Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովում
Ուրախ եմ հերթական անգամ ուղերձով հանդես գալ Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին։
Կցանկանայի նախ շնորհավորել պարոն Աբդուլա Շահիդին Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու, ինչպես և պարոն Անտոնիո Գուտերեշին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու առիթով։ Վստահ եմ, որ ձեր առաջնորդությամբ կաջակցեք հաղթահարել մեր առջև ծառացած ծավալուն մարտահրավերները։
Այսօր իմ ելույթում ցանկանում եմ անդրադառնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին և ներկայացնել գոյություն ունեցող խնդիրների լուծման վերաբերյալ մեր տեսակետներն ու առաջարկությունները:
Ինչպես գիտեք, 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկվեց ագրեսիայի: Քառասունչորս օր տևած պատերազմը խլեց մի քանի հազար մարդկանց կյանք: Լեռնային Ղարաբաղի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ տեղահանվեցին: Ագրեսիան ուղեկցվում էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից միջազգային նորմերի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներով, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության և կենսական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների արտադատական մահապատիժ¬ներով, նրանց նկատմամբ իրականացված խոշտանգումներով և բազմաթիվ այլ փաստագրված հանցագործություններով։ Այս գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի այն հատվածներում, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, հայ ժողովուրդը ենթարկվել է ամբողջական էթնիկ զտման։ Ցավոք, միջազգային հանրությունն այս դեպքում ևս չկարողացավ կանխարգելել զանգվածային ոճրագործությունները։ Այսօր որևէ հայ չի ապրում և գործնականում չի կարող ապրել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում։
Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ կանգնեցնել արյունահեղությունը։ Նոյեմբերի 9-ին ստորագրվեց հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարություն։ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվեցին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժեր, որոնք այսօր հանդիսանում են այնտեղ կայունության և անվտանգության ապահովման երաշխիքը:
Մեկ ամիս առաջ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում հաստատվեց կառավարության՝ 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագիրը, որտեղ առանցքային դրույթներից մեկը մեր երկրի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելն է: Ընդ որում, 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի ժողովուրդը մեր կառավարությանը մանդատ տվեց այս առանցքային նպատակի ուղղությամբ շարժվելու համար: Կարևոր է ընդգծել, որ մեր կառավարությունը այդ կարևորագույն մանդատը ստացավ այնպիսի ընտրություններում, որոնք անցկացվեցին երկրում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո սա մեր երկրում տեղի ունեցած երկրորդ ընտրություններն էին եւ երկու ընտրություններն էլ միջազգային դիտորդների կողմից գնահատվեցին որպես մրցակցային, թափանցիկ և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող:
Եւ ուրեմն, ինչպե՞ս ենք մենք պատրաստվում իրականացնել մեր երկրի ու տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու նպատակը: Երկխոսության, մեր տարածաշրջանում ցավալիորեն առկա թշնամության մթնոլորտը քայլ առ քայլ հաղթահարելու միջոցով: Մենք գիտակցում ենք, որ ճանապարհը դժվարին և երկարատև է լինելու: Այսօր էլ ցավոք, գրեթե ամեն օր տեղի են ունենում իրադարձություններ, որոնց նպատակը խաղաղության օրակարգը դելեգիտիմիզացիայի ենթարկելն է, թշնամության մթնոլորտը ոչ միայն խորացնելը, այլեւ այն առավել համակարգված դարձնելը: Հրադադարի խախտումները, Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի դեմ արվող ագրեսիվ եւ վիրավորական հայտարարությունները շարունակաբար լարում են մթնոլորտը:
Խաղաղության օրակարգի դեմ ուղղված գործելակերպ է այն, որ ի հեճուկս նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետի` Ադրբեջանը ոչ միայն մինչեւ օրս գերության մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետության մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, այլեւ նրանցից շատերին շինծու մեղադրանքներով դատապարտել է 6-ից մինչեւ 20 տարի ազատազրկման: Բացի սա՝ կան քաղաքացիներ, որոնց գերեվարված լինելու փաստը Ադրբեջանը մինչեւ օրս չի հաստատում, չնայած՝ նրանց գերության մեջ լինելու մասին կան հստակ ապացույցներ: Սա առավել անընդունելի է դառնում այն ֆոնին, որ 2020 թվականին աշնանը ադրբեջանցի օգտատերերը հրապարակել են կոնկրետ հայ զինվորների գերեվարվելու տեսանյութեր, իսկ ավելի ուշ՝ հայտնաբերվել են այդ զինվորների գլխատված կամ գնդակահարված մարմինները: Մեր գերիների խոշտանգումների ենթարկելու մասին անհերքելի ապացույցներ ունենք:
