Փաշինյանը հայտարարեց նոր ատոմակայանի կառուցման մասին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում անդրադարձավ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում Կառավարության փայատեր դառնալու հարցին: Նշենք, որ կազմակերպության բաժնետոմսերի 15%-ը պատկանում է Կառավարությանը:
«Արձանագրենք մի բան, որ 2000-ականներից ի վեր առաջին անգամ Հայաստանը, Հայաստանի ժողովուրդը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի համասեփականատեր է, և սա կայացած փաստ է: Ես հույս ունեմ, որ ՀՀ ժողովրդի, Կառավարության փայաբաժինը կավելանա, բայց այնպիսի չափերի, որ չի դեֆորմացնի մեր տնտեսության շուկայական բնույթը»,- ասաց նա:
Փաշինյանը խոսեց այն քննարկումների մասին, ըստ որոնց երբ Կառավարությունը դարձավ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի համասեփականատեր, եղան կարծիքներ, թե այդտեղ կա մութ և կասկածելի գործարք:
«Եթե այդ 15 տոկոսի սեփականատերը լիներ ոչ թե Կառավարությունը, այլ մի օֆշորային ընկերություն, իսկ այդ օֆշորային ընկերության սեփականատերը լիներ մեկ ուրիշ օֆշորային ընկերություն, իսկ այդ օֆշորային ընկերության սեփականատերը լիներ վարչապետի կամ որևէ նախարարի ընտանիքի անդամ, այդ դեպքում կլիներ մութ գործարք»,- ասաց նա:
Փաշինյանը ձեռքն ուղղեց դահլիճի ոչ իշխանական հատվածի ուղղությամբ և ասաց, որ այդ հատվածում կան մարդիկ, որոնք իրենց գործունեության ընթացքում նման գործարքներ արել են, ապա հավելեց` իրավապահ մարմինները պետք է լրջորեն զբաղվեն այդ գործարքներով՝ պարզելու դրանց պատճառահետևանքային կապը՝ այդ թվում պոտենցիալ դավաճանական գործարքների հետ:
«Գեոպրոմայնինգ» ընկերության սեփականատերերից մեկի, տնօրենների խորհրդի անդամի կողմից Հայաստանին արվել է առաջարկ, մենք այդ առաջարկը քննարկել ենք, տեսել ենք, որ այդ առաջարկը համապատասխանում է ՀՀ տնտեսական ու պետական շահերին: Դա ներառում է երկու շատ կարևոր բաղադրիչ՝ առաջինը՝ պղնձաձուլարանի կառուցում, որը նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս ոչ թե խտանյութ պետք է արտահանի ու ուրիշ տեղից ներկրի պատրաստի պղինձ այլ արտադրանքում օգտագործելու համար, այլ Հայաստանում պետք է թողարկվի հենց պղինձ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև հայտնեց նոր ատոմակայանի կառուցման մասին` ասելով, թե վերոնշյալ ընկերությունը ստանձնել է պղնձաձուլարանի հիմնադրման մասով ներդրումային պարտավորություններ, որոնք պատշաճ արձանագրվել են:
«Եւ արդեն իսկ բանակցություններ է սկսել Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու վերաբերյալ»,- ասաց նա` հավելելով, որ Կառավարության մասնակացությունն այդ գործընթացին կարևոր է նրանով, որ ատոմակայանը լիարժեք մասնավոր նախաձեռնություն չի կարող լինել, Կառավարությունը պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենա:
Փաշինյանի խոսքով` Կառավարոության խնդիրն է, որ մինչև 2025 թվականի հունիսը պղնձաձուլարանի շինարարությունը սկսվի:
«Իսկ ատոմակայանի շինարարությունը պետք է փորձենք այնպես անել, որ զուգահեռ տեղի ունենա: Պղնձաձուլարանի և ատոմակայանի շահագործումը գործնականում լավ կլինի, որ համընկնի»,- ասաց նա:

Пашинян заявил о строительстве в Армении новой АЭС
Сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян коснулся передачи правительству части 15% акций Зангезурского медно-молибденового комбината. “Констатируем, что впервые после 2000-х годов Армения, народ Армении стали совладельцами Зангезурского медно-молибденового комбината, и это уже свершившийся факт. Я надеюсь, что доля народа Армении, Республики Армения увеличится, но до таких размеров, которые не приведут к деформации рыночного характера нашей экономики”,- сказал Пашинян.
Премьер прокомментировал также мнения о том, что передача части акций ЗММК правительству представляет собой темную и сомнительную сделку.
“Вот если бы собственником этих 15% стало не правительство, а какая-нибудь оффшорная компания, а владельцем этой компании – другая офшорная компания, собственником которой был бы член семьи премьера или какого-либо министра, то в этом случае сделку можно было бы считать темной”,- сказал Пашинян. Затем показав в сторону оппозиционных депутатов, премьер отметил, что там сидят люди, которые в процессе ходе своей деятельности заключали такие сделки, и сейчас правоохранительные органы должны серьезно заняться ими.
Затем Н. Пашинян сообщил, что от совладельца и члена совета директоров компании “ГеоПроМайнинг” Армении поступило предложение. “Мы обсудили это предложение и поняли, что оно соответствует экономическим и государственным интересам РА. Предложение включает два важных компонента: строительство медеплавильни, благодаря чему впредь Армения вместо экспорта концентрата меди и поставок готовой меди из других стран будет сама производить медь”.
Премьер также сообщил о строительстве в нашей стране новой атомной электростанции, добавив, что вышеуказанная компания взяла на себя инвестиционные обязательства по части строительства медеплавильни, которые надлежащим образом запротоколированы.
“Уже начались переговоры по вопросу строительства в Армении новой атомной станции”,- сказал премьер, добавив, что участие правительства в этом процессе важно потому, что АЭС не может быть полностью частной инициативой, правительство должно активно участвовать в этом процессе.
По словам Пашиняна, задача правительства – добиться начала строительства медеплавильни до июня 2025 года.
“Что касается АЭС, то мы должны попытаться, чтобы строительство двух этих объектов осуществлялось параллельно”,- сказал премьер.