.
Абрамян выразил обеспокоенность тем, что новый маршрут пройдет в обход не только города Бердзор и сел Сус и Агавно, но также сел Хин Шен, Мец Шен, Ехцаох, Лисагор Шушинского района.
“Можете ли Вы гарантировать, что не будет утвержден такой маршрут, который приведет к автоматическому переходу указанных сел под контроль Азербайджана, пусть даже в статусе анклавов?” – спросил депутат.
По словам Пашиняна, на данный момент какие-либо переговоры по этому вопросу с участием представителей правительства Армении не ведутся.
“Мне известно, что состоялись рабочие обсуждения с участием представителей властей Арцаха и российских миротворческих сил. Наши специалисты подключатся с момента “икс”. Будут сформулированы и обсуждены конкретные предложения. Это должно быть сделано с согласия сторон”,- сообщил Пашинян.
В этом контексте интересы Арцаха и Армении должны быть максимально защищены, подчеркнул премьер.
Т.Абрамян поинтересовался, является ли для Пашиняна принципиальным вопрос о том, чтобы вследствие строительства железной дороги вышеупомянутые общины не оказались в каком-либо статусе под контролем Азербайджана.
Н.Пашинян заверил, что власти Армении и Арцаха сделают все возможное для исключения изложенного депутатом сценария.