Սուքիասյանների ավիաընկերությունը դիմել է քաղավիացիայի կոմիտե՝ թռիչքների իրավունք ստանալու համար
Մարտի 18-ին պետական գրանցում ստացած «Ֆլայուան Արմենիա» ավիաընկերությունն արդեն հաջորդ օրը՝ մարտի 19-ին, դիմել է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտե՝ օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ) ստանալու նպատակով: Հիշեցնենք, որ այս վկայականն է այն փաստաթուղթը, որն իրավունք է տալիս զբաղվել կոմերցիոն փոխադրումներով: Այսինքն՝ քանի դեռ տվյալ ընկերությունը չունի ՕՇՎ, նա չի կարող կանոնավոր կամ ոչ կանոնավոր (չարտերային) առեւտրային թռիչքներ իրականացնել:
ՔԱԿ-ից «Հետքը» տեղեկացել է, որ ավիաընկերության ՕՇՎ ստանալու հայտը եւ դրան կից փաստաթղթերը ներկայում գտնվում են կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ուսումնասիրման եւ քննարկման փուլում:
«Ֆլայուան Արմենիայի» մասին «Հետքն» արդեն գրել է: Սա ԱԺ պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքի եւ մոլդովական «Fly One» ավիաընկերության համատեղ բիզնեսն է:
ՍՊԸ-ի ավելի քան 50 %-ը, ինչպես պահանջում է «Ավիացիայի մասին» օրենքը, պատկանում է ՀՀ քաղաքացիների, սակայն Սուքիասյաններն անվանապես ներկայացված չեն ընկերությունում: Հայկական կողմին պատկանող 54 %-ը գրանցված է երեւանցիներ Արմեն Սիրունյանի (24,5 %), Հակոբ Ալեքսանյանի (24,5 %) եւ Լարիսայի Սահակովայի (5 %) անուններով:
Մնացած 46 %-ը պատկանում է մոլդովական «Fly One» ավիաընկերությանը, որը հիմնադրվել է 2015-ին եւ թռիչքներ է կատարում 2016-ից: Այս ընկերությունը պատկանում է մոլդովացի 2 նախկին պաշտոնյաների ընտանիքների, որոնք այն կիսում են 50-50 համամասնությամբ: Այսպես՝ 40 %-ի սեփականատերը Մոլդովայի արդարադատության նախկին նախարար, այդ երկրի քաղավիացիայի գերատեսչության նախկին ղեկավար ու նախկին պատգամավոր Վլադիմիր Չեբոտարի կինն է՝ Մարիա Չեբոտարը, իսկ 10 %-ինը՝ Չեբոտարի քույրը՝ Մարիանա Տաբույկեն: «Fly One»-ի մնացած 50 %-ը պատկանում է Մոլդովայի քաղավիացիայի գերատեսչության նախկին ղեկավար Միրչա Մալեկայի ընտանիքին: Դրանից 10 %-ը գրանցված է հենց Մալեկայի անունով, իսկ 40 %-ը՝ նրա նախկին կնոջ՝ Ինա Մալեկայի: Նկատենք, որ Միրչա Մալեկան է «Ֆլայուան Արմենիայի» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրենը:
Եվս մի նոր ավիաընկերություն՝ փոստային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից այս տարվա մայիսի 10-ին հիմնադրված «Հայփոստ Էյր» ՓԲԸ-ն, ինչպես տեղեկացել ենք ՔԱԿ-ից, դեռ չի դիմել կոմիտեին՝ ՕՇՎ ստանալու համար: Նկատենք, որ դեռ ապրիլին «Հայփոստի» գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը հայտարարել էր, որ նորաստեղծ փոխադրողը նախատեսում է երկինք բարձրանալ առաջիկա 6 ամիսների ընթացքում: Անցել է արդեն 5 ամիս, սակայն ՔԱԿ-ը «Հայփոստ Էյրից» ՕՇՎ ստանալու հայտ չի ստացել:

Авиакомпания Сукиасянов хочет выполнять полеты
Авиакомпания “Флайуан Армения”, получившая 18 марта государственную регистрацию, 19 марта обратилась в Комитет гражданской авиации для получения сертификата эксплуатанта воздушных судов. Напомним, что этот документ дает право заниматься коммерческими перевозками. Но поскольку у данной компании нет такого сертификата, она не может выполнять регулярные или нерегулярные (чартерные) коммерческие рейсы.
В Комитете гражданской авиации Hetq.am сообщили, что в настоящее время заявка авиакомпании на получение СЭ и приложенные к ней документы находятся на стадии изучения и обсуждения.
“Флайуан Армения” является совместным бизнесом семьи депутата Национального Собрания, предпринимателя Хачатура Сукиасяна и молдавской авиакомпании “Fly One”.
В соответствии с законом РА “Об авиации” более 50% компании принадлежат гражданам РА, однако фамилии Сукиасян среди них нет. Принадлежащие армянской стороне 54% зарегистрированы на жителей Еревана Армена Сируняна (24,5%), Акопа Алексаняна (24,5%) и Ларису Саакову (5%). Остальные 46% принадлежат авиакомпании “Fly One”. Она была основана в 2015 году, полеты выполняет с 2016 года. Компания принадлежит семьям двух бывших должностных лиц Молдовы, которые поровну делят между собой эту долю. Ее 40% принадлежат жене бывшего министра юстиции, бывшего руководителя гражданской авиации Молдовы и бывшего депутата Владимира Чеботаря Марии Чеботарь, 10% - ее сестре Марианне Табуйкэ. Вторая половина доли “Fly One” принадлежат семье бывшего руководителя ведомства гражданской авиации Молдовы Мирчи Малеки. При этом 10% зарегистрированы на его имя, а 40% - на имя его бывшей жены Инны Малеки. Отметим что Мирча Малека является также гендиректором ООО “Флайуан Армения”.
Еще одной новой авиакомпанией является ЗАО “Айпост Эйр”, основанное ЗАО “Айпост” 10 мая этого года. Как нам сообщили в Комитете гражданской авиации, авиакомпания пока не обращалась к ним для получения сертификата эксплуатанта. Отметим, что гендиректор “Айпоста” Айк Карапетян еще в апреле заявил, что новосозданный перевозчик планирует подняться в небо в течение ближайших шести месяцев. Прошло уже пять месяцев, однако в КГА пока не поступала заявка “Айпост Эйр” на получение сертификата эксплуатанта.