Թշնամության մթնոլորտի խորացման աղաղակող օրինակ է Բաքվում բացված՝ այսպես կոչված ավարների պուրակը, որտեղ ադրբեջանցի դպրոցականներին էքսկուրսիաների են տանում դիտելու գերեվարված, սպանված կամ արնաքամ լինող հայ զինվորների մանեկենները:
Այս եւ մյուս քայլերն արվում են ի ցույց դնելու խաղաղության անհնարինությունը մեր տարածաշրջանում, բայց մենք հետեւողականորեն առաջ ենք տանելու այդ օրակարգը՝ մեր տարածաշրջանի համար խաղաղության դարաշրջան բացելու բոլոր հնարավորությունները օգտագործելով եւ նոր հնարավորություններ ստեղծելով:
Այս իմաստով չափազանց կարեւոր եմ համարում Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, ինչի մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում:
Այս կարևորագույն խնդրի լուծման արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով: Հնարավորություն կստեղծվի տնտեսական կապերի ձևավորման համար, ինչը խաղաղ զարգացման կարեւոր նախապայմաններից է:
Ճանապարհների վերաբացման թեման ուսումնասիրելիս, մենք պարզեցինք, որ տարբերակներ կան, որոնք տարածաշրջանային մեկուսացման եւ թշնամության մթնոլորտի արձանագրման նպատակ ունեն, բայց կան նաեւ այնպիսի տարբերակներ, որոնք ընդգծում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը եւ թշնամության մթնոլորտի քայլ առ քայլ հաղթահարման միջոց կարող են դառնալ: Մենք հենց այս վերջին տարբերակի կողմնակից ենք:
Եթե բացվի նաեւ Թուրքիան Հայաստանին կապող երկաթուղին, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման շատ ավելի մեծ մասշտաբներ կունենա:
Մեծարգո պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Հայաստանը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության, որը պետք է հանգեցնի տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատմանը: Այս առումով մենք առաջարկում ենք, օր առաջ ավարտին հասցնել ռազմագերիների պատանդների, այլ պահվող անձանց վերադարձի գործընթացը:
Անհրաժեշտ է նաեւ վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։
Աներկբա է, որ ուժի կիրառման միջոցով ստեղծված իրավիճակը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից չի կարող լեգիտիմություն ստանալ։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ուժի կիրառման միջոցով և հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել ուժի կիրառման արդյունքում։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը սպասում է իր արդարացի կարգավորմանը: Դա են փաստում նաև համանախագահող պետությունների հայտարարությունները, որոնք ընդգծում են հայտնի սկզբունքների հիման վրա բանակցային գործընթացը վերսկսելու անհրաժեշտությունը:
Գտնում ենք նաև, որ համանախագահների միջնորդությամբ իրականացվող շփումները կողմերին հնարավորություն կտան գտնել ընդհանուր եզրեր և ասպարեզ բացել բազմաթիվ կնճռոտ հարցերի պատասխանները գտնելու համար:
Հաջորդը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման ու սահմանա¬զատման հարցն է: Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ դժվար է պատկերացնել սահմանագծման գործընթացը, այն պայմաններում, երբ գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին հնչում են կրակոցներ և տեղի են ունենում տարաբնույթ սադրանքներ, այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները ս/թ մայիսի 12-ին Սոտք-Խոզնավար հատվածում ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք: Այս իրավիճակից դուրս գալու համար մենք առաջարկել ենք հետևյալ գործողությունները. նշված հատվածում թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի զինված ուժերը հայելային ետ են քաշվում Խորհրդային ժամանակներից ժառանգված սահմանագծից, այդ սահմանագծի երկայնքով տեղակայվում են միջազգային դիտորդներ եւ միջազգային հովանու ներքո մեկնարկում ենք սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքները: Մենք այս առաջարկը պատրաստ ենք կյանքի կոչել ցանկացած պահի:
Ես իմ ելույթում անդրադարձա մեր երկրի և տարածաշրջանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերին, որոնք այսօր հրատապ լուծում և միջազգային հանրության սևեռուն ուշադրությունն են պահանջում:
