Ինտելեկտուալ խաղերի միջազգային փառատոնում հայաստանյան թիմերը արժանացան արծաթե և բրոնզե մեդալների
Սեպտեմբերին Երևանում կայացավ «Յունիբանկի գավաթ» ինտելեկտուալ խաղերի միջազգային փառատոնը, որին մասնակցեցին թիմեր Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Բելառուսից: Միջոցառումը, որը նվիրված էր Յունիբանկի 20-ամյակին տեղի ունեցավ Holiday Inn Yerevan-Republic Square հյուրանոցում: Բանկը փառատոնի գլխավոր հովանավորն էր:
Փառատոնի ծրագիրը ներառում էր երեք խաղ՝ «Ի՞նչ, ո՞րտեղ, ե՞րբ», «Բրեյն ռինգ» և «Էրուդիտ-Սեքստետ»: Բացարձակ հաղթող ճանաչվեց Ուկրաինան ներկայացնող «Պրիմատի» թիմը, որն առաջին տեղը զբաղեցրեց բոլոր ինտելեկտուալ մրցույթներում:
Թեժ պայքար ընթացավ այլ մրցանակային տեղերի համար: «Ի՞նչ, ո՞րտեղ, ե՞րբ» խաղում երկրորդ տեղը գրավեց «Խրոնիչեսկիյե ռազումնիյե United» թիմը Բելառուսից, իսկ երրորդ տեղը՝ «ՆՈՒԻԽ» թիմը Հայաստանից: «Բրեյն ռինգ»-ում երկրորդ տեղը զբաղեցրեց հայկական «Առագաստ» թիմը, բրոնզե մեդալի արժանացավ բելառուսական թիմը:
«Էրուդիտ-Սեքստետ»-ում լավագույն արդյունքը ցույց տվեց «Պրիմատի» թիմը, երկրորդ և երրորդ տեղերը, համապատասխանաբար, զբաղեցրեցին «Հայաստան» և ««Anfield» թիմերը, իսկ չորրորդը՝ ռուսական «Gambler» թիմը:
«Շնորհավորում ենք փառատոնի հաղթողներին և բոլոր մասնակիցներին: Մենք մեծ հաճույքով հովանավորեցինք այս միջոցառումը, որը խորհրդանշում է Յունիբանկի ռազմավարական քաղաքականությունը՝ շեշտը դնելով ինտելեկտուալ ռեսուրսների վրա: Կիրառելով նորարարական տեխնոլոգիական լուծումներ և ներգրավելով լավագույն մասնագետներին՝ մենք ստեղծում ենք բանկային ծառայություններ, որոնք բարելավում են մեր հաճախորդների կյանքը: Եվ 20 տարվա ընթացքում մեր ձեռքբերումները հաստատում են, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք: «Յունիբանկի գավաթ» փառատոնը մարմնավորում է մեր արժեքները, եւ մենք մեկ անգամ չէ, որ կանկացնենք այս մրցույթը տարբեր երկրների գիտակների համար», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
«Յունիբանկի գավաթ»-ը առաջին խոշոր միջազգային մրցաշարն է , որը տեղի ունեցավ Հայաստանում հետկովիդյան շրջանում: Այն շատ կարեւոր քայլ է երկրում ինտելեկտուալ շարժի զարգացման համար: Տարբեր երկրներից ժամանած ուժեղ և հայտնի գիտակների հետ մրցելու հնարավորությունը լավ խթան է հայաստանյան թիմերի զարգացման համար», - ասաց Գիտակների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Քոչարյանը:
Եռօրյա փառատոնն անցավ տոնական մթնոլորտում, հայկական հյուրասիրության լավագույն ավանդույթների համաձայն: Հաղթողները պարգեւատրվեցին մեդալներով, գավաթներով և Argenta գործարանի արծաթե հուշանվերներով: Բոլոր մասնակիցներին նվիրվեցին հայկական արտադրության 30 տարվա խերես և «Չայանե» ապրանքանիշի հայկական խոտաբուսյերով թեյերի հավաքածու:
«Մենք բոլորս կհիշենք այս ջերմ մթնոլորտը և հիանալի փառատոնը, որը մեզ համար կազմակերպել էր Յունիբանկը հյուրընկալ Երեւանում: Սրտանց շնորհակալ ենք Յունիբանկին ինտելեկտուալ խաղերի աջակցության համար և բանկին մաղթում ենք հետագա բարգավաճում », - ասաց փառատոնի խաղավար Պավել Զաբավսկին:

The following is a paid Unibank release.
The “Unibank Cup” international festival of intellectual games became the highlight of September, hosting teams from Armenia, Russia, Ukraine and Belarus in Yerevan. The event, dedicated to the 20th anniversary of Unibank OJSC, took place at the Holiday Inn Yerevan-Republic Square hotel. The bank acted as the general sponsor of the festival.
The program included three games at once: “What? Where? When?”, “Brain-ring” and “Erudite-sextet”. The absolute winner of the festival was the team “Primati” (Primates) from Ukraine. Its participants, Dmitry Litvinov, Inna Semyonova, Ilya Novikov, Alexey Samulev, Natalia Novysh and Alexey Filanovsky, managed to take the lead in all intellectual battles.
For the other top places there was a heightened competition. A Belorusian team called “Khronicheskie Razumnie United” (Chronic reasonable United) won the second place in “What? Where? When?”, while the Armenian “NUIX” was the third. In the “Brain-ring”, however, the guests from Minsk won the bronze, losing silver to another team- "Aragast" from Yerevan.
In "Erudite Sextet" the best results were shown by "Primates", followed by two teams from Yerevan - "Hayastan" and "Anfield", and "Gambler" from Moscow.
“Congratulations to the winners and participants of the festival! It was a great pleasure for us to sponsor this event which symbolizes the strategic policy of “Unibank”- a stake on intellectual resources. Using innovative technological solutions and employing the best specialists, we create banking products that improve the lives of our clients. And the successes that we have achieved over twenty years confirm that the chosen path is correct. “Unibank Cup” embodies our values, and we are planning to hold this kind of tournaments for erudite from different countries more than once”, commented Mesrop Hakobyan, CЕО of “Unibank” OJSC.
“The Unibank Cup was the first major international tournament that took place in Armenia in the post-covid era. Holding it is an important step in the development of the intellectual movement in the country, because the opportunity to play in the same hall with strong and well-known foreign experts will be a good stimulus for development for Armenian players,” said Tigran Kocharyan, Chairman of the Armenian Association of Intellectuals.
The three-day festival passed in a festive atmosphere, keeping the best traditions of Armenian hospitality. The winners were awarded with cups, medals and silver products of the “Argenta” factory. Other participants also did not leave without presents- all the guests received souvenirs which will remind them about the sunny Armenia. These were the famous, 30 years old Armenian sherry and herbal teas "Chayane" - natural blends of herbs collected from the mountain slopes of Armenia.
“We will all remember this warm, sincere holiday that Unibank arranged for us on the generous Armenian land, in the hospitable city of Yerevan,” said the host of the event, Pavel Zabavsky. We sincerely thank Unibank for supporting intellectual games and wish it further prosperity!”.