Իլհամ Ալիև. «Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է Ադրբեջանի պատրաստակամությունը խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ՝ Երևանին կոչ անելով ընտրություն կատարել համագործակցության և տարածքային պահանջների միջև։ Այդ մասին Ալիևը սեպտեմբերի 23-ին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում իր ելույթի ժամանակ, որը տեսագրվել էր նախապես։
«Հակամարտությունն ավարտվել է, այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանն արդեն հայտարարել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի հետ բանակցությունների պատրաստակամության մասին, որը հիմնված կլինի միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման պայմաններում։ Այդպիսի պայմանագիրը կարող է մեր տարածաշրջանը դարձնել խաղաղության և համագործակցության տարածաշրջան։ Սակայն մենք դեռևս մեր առաջարկության շուրջ դրական արձագանք չենք տեսնում Հայաստանի կողմից»,- նշել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ ոլորտներից մեկը, որը կարող են ծառայել խաղաղությանն ու համագործակցությանը, կարող են լինել տրանսպորտային նախագծերը։ Նա նշել է, որ տարածաշրջանի համար նոր հնարավորություն կարող է դառնալ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը, որը Ադրբեջանի հիմնական տարածքը կկապի Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության հետ»։
Ինչպես ընդգծել է Ալիևը, «Ադրբեջանը նոր իրողություններ է ստեղծել Հարավային Կովկասում, և բոլորը դա պետք է հաշվի առնեն»։ Ըստ նրա՝ Հայաստանը պետք է ընտրություն անի տարածաշրջանային համագործակցության և հարևանների նկատմամբ տարածքային պահանջների միջև։

Aliyev Says He's Ready to Start Peace Talks with Armenia
Azerbaijani President Ilham Aliyev, during his videotaped speech yesterday addressing the UN General Assembly, reaffirmed Azerbaijan's readiness to start negotiations on a peace agreement with Armenia, calling on Yerevan to choose between territorial demands and cooperation.
"The conflict is over, so Azerbaijan has already announced its readiness to begin negotiations on a peace agreement with Armenia based on the principle of delimitation and demarcation of borders, mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity. Such an agreement can turn our region into a region of peace and cooperation. However, we are still we do not see a positive reaction from Armenia to our proposal, "Aliyev said according to a TASS report.
Aliyev said that transportation projects can facilitate peace and cooperation in the region, mentioning the so-called "Zangezur Corridor” as one such opportunity.
"Azerbaijan has created new realities in the South Caucasus. Everyone should take this into account,” Aliyev said.