Անահիտ Ավանեսյան. «Հոկտեմբերի 1-ից պահանջը հավասարապես ազդելու է նաև պետպաշտոնյաների վրա»
Դելտա շտամով պայմանավորված՝ մահացության և ծայրահեղ ծանր ընթացքի համամասնության մեծացում կա: Այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Ըստ նրա՝ անցյալ տարի 764 դրական դեպքից հոսպիտալացման տոկոսը կազմում էր շատ ավելի քիչ, քան հիմա է:
«Սա նշանակում է, որ նույն ցուցանիշի պարագայում զբաղեցնում ենք ավելի շատ մահճակալներ, մահճակալային ֆոնդը շատ ավելի արագ է սպառվում: Այս պահին մեզ մոտ ծավալված է 2044 մահճակալ, որից զբաղված է 1860-ը: Վերակենդանացման 319 մահճակալներից զբաղված է 289-ը: Հիվանդանոցային զբաղվածության 97-98 տոկոսը այն քաղաքացիներն են, որոնք պատվաստված չեն կամ ամբողջական պատվաստումը չեն ստացել»,- նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող պահանջին՝ Ավանեսյանն ասաց, որ 14 օրը մեկ թեստավորման պահանջը ևս մի ֆիլտր է, բացառություն են կազմում պատվաստվածները, հղի կանայք և հակացուցում ունեցող քաղաքացիները:
Նախարարի խոսքով՝ հակացուցումների վերաբերյալ բժշկական տեղեկանք պետք է տրամադրվի.
«Լինում են ժամանակավոր և բացարձակ հակացուցումներ։ Եթե քաղաքացին ունի քրոնիկ հիվանդության սրման փուլ, բժիշկը նրան հետազոտելուց հետո կտա տեղեկանք, որը ներկայացնելու պարագայում աշխատակիցը պարտավոր չի լինի անընդհատ թեստավորվել, երբ կանցնի սրման ընթացքը, նա կարող է հանգիստ պատվաստվել։ Առաջինը հենց նրան է ցուցված պատվաստելը։ Մեր հոգածության կենտրոնում ռիսկի խմբում գտնվող մեր քաղաքացիներն են»։
Նախարարը հայտնեց՝ կանոնը հավասարապես գործում է բոլորի համար՝ թե՛ հանրային իշխանության բոլոր ճյուղերի՝ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր ոլորտի աշխատակիցների համար․
«Որևէ տարբերակում հրամանի մեջ դրված չէ: Բոլորը նույն կանոնի հետևանքները պետք է կրեն։ Պետական ապարատում ունենք պատվաստումների 70 տոկոսից բարձր ցուցանիշ։ Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող պահանջը հավասարապես ազդելու է նաև պետական պաշոտններ զբաղեցնող անձանց վրա: Եթե չպատվաստված անձ լինի, պարտավոր է 14 օրը մեկ ներկայացնել ՊՇՌ թեստի արդյունքները»,- եզրափակեց Անահիտ Ավանեսյանը:

Вступающие в силу 1 октября требования в равной степени касаются госчиновников – Анаит Аванесян
В Армении наблюдается рост смертности от COVID-19 и число крайне тяжелых случаев этой болезни, что обусловлено распространением дельта-штамма, заявила сегодня на заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян. По словам министра, в прошлом году процент госпитализации от 764 положительных тестов был значительно меньше, чем сейчас.
“Это значит, что при аналогичном показателе сейчас занято больше коек, а коечный фонд сокращается намного быстрее. На данный момент у нас 2044 койки, из которых занято 1860. В реанимационных отделениях 319 коек, занято 289. 97-98% больничной занятости составляют не привитые или частично привитые граждане”,- сообщила А.Аванесян.
Касаясь вступающего в силу 1 октября требования о вакцинации, министр отметила, что необходимость представлять каждые 14 дней результаты тестов на COVID-19 тоже является фильтром. Исключение составят вакцинированные, беременные женщины и лица, имеющие противопоказания. В последнем случае потребуется медицинская справка.
Глава Минздрава подчеркнула, что эти правила распространяются на сотрудников как государственного, так и частного сектора.
“Вступающее в силу с 1 октября требование в равной степени относится и к лицам, занимающим государственные должности. Если человек не вакцинирован, то он обязан каждые 14 дней представлять результаты ПЦР-теста”,- заявила А.Аванесян.