Հայկ Կոնջորյանը խուսափում է զինծառայությունից իր ազատման օրինականության վերաբերյալ հարցերին պատասխանելուց
Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը խուսափում է զինվորական ծառայությունից իր ազատմանն անդրադառնալուց։
Չնայած Կոնջորյանն ակադեմիական տարկետման իրավունք է ստացել որպես ԵՊՀ համաշխարհային պատմության ամբիոնի ասպիրանտ, այդպես էլ գիտական ատենախոսություն չի պաշտպանել և չի ստացել պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: Արդեն 2013 թվականին՝ 26 տարեկանում, Կոնջորյանը զինծառայությունից ազատվել է առողջական հիմքով՝ կիսատ թողնելով ակադեմիական ուսումնառությունը:
Ծառայությունից ազատման հիմքերի վերաբերյալ «Հետքը» մի շարք հարցեր էր ուղղել պատգամավոր Կոնջորյանին: Սակայն նա որևէ հարցի չի պատասխանել՝ հղում անելով մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությանը: Կոնջորյանը հրաժարվում է նաև այս թեմայի շրջանակում հարցազրույցից:
2018-ին, երբ ի թիվս այլ պատգամավորների, անդրադարձել էինք նաև այն ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Հայկ Կոնջորյանի՝ զինծառայությունից ազատմանը, վերջինս պատրաստակամություն էր հայտնել լրացուցիչ բուժզննում անցնելու՝ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով: Մենք հարցրել էինք՝ արդյոք ուժի մեջ է նման պատրաստակամությունը, Կոնջորյանը որեւէ պատասխան չի տվել։
Նշենք, որ մեր որոշ հարցեր առհասարակ անձնական տվյալ չէին պարունակում, մեզ հետաքրքրում էր տարբեր հարցերի վերաբերյալ նրա դիրքորոշումը:
Կոնջորյանի գործընկեր Հայկ Սարգսյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր, որ պաշտպանության բոլոր այն նախարարները, որոնց օրոք փողով կամ զանգով բանակից ազատվել են, դավաճաններ են։ Այս պնդումը ֆեյսբուքյան գրառմամբ վերահաստատել էր նաեւ ՔՊ խմբակցության ղեկավարը: Հաշվի առնելով այն, որ Հայկ Կոնջորյանը և նրա շատ թիմակիցներ զինծառայությունից ազատվել են Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման շրջանում, նրան հարցրել էինք՝ հանրությունը կարո՞ղ է ողջամիտ կասկած ունենալ առ այն, որ Դուք և Ձեր գործընկերները զինծառայությունից ազատվել եք փողով, զանգով կամ փաստաթղթեր կեղծելով, և դա է պատճառը, որ տիրապետում եք նման մանրամասների։ Ինչպե՞ս կարող եք ապացուցել Ձեր` զինծառայությունից ազատման հիմքի օրինականությունը: Եվ, Ձեր կարծիքով, զինծառայությունից գումարով, զանգով կամ փաստաթղթեր կեղծելով ազատված անձինք դավաճաննե՞ր են, թե՞ ոչ:
Խնդրել էինք հայտնել նաեւ՝ արդյոք համատեղելի է իր առողջական խնդիրը զբաղեցրած պաշտոնի հետ։
Մինչ զինծառայությունից ազատվելը, ինչպես ասացինք, Հայկ Կոնջորյանն ակադեմիական տարկետում էր ստացել, սակայն գիտական ատենախոսությունն այդպես էլ կիսատ էր մնացել։ Ստացվում է` պետությունը նրա համար պայման է ստեղծել գիտությամբ զբաղվելու, սակայն նախկին ասպիրանտն օգտվել է միայն տարկետման իրավունքից` հետաձգելով զորակոչը, և այդպես էլ թեկնածուի գիտական աստիճան չի ստացել։ «Ինչո՞ւ եք կիսատ թողել Ձեր ատենախոսությունը»,- հարցրել էինք պատգամավորին:
Շարադրված բոլոր հարցերի առնչությամբ Հայկ Կոնջորյանի գրասենյակից պատասխանել են՝ պահանջվող տեղեկատվությունը վերաբերում է մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությանը, որը, «Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն», տեղեկատվության ազատությունը սահմանափակող դրույթ է:
Ընթերցողներին ասենք, իսկ Հայկ Կոնջորյանին հիշեցնենք, որ հանրային բարձր պաշտոն զբաղեցնողները (տվյալ պարագայում նման պաշտոն է երկրի քաղաքական մեծամասնության խմբակցության ղեկավարը) անձնական եւ ընտանեկան կյանքի պաշտպանության շատ նեղ շրջանակ ունեն, իսկ զինծառայությունից ազատվելու հարցը, որը քննարկվել է երկրի գլխավոր քաղաքական ամբիոնից, հանրային կարեւորության հարց է։ Ուստի, հանրությունն իրավունք ունի հավաստիանալ, որ խմբակցության ղեկավարը զինծառայությունից ազատվել է օրինական հիմքերով:

Айк Конджорян уклоняется от ответов на вопросы о законности своего освобождения от военной службы
Лидер парламентской фракции “Гражданский договор” Айк Конджорян уклоняется от вопросов о своем освобождении от военной службы.