Միևնույն ժամանակ, ավարտելով իմ ելույթը, ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը, որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ և վստահելի գործընկեր, շարունակելու է իր ներդրումը բերել բազմակողմանի միջազգային իրավակարգի ամրապնդմանը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների ու սկզբունքների վրա հիմնված միջազգային համագործակցությանը, կայուն զարգացման խրախուսմանը ու մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը։
Մենք հավատարիմ ենք կառուցողական և ներառական երկխոսությանը մեր բոլոր գործընկերների հետ:
Հայաստանը պատրաստակամ է ամենայն ջանք գործադրել՝ նպաստելու արդի գլոբալ այնպիսի մարտահրավերների հաղթահարմանը, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, COVID-19-ի համավարակը, միջազգային խաղաղության և անվտանգության, կայուն զարգացման խնդիրները։
Այսքանով թույլ տվեք ավարտել իմ ելույթը և հաջողություն մաղթել ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին:

Pashinyan at UN General Assembly. 'International Community Couldn't Prevent Atrocities in Karabakh'
Armenian PM Nikol Pashinyan presented, by videotape, the following speech today at the UN General Assembly.
Honorable President of the General Assembly,
I am pleased to once again deliver a statement at the United Nations General Assembly.
First of all, I would like to congratulate Mr. Abdulla Shahid on his election as President of the General Assembly, as well as Mr. António Guterres on his re-election as Secretary-General of the United Nations. I am confident that with your leadership you will help us overcome the vast challenges we are facing.
Today in my speech, I would like to refer to the situation in the South Caucasus region, present our views and proposals on the solution of the existing problems.
As you know, in the fall of 2020, Nagorno-Karabakh was subjected to aggression. The war that lasted forty-four days took the lives of several thousands of people. Tens of thousands of residents of Nagorno-Karabakh were displaced. The aggression was accompanied by numerous gross violations of international law by the Azerbaijani armed forces, including deliberate targeting of civilians and vital infrastructure, extrajudicial killings of prisoners of war and civilian hostages, torture and many other documented crimes. As a result of these actions, in the parts of Nagorno-Karabakh, which came under the control of Azerbaijan, the Armenian people were subjected to complete ethnic cleansing. Unfortunately, the international community here again could not prevent the mass atrocities. Today, no Armenian lives or practically could live in the territories under the control of Azerbaijan.
Thanks to the mediation efforts of the Russian Federation, it was possible to stop the bloodshed. On November 9, a trilateral ceasefire statement was signed. Peacekeeping forces of the Russian Federation were deployed in Nagorno-Karabakh, which today ensure stability and security thereon.
One month ago, the Republic of Armenia National Assembly approved the Government's Action Plan for 2021-2026, where one of the key provisions is to open an era of peaceful development for our country and the region. Moreover, as per the results of the early parliamentary election held on June 20, 2021, the people of Armenia gave to our Government a mandate to move towards this key goal. It should be emphasized that our Government received this important mandate based on the results of elections that were held to overcome the domestic political crisis.
This was the second election in our country after the Non-violent, Velvet, People's Revolution in Armenia in 2018. Both elections were assessed by international observers as competitive, transparent, and in line with democratic standards.
So, how are we going to achieve the goal of opening an era of peaceful development for our country and the region? Through dialogue, overcoming incrementally the atmosphere of painful hostility in our region. We realize that the path will be difficult and long. Unfortunately, the incidents designed to delegitimize the peace agenda and deepen and institutionalize the atmosphere of hostility occur on a daily basis. Violations of the ceasefire, aggressive and insulting statements against Armenia and the Armenian people continue to escalate the atmosphere.
