ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերություններ. երեսուն տարվա գործընկերություն՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա
ԱՄՆ դեսպանատունը տարածել է դեսպան Լին Մ․ Թրեյսի ուղերձը ՀՀ անկախության տոնի վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Ուղիղ երեսուն տարի առաջ հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը քվեարկեց Խորհրդային Միության կազմից դուրս գալու օգտին՝ կատարելով առաջին քայլը անկախ ինքնիշխան պետության կարգավիճակի վերականգնման հարցում։
Այսօր, երբ նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության երեսնամյա հոբելյանը, ես տեսնում եմ հայ ժողովրդի ուժն ու տոկունությունը և ավելի լավ ապագա կառուցելու վճռականությունը՝ ի հեճուկս աննախադեպ մարտահրավերների, ինչպիսիք էին գլոբալ համավարակը և անցյալ տարի Հայաստանին պատուհասած պատերազմը։ Ես տեսնում եմ, որ այս հինավուրց ժողովուրդը անկախության միջոցով կերտում է իր պատմության նոր գլուխը։ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ու երկրի քաղաքացիների համար տնտեսական հնարավորություններ ստեղծելու ճանապարհով և միաժամանակ ձգտում է լուծել անվտանգային կարևորագույն խնդիրները։ Երեսուն տարիների ընթացքում հայ-ամերիկյան գործընկերության հիմքում եղել են հենց այս ընդհանուր արժեքները։
Լայնածավալ և խորը գործընկերության ուղին
Մենք Միացյալ Նահանգների առաջին դեսպանությունը Հայաստանում բացեցինք երկրի անկախացումից կարճ ժամանակ անց՝ 1992թ․-ին, սակայն հայ-ամերիկյան գործընկերությունը շատ ավելի վաղ է սկսվել, քան մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Դեռևս 1919թ․ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի վարչակազմի ներքո ամերիկյան կառավարությունը տարածաշրջանով մեկ օժանդակություն էր ցուցաբերում Ցեղասպանությունից տուժած հայերին։
Այնուհետ Միացյալ Նահանգներն ակտիվ դերակատարում ունեցավ՝ օգնելով Հայաստանին 1988թ․ կործանարար երկրաշարժից հետո․ Միացյալ Նահանգների կառավարության ու մասնավոր քաղաքացիների կողմից տեխնիկական ու ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերվեց աղետի հետևանքների վերացման ու անօթևան մնացածներին օգնելու հարցերում։ ԱՄՆ արձագանքը սոսկ այս ողբերգության մասշտաբներով չէր պայմանավորված, այլ նաև ընդգծում էր մեր երկու ժողովուրդների միջև առկա կապերի խորությունը։ Խոսելով մեր ժողովուրդների կապի մասին չենք կարող չհիշատակել հայկական ակտիվ սփյուռքը ԱՄՆ-ում, որը մեր երկու երկրների ու մեր հարաբերությունների ամրության հարցում մշտապես հանդիսացել է կարևորագույն գործոն։
Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմամբ մեր գործընկերության դուռն ավելի լայն բացվեց։ Եվ երեսուն տարի անց, որի ընթացքում Միացյալ Նահանգների կողմից տրամադրվել է շուրջ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար աջակցություն, մեր կապերն առավել քան երբևէ ամուր են։ Ամուր ժողովրդավարական հաստատությունների ձևավորում ու պահպանում, իրավունքի գերակայության ապահովում և կոռուպցիայի դեմ պայքար, մարդասիրական օգնություն դրա կարիքն ունեցողներին, անվտանգային կառույցների կարողությունների մեծացում, տնտեսական հնարավորությունների վերհանում և խթանում, առողջապահական համակարգի ամրապնդում, մշակութային ժառանգության պահպանություն, կրթական հնարավորությունների ընդլայնում, փոխանակային ծրագրերի միջոցով ներդրումներ մարդկային կապիտալում և տարածաշրջանային խաղաղության նախաձեռնությունների օժանդակում․ ահա երկկողմ հարաբերությունների այն լայն շրջանակը, որի ձևավորմանն ու ամրապնդմանն ուղղվել են մեր համատեղ ջանքերը։
Տոկունություն ի հեճուկս մարտահրավերների
Մեր բազմազան գործընկերությունն ամենուր միտված է այն նպատակին, որ մարդկանց կյանքը բարելավվի, բոլորս լինենք առողջ և ապահով ու ավելի լավ աշխարհ թողնենք մեր երեխաների համար։ Ինչպես այս տարի ավելի վաղ Հայոց ցեղասպանության հիշատակման իր խոսքում նշեց նախագահ Բայդենը, «Այսօր, սգալով կորուստների համար, եկե՛ք նաև մեր հայացքն ուղղենք դեպի ապագա՝ դեպի մի աշխարհ, որ մենք ուզում ենք կառուցել մեր երեխաների համար։ Աշխարհ, որ ստվերված չէ մոլեռանդության ու անհանդուրժողականության առօրյա չարիքներով, աշխարհ, որտեղ հարգված են մարդու իրավունքները և որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել իրենց կյանքն արժանապատիվ ու անվտանգ»։
Վերջին քսան ամիսը փորձությունների շրջան էին, սակայն կրկին ի ցույց դրվեց հայ ժողովրդի տոկունությունն ու հայաստանյան ժողովրդավարության ամրությունը։ Այս տարվա ամռանը տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք ոչ միայն արժանացան միջազգային դիտորդների գովեստին հիմնարար իրավունքների ապահովման համար, այլ նաև հպարտանալու առիթ դարձան շատ հայերի համար, որոնք տեսան, որ ի հեճուկս դժվարությունների, հայաստանյան ժողովրդավարությունը աներեր մնաց։ Ու թեպետ մենք չպետք է մոռանանք մարտահրավերների, ողբերգությունների ու դժվարությունների մասին, որոնք մինչ օրս հաղթահարված չեն, սակայն պետք է նաև աչքի առաջ ունենանք այն ամենը, ինչին Հայաստանն հասել է ու նոր ձեռքբերումների հասնելու ներուժը։