Несмотря на то, что Конджорян как аспирант кафедры всемирной истории Ереванского государственного университета получил право на академическую отсрочку, он так и не защитил диссертацию и не получил научную степень кандидата исторических наук. В 2013 году, в возрасте 26 лет, Айк Конджорян по состоянию здоровья был освобожден от службы в армии, так и не завершив академическое образование.
Hetq.m направил депутату ряд вопросов, связанных с его освобождением от армии, однако ответы не были даны со ссылкой на тайну личной и семейной жизни. Конджорян отказывается также от интервью на эту тему.
В 2018 г., когда мы затронули вопрос освобждения от военной службы тогда еще члена партии “Просвещенная Армения” Айка Конджоряна, он выразил готовность пройти дополнительное медобследование в установленном законом порядке. Мы поинтересовались у депутата, остается ли его готовность в силе, однако на этот вопрос он так и не ответил.
Отметим, что некоторые наши вопросы не предусматривали предоставление личных данных – нас интересовала позиция Конджоряна по различным вопросам.
Его коллега по фракции Айк Саргсян заявил с трибуны парламента, что все те министры обороны, при которых имели место случаи освобождения от армии за деньги или по звонку, предатели. Эти слова подтвердил в Фейсбуке и сам руководитель фракции “ГД”. Учитывая то обстоятельство, что Айк Конджорян и многие члены его команды были освобождены от военной службы при министре обороны Сейране Оганяне, мы спросили его: “Может ли общественность высказывать разумное сомнение в том, что Вы и Ваши коллеги были освобождены от военной службы за деньги, по звонку или путем подделки документов, и поэтому вам известны такие детали? Как Вы можете доказать законность оснований Вашего освобождения от военной службы? На Ваш взгляд, являются ли предателями лица, освобожденные от военной службы за деньги, по звонку или путем подделки документов?”.
Мы также попросили А.Конджоряна сообщить, совместимы ли его проблемы со здоровьем с занимаемой им должностью.
Как уже было отмечено, до освобождения от армии Айк Конджорян оформил академический отпуск, однако диссертацию так и не защитил. Получается, что государство создало для него условия для занятия наукой, однако бывший аспирант воспользовался лишь своим правом на отсрочку от службы в армии и так и не получил степень кандидата наук.
“Почему Ваша диссертация осталась незавершенной?” – спросили мы депутата. На все изложенные вопросы из офиса г-на Конджоряна ответили, что затребованные сведения содержат тайну личной и семейной жизни.
Читателям сообщим, а Айку Конджоряну напомним, что для занимающих высокие общественные должности лиц (в данном случае речь идет о должности руководителя фракции политического большинства страны) предусмотрена низкая степень защиты личной и семейной жизни, а вопрос освобождения от военной службы имеет общественно важное значение. Поэтому общественность имеет право убедиться в том, что лидер властной фракции был освобожден от службы в армии на законных основаниях.