An act against the peace agenda is the fact that, contrary to Article 8 of the November 9 statement, Azerbaijan not only still holds several dozen citizens of the Republic of Armenia in captivity, but also has sentenced many of them to 6 to 20 years imprisonment on trumped-up charges. In addition, there are persons whose captivity has not yet been confirmed by Azerbaijan, although there is clear evidence that they were captured. This becomes even more unacceptable against the background that in the fall of 2020, Azerbaijani users posted videos of the capture of specific Armenian soldiers, and later the decapitated or shot bodies of those soldiers were discovered. We have irrefutable evidence about the torture of our captives.
An outrageous example of the deepening of the atmosphere of hostility is the opening of the so-called trophy park in Baku, where Azerbaijani schoolchildren are taken on excursions to watch the mannequins of captured, killed or bleeding Armenian soldiers.
These and other steps are taken to demonstrate the impossibility of peace in our region, but we will consistently advance that agenda by using every opportunity and by creating new opportunities to open an era of peace for our region.
In this sense, I consider the opening of regional communications extremely important, which is stated in the 9th point of the trilateral declaration signed by the President of the Russian Federation, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia of November 9, 2020 and January 11, 2021.
The interconnected transport arteries of the region will be an outcome of resolving this issue. Opportunity will be created for establishing economic ties, which is one of the important prerequisites for peaceful development.
While examining the topic of reopening transport links, we discovered that there are options that aim at sustaining regional isolation and hostility, but there are also options that emphasize regional interconnectedness and can be a step-by-step solution of the problem of hostility. We are an advocate for the latter option.
If the railway connecting Armenia to Turkey is opened too, then the topic of opening regional communications will cover broader scope.
Honorable Mr. Secretary General,
Armenia is ready for a constructive dialogue, which should lead to the establishment of sustainable and lasting peace in the region. In this regard, we propose to complete the process of return of prisoners of war, hostages and other captives without delay.
It is also necessary to resume the peace process for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
There is no doubt that the situation created through the use of force cannot gain legitimacy from the point of view of international law. The right of the people of Artsakh to self-determination cannot be suspended through the use of force; the conflict cannot be considered resolved through the use of force. The Nagorno-Karabakh conflict is awaiting its just settlement. This is evidenced by the statements of the Co-Chair countries, which emphasize the need to resume the negotiation process based on the well-known principles.
We believe that the contacts mediated by the Co-Chairs will enable the parties to find common ground, and to open avenues for addressing many difficult issues.
Next is the issue of delimitation and demarcation of the Armenia-Azerbaijan border. I must state with regret that it is difficult to imagine a border delimitation process on the backdrop of almost daily shootings and various provocations on the Armenian-Azerbaijani border, on the backdrop of units of the armed forces of Azerbaijan having infiltrated the sovereign territory of the Republic of Armenia on May 12, 2021 in the Sotk-Khoznavar section. To overcome this situation, we have suggested the following actions: In the above mentioned section, the armed forces of both Armenia and Azerbaijan should withdraw simultaneously to the Soviet times border, international observers would be deployed along that border and under international auspices we would start delimitation and demarcation. We are ready to implement this proposal at any time.
In my speech, I touched upon issues of vital importance for our country and for the region. These issues need urgently to be addressed today and require the urgent attention of the international community.
At the same time, as I conclude my speech, I would like to reaffirm that Armenia, as a responsible member of the international community and a reliable partner, will continue to contribute to the strengthening of comprehensive international order, to international cooperation based on the purposes and principles of the UN Charter, promoting sustainable development and protection of fundamental human rights.
We are committed to a constructive and inclusive dialogue with all our partners.
Armenia is ready to make every effort to contribute to overcoming the current global challenges such as climate change, the COVID-19 pandemic, issues of international peace, security, and sustainable development.
With this, let me complete my speech by wishing success to the works of the 76th session of the UN General Assembly.