Ինտելեկտուալ խաղերի միջազգային փառատոնում հայաստանյան թիմերը արժանացան արծաթե և բրոնզե մեդալների
Սեպտեմբերին Երևանում կայացավ «Յունիբանկի գավաթ» ինտելեկտուալ խաղերի միջազգային փառատոնը, որին մասնակցեցին թիմեր Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Բելառուսից: Միջոցառումը, որը նվիրված էր Յունիբանկի 20-ամյակին տեղի ունեցավ Holiday Inn Yerevan-Republic Square հյուրանոցում: Բանկը փառատոնի գլխավոր հովանավորն էր:
Փառատոնի ծրագիրը ներառում էր երեք խաղ՝ «Ի՞նչ, ո՞րտեղ, ե՞րբ», «Բրեյն ռինգ» և «Էրուդիտ-Սեքստետ»: Բացարձակ հաղթող ճանաչվեց Ուկրաինան ներկայացնող «Պրիմատի» թիմը, որն առաջին տեղը զբաղեցրեց բոլոր ինտելեկտուալ մրցույթներում:
Թեժ պայքար ընթացավ այլ մրցանակային տեղերի համար: «Ի՞նչ, ո՞րտեղ, ե՞րբ» խաղում երկրորդ տեղը գրավեց «Խրոնիչեսկիյե ռազումնիյե United» թիմը Բելառուսից, իսկ երրորդ տեղը՝ «ՆՈՒԻԽ» թիմը Հայաստանից: «Բրեյն ռինգ»-ում երկրորդ տեղը զբաղեցրեց հայկական «Առագաստ» թիմը, բրոնզե մեդալի արժանացավ բելառուսական թիմը:
«Էրուդիտ-Սեքստետ»-ում լավագույն արդյունքը ցույց տվեց «Պրիմատի» թիմը, երկրորդ և երրորդ տեղերը, համապատասխանաբար, զբաղեցրեցին «Հայաստան» և ««Anfield» թիմերը, իսկ չորրորդը՝ ռուսական «Gambler» թիմը:
«Շնորհավորում ենք փառատոնի հաղթողներին և բոլոր մասնակիցներին: Մենք մեծ հաճույքով հովանավորեցինք այս միջոցառումը, որը խորհրդանշում է Յունիբանկի ռազմավարական քաղաքականությունը՝ շեշտը դնելով ինտելեկտուալ ռեսուրսների վրա: Կիրառելով նորարարական տեխնոլոգիական լուծումներ և ներգրավելով լավագույն մասնագետներին՝ մենք ստեղծում ենք բանկային ծառայություններ, որոնք բարելավում են մեր հաճախորդների կյանքը: Եվ 20 տարվա ընթացքում մեր ձեռքբերումները հաստատում են, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք: «Յունիբանկի գավաթ» փառատոնը մարմնավորում է մեր արժեքները, եւ մենք մեկ անգամ չէ, որ կանկացնենք այս մրցույթը տարբեր երկրների գիտակների համար», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
«Յունիբանկի գավաթ»-ը առաջին խոշոր միջազգային մրցաշարն է , որը տեղի ունեցավ Հայաստանում հետկովիդյան շրջանում: Այն շատ կարեւոր քայլ է երկրում ինտելեկտուալ շարժի զարգացման համար: Տարբեր երկրներից ժամանած ուժեղ և հայտնի գիտակների հետ մրցելու հնարավորությունը լավ խթան է հայաստանյան թիմերի զարգացման համար», - ասաց Գիտակների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Քոչարյանը:
Եռօրյա փառատոնն անցավ տոնական մթնոլորտում, հայկական հյուրասիրության լավագույն ավանդույթների համաձայն: Հաղթողները պարգեւատրվեցին մեդալներով, գավաթներով և Argenta գործարանի արծաթե հուշանվերներով: Բոլոր մասնակիցներին նվիրվեցին հայկական արտադրության 30 տարվա խերես և «Չայանե» ապրանքանիշի հայկական խոտաբուսյերով թեյերի հավաքածու:
«Մենք բոլորս կհիշենք այս ջերմ մթնոլորտը և հիանալի փառատոնը, որը մեզ համար կազմակերպել էր Յունիբանկը հյուրընկալ Երեւանում: Սրտանց շնորհակալ ենք Յունիբանկին ինտելեկտուալ խաղերի աջակցության համար և բանկին մաղթում ենք հետագա բարգավաճում », - ասաց փառատոնի խաղավար Պավել Զաբավսկին:

В международном фестивале интеллектуальных игр команды из Армении завоевали серебро и бронзу
Ярким событием сентября стал международный фестиваль интеллектуальных игр «Кубок Юнибанка», собравший в Ереване команды из Армении, России, Украины и Беларуси. Мероприятие, приуроченное к 20-летию ОАО «Юнибанк», состоялось в отеле Holiday Inn Yerevan-Republic Square. Банк выступил генеральным спонсором фестиваля.
Программа включала сразу три игры: «Что? Где? Когда?», «Брэйн-ринг и «Эрудит-секстет». Абсолютным победителем стала команда «Приматы», представляющая Украину. Её участники — Дмитрий Литвинов, Инна Семёнова, Илья Новиков, Алексей Самулёв, Наталья Новыш и Алексей Филановский — сумели взять первенство во всех интеллектуальных поединках.
За другие призовые места разгорелась жаркая борьба. В «Что? Где? Когда?» второе место завоевали «Хронические разумные United» из Беларуси, третье — «НУИХ» из Армении. А вот в «Брэйн-ринге» гости из Минска взяли бронзу, уступив серебро другой команде — ереванскому «Арагасту».
В «Эрудит-секстете» лучшие результаты продемонстрировали «Приматы», за ними в турнирной таблице расположились две команды из Еревана — «Айастан» и «Anfield», и команда «Gambler» из Москвы.
«Поздравляю победителей и участников фестиваля! Мы с большим удовольствием выступили спонсором этого мероприятия, символизирующего стратегическую политику «Юнибанка» — ставку на интеллектуальные ресурсы. Используя инновационные технологические решения и привлекая к работе лучших специалистов, мы создаем банковские продукты, улучшающие жизнь наших клиентов. И успехи, которых мы добились за двадцать лет, подтверждают правильность выбранного пути. «Кубок Юнибанка» олицетворяет наши ценности, и мы ещё не раз проведём этот турнир для эрудитов из разных стран», — прокомментировал председатель Правления ОАО «Юнибанк» Месроп Акопян.
«Кубок Юнибанка стал первым крупным международным турниром, который состоялся в Армении в постковидную эпоху. Его проведение — важный шаг в развитии интеллектуального движения в стране, ведь возможность поиграть в одном зале с сильными и известными иностранными знатоками станет хорошим стимулом развития для армянских игроков», — отметил председатель Армянской ассоциации знатоков Тигран Кочарян.
Трёхдневный фестиваль прошёл в праздничной обстановке, в лучших традициях армянского гостеприимства. Победителей наградили кубками, медалями и серебряными изделиями фабрики «Аргента». Без подарков не отпустили и других участников: все гости увезли с собой сувениры, которые будут напоминать о солнечной Армении. Это знаменитый армянский херес 30-летней выдержки и травяные чаи «Чаянэ» — натуральные купажи трав, собранных с горных склонов Армении.
«Нам всем запомнится этот тёплый, душевный праздник, который устроил для нас «Юнибанк» на щедрой армянской земле, в гостеприимном городе Ереване, — сказал ведущий мероприятия Павел Забавский. — Сердечно благодарим «Юнибанк» за поддержку интеллектуальных игр и желаем ему дальнейшего процветания!».