Վերջին երեսուն տարվա ընթացքում ձևավորված կապերի ամուր հիմքի վրա շարունակելով մեր աշխատանքը՝ մենք հայ-ամերիկյան հարաբերությունների դրական ապագա ենք տեսնում և շարունակում ենք վստահությամբ նայել դեպի Հայաստանի ապագան՝ որպես ինքնիշխան, բարեկեցիկ պետություն, որը հաշվետու է իր ժողովրդի առաջ ու չունի վտանգներ հարևաններից։ Մենք սպասում ենք մեր գործընկերությանը շարունակական ընթացքին՝ մինչ Հայաստանն ընթանում է 1991թ․ սեպտեմբերի 21-ին որդեգրած ճանապարհով»։

By U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy
Exactly thirty years ago, the Armenian people overwhelmingly voted to secede from the Soviet Union, taking the first step to regain their status as an independent, sovereign nation.
Today, as we commemorate the 30th anniversary of its independence, I see the strength and resiliency of the Armenian people and the commitment to building a better future despite the unprecedented challenges of a global pandemic and war Armenia has faced in the last year. I see an old nation that has used its independence to chart a new history. An Armenia that is taking a path of democratic reform and developing economic opportunities for its citizens while seeking to address critical security concerns. For thirty years, these have been the bases of U.S.-Armenia partnership rooted in shared values.
Building a Broad and Deep Partnership
We opened the first U.S. Embassy in Yerevan in 1992, shortly after Armenia’s independence; but the U.S.-Armenia partnership predates the official establishment of diplomatic relations between our two countries. As far back as 1919 under President Woodrow Wilson’s administration, the American government provided relief support to Armenians throughout the region impacted by the Genocide.
The United States later played an active role in helping Armenia recover from the devastating 1988 earthquake, with the U.S. government and private citizens providing technical and financial assistance to aid in recovery efforts and help those displaced by the disaster. The overwhelming U.S. response underscored both the scale of the tragedy but also the depth of the people-to-people ties between our countries. And it would be impossible to talk about our people-to-people ties without acknowledging America’s vibrant Armenian diaspora community that has been an enduring source of strength for both our countries and our relations.
With the establishment of official diplomatic relations between the United States and Armenia, the door opened wider on the possibilities for our partnership. Indeed, three decades later and having provided nearly $3 billion dollars in U.S. assistance, our ties are stronger than ever. Building and maintaining strong democratic institutions, advancing the rule of law and combating corruption, providing humanitarian support to the vulnerable, improving the capacity of the security structures, unlocking and promoting economic opportunities, strengthening health care systems, preserving cultural heritage, expanding access to education, investing in people through exchange programs, and supporting regional peace initiatives underscore the broad bilateral relationship that Americans and Armenians have worked together to establish and strengthen.
Resiliency Amid Challenges
A key thread that ties together our diverse partnership is the aim to improve people’s lives, to keep us all healthy and safe, and to leave a better world for our children. As President Biden stated earlier this year in his commemoration of the Armenian Genocide: “Let us also turn our eyes to the future — toward the world that we wish to build for our children. A world unstained by the daily evils of bigotry and intolerance, where human rights are respected, and where all people are able to pursue their lives in dignity and security.”
The last twenty months have been trying, yet they again showed the resiliency of the Armenian people and the strength of Armenia’s democracy. This summer we saw a parliamentary election which was not only praised by international observers for upholding fundamental freedoms but was also a source of pride for many Armenians who saw the country’s democratic institutions stand strong in the face of adversity. And while we will not forget the challenges, tragedies and hardships which persist to this day, we should not lose sight of all that Armenia has achieved and potential to achieve.
Building on the strong foundation of ties developed over the last thirty years, we continue to see a positive future for the U.S.-Armenia relationship – and continue to look with confidence at the future for Armenia -- a sovereign, prosperous state accountable to its people and secure with its neighbors. We look forward to our continuing partnership as Armenia follows the path it began on September 21, 1991.