Ընդդիմությունը բոյկոտեց ԱԺ արտահերթ նիստը
Կառավարության նախաձեռնությամբ խորհրդարանում մեկնարկել է արտահերթ նիստ` «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծի օրակարգով: Ըստ այս նախագծի` Կառավարությունն առաջարկում է 441 համայնքի միավորմամբ ձևավորել 37-ը:
Մինչ օրակարգի հաստատումը ձայնի իրավունք խնդրեց խորհրդարանական երկրորդ` «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը և հայտարարեց, որ չեն մասնակցելու այս ապօրինի գործընթացին:
Մինասյանը պնդեց, որ ներկայացված նախագիծը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, ապա հիշեցրեց, որ ընդդիմությունն արդեն 12-րդ օրն է՝ պահանջել է քննարկում Սյունիքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, սակայն Կառավարությունը որևէ գործնական քայլ չի անում առաջարկի վերաբերյալ: Մինասյանը նաև անդրադարձավ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների վերջին օրերի հայտարարություններին` ասելով, թե Հայաստանի իշխանությունները սիրախաղ են խաղում Թուրքիայի նախագահի հետ:
Նիստերի դահլիճը լքելու մասին հայտարարեց նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը` պնդելով, թե օրակարգում ներառված հարցերը զուտ քաղաքական հարց են լուծում` փորձելով ազատվել այն համայնքների ղեկավարներից, որոնք իրենց համար անցանկալի են:

Оппозиция бойкотировала внеочередное заседание НС
В Национальном Собрании сегодня проходит созванное по инициативе правительства внеочередное заседание, в повестке которого проект поправок к закону РА “Об административно-территориальном делении Республики Армения”. Правительство предлагает путем объединения 441 общины создать 37 общин.
До утверждения повестки заседания слово взял секретарь оппозиционной фракции “Айастан” Арцвик Минасян, который заявил, что оппозиция не примет участие в этом “незаконном процессе”.
По словам Минасяна, представленный законопроект не соответствует Конституции страны. Он также напомнил о том, что оппозиция уже 12-й день требует обсудить ситуацию в Сюнике, однако правительство никаких конкретных шагов в этом направлении не предпринимает. Касаясь последних заявлений президентов Турции и Азербайджана, депутат сказал, что власти Армении “флиртуют” с президентом Турции.
О бойкоте внеочередного заседания заявил и секретарь второй оппозиционной фракции “Честь имею” Айк Мамиджанян. Он заявил, что сегодняшняя повестка предусматривает решение сугубо политического вопроса - избавиться от нежелательных для властей руководителей общин. После этого обе оппозиционные фракции покинули зал заседаний парламента.