Դուշանբեում տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Դուշանբեում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ Իրանի նախագահը ողջունելով վարչապետ Փաշինյանին` նշել է. «Ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ հետ: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել ընտրություններում հաղթանակի և վարչապետի պաշտոնը կրկին ստանձնելու համար»,- ասել է Իրանի նախագահը` հույս հայտնելով, որ պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների հարաբերություններում նոր դրական քայլեր կիրականացվեն:
Իր հերթին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Էբրահիմ Ռայիսիի երդմնակալության արարողությունից Հայաստան է վերադարձել լավ տպավորություններով: «Մեր երկու կառավարությունների գործունեությունը մեկնարկել է միաժամանակ, կարծում եմ դա շատ լավ նրբերանգ է, որը հնարավորություն է ստեղծում ներդաշնակեցնել մեր գործողությունները»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարության գործունեության ծրագրում հատուկ ընդգծվել է տարածաշրջանային հարաբերությունների կարևորությունը: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է Իրանի նախագահի հայտարարությունը, ըստ որի` Իրանի համար ևս կարևոր է հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների անխափան կազմակերպմանը, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in Dushanbe on a working visit, met with President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi.
Greeting Prime Minister Pashinyan, the President of Iran said, “I am happy to meet with you. I want to once again congratulate you on your victory in the elections and re-assumption of the post of Prime Minister”. The Iranian President expressed hope for new positive steps in the relations of the two countries during his tenure.
In his turn, Nikol Pashinyan said that he returned from the inauguration of Ebrahim Raisi to Armenia with good impressions. “Our governments started their activities at the same time, and I think it’s a very good nuance which gives an opportunity to harmonize our actions”, PM Pashinyan said. He added that the Government’s Action Plan specially emphasizes the importance of regional relations. In this context, the Prime Minister highlighted the statement of the Iranian President, according to which the development of relations with neighbors is also important for Iran.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to the further development of the Armenian-Iranian multilateral relations, the uninterrupted organization of cargo transportation between the two countries, and the processes taking place in the region.